Jenkkipuolustaja katastrofiturnauksen jälkeen: ”Olemme oppineet läksymme”

Yhdysvaltojen turnaus oli totaalinen pannukakku. Joukkue hävisi suurista odotuksista huolimatta kaikki kolme otteluaan ja jäi alkulohkoon. Torstain ja perjantain välisenä yönä myös Tšekki nitisti lannistuneen USA:n lukemin 4-3.
Puolustaja Ryan McDonagh ei ennen turnausta voinut kuvitellakaan turnauksen päättyvän näin nopeasti.
– Jos joku olisi ennen turnausta sanonut että lähdemme kotiin kolmen pelin jälkeen, olisin pitänyt häntä hulluna, puolustaja sanoi lehdistölle ottelun jälkeen.
– Olisin sanonut, että tämä joukkue on tehnyt niin paljon töitä, että jätämme kaikki muut taaksemme. Niin ei kuitenkaan käynyt, ja nyt on täysin turha jossitella.
Kritiikki USA:n heikosta esityksestä on kaatunut valmentaja John Tortorellan niskaan. McDonagh paljasti, mitä valmentaja oli sanonut pelaajilleen viimeisen ottelun jälkeen.
– Pitäkää pää pystyssä. Olette kaikki mahtavia jääkiekkoilijoita ja edustitte maatanne niin hyvin kuin pystytte, oli Tortorella sanonut.
McDonagh ei usko, että joukkue murtui suurten paineiden edessä.
– Kun turnaus alkoi luisua väärään suuntaan, ympärille syntyi paljon hälinää. Emme välittäneet siitä juurikaan, vaan pysyimme hyvin yhdessä.
McDonagh on yksi niistä pelaajista, joka edustaa USA:ta todennäköisesti myös tulevissa huipputurnauksissa. Puolustajan mukaan samanlaista mahalaskua ei ole odotettavissa.
– Olemme oppineet läksymme. Tämä tunne täytyy muistaa, kun seuraavan kerran edustamme maatamme.
Leijonat.com/Otto Palojärvi, Toronto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle