Kuva: Getty Images.

MM-kisat 2019

LEIJONAT ON MAAILMANMESTARI! Kevään 2019 jääkiekon MM-kisat pelattiin Slovakiassa, Bratislavassa ja Kosicessa. Tältä sivulta löydät MM-kisojen tulokset, lohkotilanteet ja tuoreimmat kisauutiset. Lisäksi löydät turnauksen parhaat pelaajat ja Leijonien joukkueen.

Sisällysluettelo

Katso myös

MM-kisauutiset

MM-kisoista tuttu pelaaja pahoissa ongelmissa alkoholin ja mielenterveyden kanssa – toimitettiin psykiatriselle osastolle

Tshekeistä kantautui lauantaina surullisia tieto maalivahti Patrik Bartosakin tilanteesta. Hokej.cz-sivusto kertoo, että 26-vuotias Bartosak on laittanut peliuransa tauolle mielenterveysongelmien takia. Sivuston mukaan Tshekin MM-vahti kärsii...

Vahvistus tuli! Kevään 2022 MM-kotikisojen pelipaikat selvillä

Suomen Jääkiekkoliitto tiedotti maanantaina keväällä 2022 Suomessa pelattavien MM-kotikisojen pelipaikoista. Kisojen pääpelipaikkana toimii Tampere, jossa pelataan toisen alkulohkon ja kahden puolivälierän lisäksi kaikki mitalipelit. Helsingin...

MM-kisojen parhaat pelaajat

MM-kisojen MVP (arvokkain pelaaja)

  • Mark Stone, Kanada
    • 10 ottelua: 8+6=14 pistettä, +10

MM-kisojen paras maalivahti

  • Andrei Vasilevski, Venäjä
    • 8 pelattua ottelua: 94.58%, 1.60 GAA

MM-kisojen paras puolustaja

  • Filip Hronek, Tshekki
    • 10 ottelua: 3+8=11 pistettä, +3

MM-kisojen paras hyökkääjä

  • Nikita Kutsherov, Venäjä
    • 10 ottelua: 6+10=16 pistettä, +11

MM-kisojen tähdistökentällinen

Maalivahti: Andrei Vasilevski, Venäjä
Puolustaja: Filip Hronek, Tshekki
Puolustaja: Mikko Lehtonen, Suomi
Hyökkääjä: Mark Stone, Kanada
Hyökkääjä: William Nylander, Ruotsi
Hyökkääjä: Jakub Voracek, Tshekki

MM-kisojen pistepörssin voittaja

  • William Nylander, Ruotsi
    • 8 ottelua: 5+13=18 pistettä, +16

MM-kisojen paras maalintekijä

  • Mark Stone, Kanada
    • 10 ottelua: 8 maalia

Leijonien kultajoukkue

Löydät pelaajaesittelyt alempaa.

Maalivahdit:
30 Kevin Lankinen, Rockford IceHogs (AHL)
35 Veini Vehviläinen, Kärpät (Liiga)
45 Jussi Olkinuora, Pelicans (Liiga)

Puolustajat:
4 (A) Mikko Lehtonen, HV71 (SHL)
7 Oliwer Kaski, Pelicans (Liiga)
28 Henri Jokiharju, Chicago Blackhawks (NHL)
40 Petteri Lindbohm, Lausanne HC (NLA)
50 Miika Koivisto, Dynamo Moskova (KHL)
55 Atte Ohtamaa, Kärpät (Liiga)
58 Jani Hakanpää, Kärpät (Liiga)
70 Niko Mikkola, San Antonio Rampage (AHL)

Hyökkääjät:
12 (C) Marko Anttila, Jokerit (KHL)
15 Arttu Ilomäki, Lukko (Liiga)
19 (A) Veli-Matti Savinainen, Kunlun Red Star (KHL)
20 Niko Ojamäki, Tappara (Liiga)
21 Juhani Tyrväinen, HIFK (Liiga)
24 Kaapo Kakko, TPS (Liiga)
25 Toni Rajala, EHC Biel (NLA)
27 Eetu Luostarinen, KalPa (Liiga)
41 Joel Kiviranta, Sport (Liiga)
65 Sakari Manninen, Jokerit (KHL)
71 Kristian Kuusela, Tappara (Liiga)
76 Jere Sallinen, Örebro HK (SHL)
82 Harri Pesonen, SCL Tigers (NLA)
91 Juho Lammikko, Florida Panthers (NHL)

Leijonien kapteenisto

Kapteeni: Marko Anttila
Varakapteeni: Veli-Matti Savinainen
Varakapteeni: Mikko Lehtonen

Leijonien valmennus

Päävalmentaja: Jukka Jalonen
Apuvalmentajat: Mikko Manner, Antti Pennanen, Raimo Helminen
Videovalmentaja: Janne Hietaniemi
Maalivahtivalmentaja: Kari Lehtonen
GM: Jere Lehtinen

Pelaajaesittelyt

Maalivahdit

#30 Kevin Lankinen

Näytä pelaajaesittely

#35 Veini Vehviläinen

Näytä pelaajaesittely

#45 Jussi Olkinuora

Näytä pelaajaesittely

Puolustajat

#4 Mikko Lehtonen

Näytä pelaajaesittely

#7 Oliwer Kaski

Näytä pelaajaesittely

#28 Henri Jokiharju

Näytä pelaajaesittely

#40 Petteri Lindbohm

Näytä pelaajaesittely

#50 Miika Koivisto

Näytä pelaajaesittely

#55 Atte Ohtamaa

Näytä pelaajaesittely

#58 Jani Hakanpää

Näytä pelaajaesittely

#70 Niko Mikkola

Näytä pelaajaesittely

Hyökkääjät

#12 Marko Anttila

Näytä pelaajaesittely

#15 Arttu Ilomäki

Näytä pelaajaesittely

#19 Veli-Matti Savinainen

Näytä pelaajaesittely

#20 Niko Ojamäki

Näytä pelaajaesittely

#21 Juhani Tyrväinen

Näytä pelaajaesittely

#24 Kaapo Kakko

Näytä pelaajaesittely

#25 Toni Rajala

Näytä pelaajaesittely

#27 Eetu Luostarinen

Näytä pelaajaesittely

#41 Joel Kiviranta

Näytä pelaajaesittely

#65 Sakari Manninen

Näytä pelaajaesittely

#71 Kristian Kuusela

Näytä pelaajaesittely

#76 Jere Sallinen

Näytä pelaajaesittely

#82 Harri Pesonen

Näytä pelaajaesittely

#91 Juho Lammikko

Näytä pelaajaesittely

MM-kisojen jatkopelit

Finaali (Bratislava)

26.05.2019
PVM Ottelu Tulos
26.05.2019 21:15 Kanada - Suomi 1-3 (1-0, 0-1, 0-2)

Pronssiottelu (Bratislava)

26.05.2019
PVM Ottelu Tulos
26.05.2019 16:45 Venäjä - Tshekki vl. 3-2 (1-2, 1-0, 0-0)

Välierät (Bratislava)

25.05.2019
PVM Ottelu Tulos
25.05.2019 20:15 Kanada - Tshekki 5-1 (1-0, 2-0, 2-1)
25.05.2019 16:15 Venäjä - Suomi 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)

Puolivälierät

23.05.2019
PVM Ottelu Tulos
23.05.2019 21:15 Tshekki - Saksa 5-1 (0-0, 1-1, 4-0)
23.05.2019 21:15 Suomi - Ruotsi ja. 5-4 (1-2, 2-2, 1-0)
23.05.2019 17:15 Venäjä - USA 4-3 (2-0, 0-1, 2-2)
23.05.2019 17:15 Kanada - Sveitsi ja. 3-2 (0-1, 1-1, 1-0)

Lohkotilanteet

A-lohko

# Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
1 Kanada 7 6 0 0 1 36-11 18
2 Suomi 7 5 0 1 1 22-11 16
3 Saksa 7 5 0 0 2 18-18 15
4 USA 7 5 1 0 2 27-15 14
5 Slovakia 7 4 1 0 3 28-19 11
6 Tanska 7 2 1 1 4 18-23 6
7 Iso-Britannia 7 1 1 0 6 9-41 2
8 Ranska 7 0 0 2 5 14-34 2

B-lohko

# Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
1 Venäjä 7 7 0 0 0 36-7 21
2 Tshekki 7 6 0 0 1 39-14 18
3 Ruotsi 7 5 0 0 2 41-21 15
4 Sveitsi 7 4 0 0 3 27-14 12
5 Latvia 7 3 0 0 4 21-20 9
6 Norja 7 2 0 0 5 19-33 6
7 Italia 7 1 1 0 6 5-48 2
8 Itävalta 7 0 0 1 6 9-40 1

Leijonauutiset

Tärkeä roolimalli! Kaapo Kakko puhuu avoimesti sairaudestaan, palkittiin työstään – ”Vaikutus nuoriin valtava”

Kaapo Kakko on palkittu torstaina Vuoden diabetesteko -palkinnolla, Suomen Diabetesliitto tiedottaa. Tunnustus tulee nuoren kiekkotähden tärkeästä työstä - Kakko on kertonut avoimesti mediassa sairaudestaan: avoimuus tyypin 1...

Yllättäviä nimiä Leijoniin? Arvio: tässä ovat maajoukkueen potentiaaliset uudet vahvistukset

Leijonat ei lepää laakereillaan pitkään Karjala-turnauksen jälkeen. Maajoukkueiden EHT-kausi jatkuu joulukuussa Moskovassa pelattavalla Channel One Cupilla. Suomi nimeää turnaukseen lähtevän joukkueen joulukuun alussa - jo nyt on helppo...

Alkulohkojen otteluohjelma ja tulokset

Leijonien ottelut A-lohkossa

Suomen pelatut pelit
PVM Ottelu Tulos
21.05.2019 13:15 Suomi - Saksa 2-4 (1-1, 1-1, 0-2)
19.05.2019 21:15 Ranska - Suomi 0-3 (0-1, 0-1, 0-1)
17.05.2019 21:15 Suomi - Iso-Britannia 5-0 (0-0, 3-0, 2-0)
16.05.2019 21:15 Suomi - Tanska 3-1 (0-0, 2-1, 1-0)
13.05.2019 17:15 USA - Suomi ja. 3-2 (2-1, 0-1, 0-0)
11.05.2019 21:15 Slovakia - Suomi 2-4 (1-2, 1-0, 0-2)
10.05.2019 17:15 Suomi - Kanada 3-1 (1-1, 0-0, 2-0)

A-lohko

21.05.2019
PVM Ottelu Tulos
21.05.2019 21:15 Kanada - USA 3-0 (2-0, 1-0, 0-0)
21.05.2019 17:15 Slovakia - Tanska vl. 2-1 (0-0, 1-0, 0-1)
21.05.2019 13:15 Suomi - Saksa 2-4 (1-1, 1-1, 0-2)
20.05.2019
19.05.2019
18.05.2019
17.05.2019
16.05.2019
15.05.2019
14.05.2019
13.05.2019
12.05.2019
11.05.2019
10.05.2019

B-lohko

21.05.2019
PVM Ottelu Tulos
21.05.2019 21:15 Ruotsi - Venäjä 4-7 (1-0, 0-6, 3-1)
21.05.2019 17:15 Norja - Latvia 1-4 (1-0, 0-1, 0-3)
21.05.2019 13:15 Tshekki - Sveitsi 5-4 (1-1, 3-1, 1-2)
20.05.2019
19.05.2019
18.05.2019
17.05.2019
16.05.2019
15.05.2019
14.05.2019
13.05.2019
12.05.2019
11.05.2019
10.05.2019

MM-kisojen pistepörssi

Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet
Ruotsi W.illiam Nylander (SWE) Ruotsi 8 5 13 18
Venäjä N.ikita Gusev (RUS) Venäjä 10 5 12 17
Venäjä N.ikita Kucherov (RUS) Venäjä 10 6 10 16
Tshekki J.akub Voracek (CZE) Tshekki 10 4 12 16
Kanada M.ark Stone (CAN) Kanada 10 8 6 14
Tshekki M.ichael Frolik (CZE) Tshekki 10 7 7 14
Kanada A.nthony Mantha (CAN) Kanada 9 7 7 14
Tshekki D.ominik Kubalik (CZE) Tshekki 10 6 6 12
Tshekki D.ominik Simon (CZE) Tshekki 10 4 8 12
USA P.atrick Kane () USA 8 2 10 12
Venäjä Y.evgeni Dadonov (RUS) Venäjä 10 7 4 11
Tshekki F.ilip Hronek (CZE) Tshekki 10 3 8 11
Suomi S.akari Manninen (FIN) Suomi 10 2 9 11
Ruotsi P.atric Hörnqvist (SWE) Ruotsi 8 7 3 10
Tshekki J.an Kovar (CZE) Tshekki 10 5 5 10
Kanada K.yle Turris (CAN) Kanada 10 4 6 10
Ruotsi A.lexander Wennberg (SWE) Ruotsi 6 3 7 10
Kanada J.onathan Marchessault (CAN) Kanada 10 3 7 10
Ruotsi E.lias Pettersson (SWE) Ruotsi 8 3 7 10
USA A.lex DeBrincat () USA 8 7 2 9
Sveitsi N.ico Hischier (SUI) Sveitsi 8 4 5 9
Latvia R.udolfs Balcers (LAT) Latvia 7 1 8 9
Saksa L.eon Draisaitl (GER) Saksa 8 5 3 8
Ruotsi A.nton Lander (SWE) Ruotsi 8 4 4 8
Ruotsi O.liver Ekman-Larsson (SWE) Ruotsi 8 3 5 8
USA J.ack Eichel () USA 8 2 6 8
Suomi K.aapo Kakko (FIN) Suomi 10 6 1 7
Suomi H.arri Pesonen (FIN) Suomi 10 4 3 7
Tshekki M.ichal Repík (CZE) Tshekki 10 4 3 7
Sveitsi K.evin Fiala (SUI) Sveitsi 8 4 3 7
Latvia M.iks Indrasis (LAT) Latvia 7 3 4 7
Slovakia M.artin Marincin (SVK) Slovakia 7 3 4 7
Kanada P.ierre-Luc Dubois (CAN) Kanada 8 3 4 7
Ruotsi G.abriel Landeskog (SWE) Ruotsi 5 2 5 7
Kanada T.homas Chabot (CAN) Kanada 10 2 5 7
Kanada S.hea Theodore (CAN) Kanada 10 2 5 7
Suomi M.ikko Lehtonen (FIN) Suomi 10 1 6 7
Slovakia R.ichard Panik (SVK) Slovakia 6 1 6 7
Sveitsi L.ino Martschini (SUI) Sveitsi 8 1 6 7
Saksa M.arkus Eisenschmid (GER) Saksa 8 1 6 7
Ranska A.nthony Rech (FRA) Ranska 7 5 1 6
Norja T.obias Lindström (NOR) Norja 7 4 2 6
Venäjä A.rtyom Anisimov (RUS) Venäjä 10 4 2 6
Latvia L.auris Darzins (LAT) Latvia 7 3 3 6
Ruotsi A.drian Kempe (SWE) Ruotsi 8 3 3 6
Venäjä E.vgeny Kuznetsov (RUS) Venäjä 10 2 4 6
Slovakia T.omas Tatar (SVK) Slovakia 7 2 4 6
Venäjä D.mitry Orlov (RUS) Venäjä 10 2 4 6
Venäjä E.vgeni Malkin (RUS) Venäjä 10 1 5 6
Ruotsi E.lias Lindholm (SWE) Ruotsi 8 1 5 6
Tshekki J.an Kolar (CZE) Tshekki 10 1 5 6
Sveitsi V.incent Praplan (SUI) Sveitsi 7 1 5 6
Kanada D.amon Severson (CAN) Kanada 10 1 5 6
Venäjä M.ikhail Sergachev (RUS) Venäjä 8 1 5 6
Norja A.ndreas Martinsen (NOR) Norja 7 0 6 6
Slovakia M.atus Sukel (SVK) Slovakia 7 5 0 5
Tshekki J.akub Vrana (CZE) Tshekki 9 4 1 5
Venäjä M.ikhail Grigorenko (RUS) Venäjä 10 4 1 5
Kanada S.am Reinhart (CAN) Kanada 10 3 2 5
Slovakia E.rik Cernak (SVK) Slovakia 7 3 2 5
USA D.ylan Larkin () USA 7 3 2 5
Venäjä I.lya Kovalchuk (RUS) Venäjä 10 2 3 5
Slovakia L.adislav Nagy (SVK) Slovakia 7 2 3 5
Suomi N.iko Mikkola (FIN) Suomi 10 2 3 5
Slovakia A.ndrej Sekera (SVK) Slovakia 7 2 3 5
Tanska L.ars Eller (DEN) Tanska 3 2 3 5
USA J.ames Van Riemsdyk () USA 8 2 3 5
Saksa M.atthias Plachta (GER) Saksa 8 2 3 5
Norja A.lexander Reichenberg (NOR) Norja 7 2 3 5
Kanada J.ared McCann (CAN) Kanada 10 2 3 5
Sveitsi R.oman Josi (SUI) Sveitsi 8 1 4 5
Norja J.onas Holos (NOR) Norja 7 1 4 5
Suomi T.oni Rajala (FIN) Suomi 10 1 4 5
Venäjä D.inar Khafizullin (RUS) Venäjä 10 1 4 5
Latvia O.skars Cibulskis (LAT) Latvia 7 1 4 5
Saksa D.ominik Kahun (GER) Saksa 8 1 4 5
Norja T.homas Valkvæ Olsen (NOR) Norja 6 1 4 5
Kanada D.ylan Strome (CAN) Kanada 10 1 4 5
Slovakia M.arian Studenic (SVK) Slovakia 7 1 4 5
Suomi T.yrvainen Juhani (FIN) Suomi 9 1 4 5
USA R.yan Suter () USA 8 0 5 5
Suomi V.eli-Matti Savinainen (FIN) Suomi 10 0 5 5
Suomi M.arko Anttila (FIN) Suomi 10 4 0 4
Itävalta M.ichael Raffl (AUT) Itävalta 6 4 0 4
Latvia R.oberts Bukarts (LAT) Latvia 7 4 0 4
Iso-Britannia M.ike Hammond (GBR) Iso-Britannia 7 4 0 4
Ranska D.amien Fleury (FRA) Ranska 7 3 1 4
USA C.hris Kreider () USA 8 3 1 4
Ruotsi O.skar Lindblom (SWE) Ruotsi 8 3 1 4
Norja C.hristian Bull (NOR) Norja 7 3 1 4
Kanada A.nthony Cirelli (CAN) Kanada 10 3 1 4
Sveitsi A.ndres Ambuhl (SUI) Sveitsi 8 2 2 4
Sveitsi S.imon Moser (SUI) Sveitsi 8 2 2 4
Tanska J.esper Jensen (DEN) Tanska 7 2 2 4
Sveitsi T.ristan Scherwey (SUI) Sveitsi 8 2 2 4
Venäjä N.ikita Zaitsev (RUS) Venäjä 10 2 2 4
Ruotsi J.ohn Klingberg (SWE) Ruotsi 5 2 2 4
Tanska F.rederik Storm (DEN) Tanska 7 2 2 4
Latvia R.onalds Kenins (LAT) Latvia 7 2 2 4
Tshekki D.mitrij Jaskin (CZE) Tshekki 10 2 2 4
Tanska N.icklas Jensen (DEN) Tanska 7 2 2 4
Slovakia M.ichal Kristof (SVK) Slovakia 7 2 2 4
Saksa F.rederick Tiffels (GER) Saksa 8 2 2 4
Kanada D.arnell Nurse (CAN) Kanada 10 2 2 4
Ruotsi E.rik Gustafsson (SWE) Ruotsi 8 2 2 4
USA C.layton Keller () USA 8 2 2 4
Ruotsi L.oui Eriksson (SWE) Ruotsi 8 1 3 4
Tanska M.ikkel Boedker (DEN) Tanska 7 1 3 4
Ruotsi A.dam Larsson (SWE) Ruotsi 8 1 3 4
Kanada S.ean Couturier (CAN) Kanada 10 1 3 4
Tshekki R.adko Gudas (CZE) Tshekki 10 1 3 4
Tshekki R.adek Faksa (CZE) Tshekki 7 1 3 4
Tanska M.arkus Lauridsen (DEN) Tanska 7 1 3 4
USA D.erek Ryan () USA 7 1 3 4
Ranska V.alentin Claireaux (FRA) Ranska 7 1 3 4
USA N.oah Hanifin () USA 8 1 3 4
Sveitsi P.hilipp Kurashev (SUI) Sveitsi 8 1 3 4
Latvia T.eodors Blugers (LAT) Latvia 7 1 3 4
Suomi O.jamaki Niko (FIN) Suomi 10 1 3 4
Norja M.athis Olimb (NOR) Norja 7 0 4 4
Itävalta F.abio Hofer (AUT) Itävalta 7 0 4 4
USA A.lec Martinez () USA 8 0 4 4
Ranska T.im Bozon (FRA) Ranska 7 0 4 4
Sveitsi G.regory Hofmann (SUI) Sveitsi 8 3 0 3
Tanska M.orten H. Poulsen (DEN) Tanska 7 3 0 3
Sveitsi S.ven Andrighetto (SUI) Sveitsi 6 3 0 3
Venäjä A.lexander Ovechkin (RUS) Venäjä 10 2 1 3
Ruotsi D.ennis Rasmussen (SWE) Ruotsi 8 2 1 3
Ruotsi M.arcus Krüger (SWE) Ruotsi 8 2 1 3
Suomi P.etteri Lindbohm (FIN) Suomi 10 2 1 3
Tanska M.athias Bau Hansen (DEN) Tanska 7 2 1 3
Suomi J.oel Kiviranta (FIN) Suomi 9 2 1 3
USA F.rank Vatrano () USA 8 2 1 3
USA C.olin White () USA 8 2 1 3
Slovakia A.dam Liska (SVK) Slovakia 7 2 1 3
Sveitsi J.oel Genazzi (SUI) Sveitsi 7 1 2 3
Tshekki M.ilan Gulas (CZE) Tshekki 6 1 2 3
Ranska A.ntonin Manavian (FRA) Ranska 6 1 2 3
Sveitsi R.omain Loeffel (SUI) Sveitsi 8 1 2 3
Ranska C.harles Bertrand (FRA) Ranska 7 1 2 3
Norja M.ichael Haga (NOR) Norja 7 1 2 3
Tshekki J.an Rutta (CZE) Tshekki 10 1 2 3
Tanska N.ick Olesen (DEN) Tanska 7 1 2 3
Kanada T.roy Stecher (CAN) Kanada 10 1 2 3
Kanada D.ante Fabbro (CAN) Kanada 9 1 2 3
Ranska A.lexandre Texier (FRA) Ranska 7 1 2 3
Itävalta P.eter Schneider (AUT) Itävalta 6 1 2 3
Iso-Britannia D.avid Phillips (GBR) Iso-Britannia 7 0 3 3
Saksa Y.annic Seidenberg (GER) Saksa 8 0 3 3
Ranska K.evin Hecquefeuille (FRA) Ranska 7 0 3 3
Slovakia D.avid Buc (SVK) Slovakia 7 0 3 3
Latvia R.alfs Freibergs (LAT) Latvia 6 0 3 3
Venäjä A.lexander Barabanov (RUS) Venäjä 10 0 3 3
Ranska F.lorian Chakiachvili (FRA) Ranska 7 0 3 3
Latvia R.ihards Bukarts (LAT) Latvia 7 0 3 3
USA Q.uinn Hughes () USA 8 0 3 3
Suomi H.enri Jokiharju (FIN) Suomi 10 0 3 3
USA J.ack Hughes () USA 7 0 3 3
Iso-Britannia B.en OCONNOR (GBR) Iso-Britannia 6 0 3 3
Norja S.ondre Olden (NOR) Norja 7 2 0 2
Slovakia L.ibor Hudacek (SVK) Slovakia 5 2 0 2
Slovakia M.ichal Čajkovský (SVK) Slovakia 7 2 0 2
Iso-Britannia B.enjamin Davies (GBR) Iso-Britannia 7 2 0 2
Latvia J.anis Jaks (LAT) Latvia 3 2 0 2
Saksa Y.asin Ehliz (GER) Saksa 8 2 0 2
Norja M.athias Trettenes (NOR) Norja 7 2 0 2
Venäjä K.irill Kaprizov (RUS) Venäjä 9 2 0 2
Saksa M.arc Michaelis (GER) Saksa 6 2 0 2
USA B.rady Skjei () USA 8 2 0 2
Latvia R.ihards Marenis (LAT) Latvia 7 2 0 2
Saksa M.oritz SEIDER (GER) Saksa 5 2 0 2
Suomi K.ristian Kuusela (FIN) Suomi 7 1 1 2
Tanska M.orten Madsen (DEN) Tanska 7 1 1 2
Ruotsi M.ario Kempe (SWE) Ruotsi 4 1 1 2
Latvia G.ints Meija (LAT) Latvia 7 1 1 2
Sveitsi G.aetan Haas (SUI) Sveitsi 8 1 1 2
Sveitsi N.ino Niederreiter (SUI) Sveitsi 2 1 1 2
Itävalta K.onstantin Komarek (AUT) Itävalta 4 1 1 2
Suomi A.rttu Ilomaki (FIN) Suomi 5 1 1 2
Saksa F.rank Mauer (GER) Saksa 8 1 1 2
Italia S.imon Kostner (ITA) Italia 6 1 1 2
Itävalta R.aphael Herburger (AUT) Itävalta 7 1 1 2
Sveitsi L.ukas Frick (SUI) Sveitsi 8 1 1 2
Tshekki O.ndrej Palat (CZE) Tshekki 10 1 1 2
USA J.ohnny Gaudreau () USA 6 1 1 2
Venäjä I.van Telegin (RUS) Venäjä 8 1 1 2
Ranska O.livier Dame-Malka (FRA) Ranska 7 1 1 2
Kanada M.athieu Joseph (CAN) Kanada 10 1 1 2
Itävalta H.einrich Dominique (AUT) Itävalta 7 1 1 2
Tshekki F.ilip Chytil (CZE) Tshekki 5 1 1 2
Italia A.ngelo Miceli (ITA) Italia 7 1 1 2
Tanska P.eter Regin (DEN) Tanska 7 0 2 2
Tanska J.esper B. Jensen (DEN) Tanska 7 0 2 2
Ruotsi M.attias Ekholm (SWE) Ruotsi 8 0 2 2
Suomi M.iika Koivisto (FIN) Suomi 10 0 2 2
Sveitsi R.aphael Diaz (SUI) Sveitsi 8 0 2 2
Kanada A.dam Henrique (CAN) Kanada 10 0 2 2
Sveitsi C.hristoph Bertschy (SUI) Sveitsi 8 0 2 2
Itävalta A.lexander Pallestrang (AUT) Itävalta 7 0 2 2
Itävalta C.lemens Unterweger (AUT) Itävalta 7 0 2 2
Slovakia M.ario Lunter (SVK) Slovakia 7 0 2 2
USA L.uke Glendening () USA 8 0 2 2
Slovakia R.obert Lantosi (SVK) Slovakia 7 0 2 2
Slovakia C.hristian Jaros (SVK) Slovakia 4 0 2 2
Ruotsi J.esper Bratt (SWE) Ruotsi 6 0 2 2
Slovakia P.atrik Koch (SVK) Slovakia 7 0 2 2
Tshekki M.ichal Moravcík (CZE) Tshekki 8 0 2 2
Tanska N.icolai Meyer (DEN) Tanska 7 0 2 2
Suomi O.liver Kaski (FIN) Suomi 10 0 2 2
Kanada T.yson Jost (CAN) Kanada 8 0 2 2
Itävalta D.ominic Zwerger (AUT) Itävalta 7 0 2 2
Ranska S.acha Treille (FRA) Ranska 7 1 0 1
Suomi A.tte Ohtamaa (FIN) Suomi 10 1 0 1
Venäjä S.ergei Andronov (RUS) Venäjä 10 1 0 1
Suomi J.ere Sallinen (FIN) Suomi 9 1 0 1
Norja S.tefan Espeland (NOR) Norja 7 1 0 1
Norja M.artin Røymark (NOR) Norja 7 1 0 1
Saksa K.orbinian Holzer (GER) Saksa 8 1 0 1
Suomi J.ani Hakanpaa (FIN) Suomi 10 1 0 1
Iso-Britannia R.obert Dowd (GBR) Iso-Britannia 7 1 0 1
Iso-Britannia R.obert Farmer (GBR) Iso-Britannia 7 1 0 1
Tshekki T.homas Zohorna (CZE) Tshekki 9 1 0 1
Italia S.ean McMonagle (ITA) Italia 7 1 0 1
Italia M.arco Rosa (ITA) Italia 7 1 0 1
Tanska P.hillip Bruggisser (DEN) Tanska 6 1 0 1
Latvia R.odrigo Abols (LAT) Latvia 2 1 0 1
Norja J.ohannes en (NOR) Norja 7 1 0 1
Itävalta M.anuel Ganahl (AUT) Itävalta 7 1 0 1
Iso-Britannia B.rett Perlini (GBR) Iso-Britannia 7 1 0 1
Slovakia D.ávid Bondra (SVK) Slovakia 2 1 0 1
Italia A.nthony Bardaro (ITA) Italia 7 1 0 1
Italia A.rmin Helfer (ITA) Italia 7 0 1 1
Itävalta M.arkus Schlacher (AUT) Itävalta 7 0 1 1
Iso-Britannia M.ark Richardson (GBR) Iso-Britannia 7 0 1 1
Iso-Britannia J.onathan Phillips (GBR) Iso-Britannia 7 0 1 1
Latvia K.ristaps Sotnieks (LAT) Latvia 7 0 1 1
Sveitsi Y.annick Weber (SUI) Sveitsi 7 0 1 1
Saksa P.atrick Hager (GER) Saksa 8 0 1 1
Norja A.lexander Bonsaksen (NOR) Norja 7 0 1 1
Tanska J.ulian Jakobsen (DEN) Tanska 7 0 1 1
Venäjä S.ergei Plotnikov (RUS) Venäjä 3 0 1 1
Latvia A.rturs Kulda (LAT) Latvia 7 0 1 1
Ranska A.nthony Guttig (FRA) Ranska 5 0 1 1
Iso-Britannia R.obert Lachowicz (GBR) Iso-Britannia 7 0 1 1
Venäjä N.ikita Nesterov (RUS) Venäjä 9 0 1 1
Slovakia M.arko Dano (SVK) Slovakia 7 0 1 1
Tshekki P.etr Zamorsky (CZE) Tshekki 5 0 1 1
Tanska O.liver Lauridsen (DEN) Tanska 7 0 1 1
Italia A.lex Trivellato (ITA) Italia 7 0 1 1
Venäjä N.ikita Zadorov (RUS) Venäjä 9 0 1 1
Ruotsi M.arcus Pettersson (SWE) Ruotsi 8 0 1 1
Norja E.rlend Lesund (NOR) Norja 7 0 1 1
Sveitsi N.oah Rod (SUI) Sveitsi 8 0 1 1
Italia J.oachim Ramoser (ITA) Italia 7 0 1 1
Saksa J.onas Muller (GER) Saksa 6 0 1 1
USA T.hatcher Demko () USA 8 0 1 1
Tshekki D.avid Musil (CZE) Tshekki 10 0 1 1
Tshekki D.avid Sklenicka (CZE) Tshekki 9 0 1 1
Slovakia M.artin Fehérváry (SVK) Slovakia 7 0 1 1
Latvia U.vis Janis Balinskis (LAT) Latvia 7 0 1 1
Saksa G.errit Fauser (GER) Saksa 8 0 1 1
Suomi J.uho Olkinuora (FIN) Suomi 7 0 1 1
Kanada P.hilippe Myers (CAN) Kanada 7 0 1 1
Venäjä M.ikhail Sergachyov (RUS) Venäjä 2 0 1 1
USA A.dam Fox () USA 8 0 1 1
Tanska P.atrick Russell (DEN) Tanska 4 0 1 1
Iso-Britannia T.imothy Billingsley (GBR) Iso-Britannia 6 0 1 1
Latvia E.mils Gegeris (LAT) Latvia 7 0 1 1
Saksa L.eonhard Pföderl (GER) Saksa 7 0 1 1
Sveitsi J.anis Jérôme Moser (SUI) Sveitsi 3 0 1 1
Tanska O.liver Larsen (DEN) Tanska 7 0 1 1
Norja P.atrick Thoresen (NOR) Norja 7 0 0 0
Ruotsi J.honas Enroth (SWE) Ruotsi 1 0 0 0
Ruotsi H.enrik Lundqvist (SWE) Ruotsi 8 0 0 0
USA C.ory Schneider () USA 8 0 0 0
Sveitsi R.eto Berra (SUI) Sveitsi 5 0 0 0
Iso-Britannia M.atthew Myers (GBR) Iso-Britannia 5 0 0 0
Latvia G.untis Galvins (LAT) Latvia 4 0 0 0
Sveitsi L.eonardo Genoni (SUI) Sveitsi 6 0 0 0
Ruotsi J.acob Markström (SWE) Ruotsi 7 0 0 0
Itävalta T.homas Raffl (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Norja K.ristian Forsberg (NOR) Norja 7 0 0 0
Iso-Britannia C.olin Shields (GBR) Iso-Britannia 6 0 0 0
Tanska S.tefan Lassen (DEN) Tanska 5 0 0 0
Saksa M.oritz Müller (GER) Saksa 8 0 0 0
Itävalta B.ernhard Starkbaum (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Tanska P.atrick Galbraith (DEN) Tanska 5 0 0 0
Tanska S.ebastian Dahm (DEN) Tanska 6 0 0 0
Tanska S.imon Nielsen (DEN) Tanska 3 0 0 0
Ranska F.lorian Hardy (FRA) Ranska 6 0 0 0
Italia A.rmin Hofer (ITA) Italia 7 0 0 0
Italia S.tefano Marchetti (ITA) Italia 7 0 0 0
Italia A.ndreas Bernard (ITA) Italia 7 0 0 0
Saksa D.enis Reul (GER) Saksa 7 0 0 0
Ranska E.liot Berthon (FRA) Ranska 7 0 0 0
Iso-Britannia B.en Bowns (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Iso-Britannia B.en O'Connor (GBR) Iso-Britannia 1 0 0 0
Italia M.arco Insam (ITA) Italia 7 0 0 0
Ranska J.onathan Janil (FRA) Ranska 7 0 0 0
Norja T.ommy Kristiansen (NOR) Norja 2 0 0 0
Tshekki H.ynek Zohorna (CZE) Tshekki 8 0 0 0
Tshekki S.imon Hrubec (CZE) Tshekki 6 0 0 0
Slovakia P.atrik Rybar (SVK) Slovakia 6 0 0 0
Italia D.iego Kostner (ITA) Italia 5 0 0 0
Latvia M.aris Bicevskis (LAT) Latvia 5 0 0 0
Norja M.ats Rosselli Olsen (NOR) Norja 2 0 0 0
Italia M.arkus Gander (ITA) Italia 6 0 0 0
Kanada R.yan Murray (CAN) Kanada 1 0 0 0
Itävalta D.avid Kickert (AUT) Itävalta 5 0 0 0
Itävalta P.atrick Peter (AUT) Itävalta 6 0 0 0
Itävalta P.atrick Obrist (AUT) Itävalta 6 0 0 0
Saksa N.iklas Treutle (GER) Saksa 8 0 0 0
Slovakia M.arek Daloga (SVK) Slovakia 2 0 0 0
Norja M.attias Norstebo (NOR) Norja 6 0 0 0
Norja N.iklas Roest (NOR) Norja 5 0 0 0
Tshekki P.avel Francouz (CZE) Tshekki 5 0 0 0
Saksa M.arcel Noebels (GER) Saksa 8 0 0 0
Ranska N.icolas Ritz (FRA) Ranska 7 0 0 0
Latvia K.risters Gudlevskis (LAT) Latvia 6 0 0 0
Suomi J.uho Lammikko (FIN) Suomi 7 0 0 0
Latvia E.lvis Merzlikins (LAT) Latvia 7 0 0 0
Suomi K.evin Lankinen (FIN) Suomi 8 0 0 0
Saksa P.hilipp Grubauer (GER) Saksa 3 0 0 0
Venäjä A.ndrei Vasilevski (RUS) Venäjä 5 0 0 0
Venäjä A.lexei Vasilevsky (RUS) Venäjä 5 0 0 0
Itävalta A.lexander Cijan (AUT) Itävalta 4 0 0 0
Sveitsi R.obert Mayer (SUI) Sveitsi 5 0 0 0
Italia L.uca Zanatta (ITA) Italia 7 0 0 0
Itävalta L.ukas Herzog (AUT) Itävalta 2 0 0 0
Saksa M.athias Niederberger (GER) Saksa 5 0 0 0
Norja H.enrik Holm (NOR) Norja 7 0 0 0
Saksa B.enedikt Schopper (GER) Saksa 6 0 0 0
Itävalta A.lexander Rauchenwald (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Iso-Britannia S.tephen Lee (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Iso-Britannia E.van Mosey (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Iso-Britannia O.liver Betteridge (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Venäjä I.lya Sorokin (RUS) Venäjä 1 0 0 0
Suomi V.eini Vehviläinen (FIN) Suomi 5 0 0 0
Norja H.enrik Haukeland (NOR) Norja 7 0 0 0
Norja C.hristian Kåsastul (NOR) Norja 3 0 0 0
Tanska M.atias Lassen (DEN) Tanska 3 0 0 0
Venäjä V.ladislav Gavrikov (RUS) Venäjä 10 0 0 0
Sveitsi M.ichael Fora (SUI) Sveitsi 8 0 0 0
Slovakia D.enis Godla (SVK) Slovakia 2 0 0 0
Saksa S.tefan Loibl (GER) Saksa 3 0 0 0
Venäjä A.lexander Georgiev (RUS) Venäjä 9 0 0 0
Venäjä A.rtyom Zub (RUS) Venäjä 1 0 0 0
Iso-Britannia P.aul Swindlehurst (GBR) Iso-Britannia 4 0 0 0
Iso-Britannia J.oseph Lewis (GBR) Iso-Britannia 2 0 0 0
Italia M.arco de Filippo Roia (ITA) Italia 7 0 0 0
Italia R.aphael Andergassen (ITA) Italia 7 0 0 0
Italia G.iovanni Morini (ITA) Italia 1 0 0 0
Tanska N.icholas Jensen (DEN) Tanska 7 0 0 0
Italia P.eter Hochkofler (ITA) Italia 7 0 0 0
Ranska P.ierre Crinon (FRA) Ranska 3 0 0 0
Ranska J.ordann Perret (FRA) Ranska 7 0 0 0
Iso-Britannia L.uke Ferrara (GBR) Iso-Britannia 6 0 0 0
Tanska M.athias From (DEN) Tanska 4 0 0 0
Kanada M.ackenzie Blackwood (CAN) Kanada 1 0 0 0
Latvia K.ristaps Zile (LAT) Latvia 7 0 0 0
Itävalta L.ukas Haudum (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Italia T.ommaso Traversa (ITA) Italia 3 0 0 0
Tshekki P.atrik Bartosak (CZE) Tshekki 9 0 0 0
Ranska C.édric Di Dio Balsamo (FRA) Ranska 3 0 0 0
Iso-Britannia L.iam Kirk (GBR) Iso-Britannia 6 0 0 0
Latvia G.ustavs Davis Grigals (LAT) Latvia 1 0 0 0
Itävalta R.aphael Wolf (AUT) Itävalta 4 0 0 0
Slovakia T.omas Zigo (SVK) Slovakia 7 0 0 0
Kanada M.att Murray (CAN) Kanada 8 0 0 0
USA Z.ach Werenski () USA 2 0 0 0
Suomi E.etu Luostarinen (FIN) Suomi 4 0 0 0
Kanada T.yler Bertuzzi (CAN) Kanada 5 0 0 0
Latvia M.artins Dzierkals (LAT) Latvia 7 0 0 0
USA L.uke Kunin () USA 3 0 0 0
Kanada B.randon Montour (CAN) Kanada 3 0 0 0
Italia T.ommaso Goi (ITA) Italia 1 0 0 0
Itävalta S.trong Steven (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Itävalta H.undertpfund Thomas (AUT) Itävalta 6 0 0 0
Itävalta S.chumnig Martin (AUT) Itävalta 7 0 0 0
Italia A.lex Lambacher (ITA) Italia 7 0 0 0
Latvia O.skars Batna (LAT) Latvia 7 0 0 0
Slovakia M.arek Ciliak (SVK) Slovakia 6 0 0 0
Ranska S.ebastian Ylonen (FRA) Ranska 3 0 0 0
Ruotsi R.obert Hagg (SWE) Ruotsi 8 0 0 0
USA C.hristian Wolanin () USA 6 0 0 0
Iso-Britannia J.ackson Whistle (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Iso-Britannia D.allas Ehrhardt (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Italia J.an Pavlu (ITA) Italia 6 0 0 0
Italia I.van Deluca (ITA) Italia 7 0 0 0
Ranska H.ugo Gallet (FRA) Ranska 5 0 0 0
Ranska G.uillaume Leclerc (FRA) Ranska 6 0 0 0
Ranska T.homas Thiry (FRA) Ranska 7 0 0 0
Kanada C.arter Hart (CAN) Kanada 10 0 0 0
Itävalta B.aumgartner Benjamin (AUT) Itävalta 4 0 0 0
Saksa M.arco Nowak (GER) Saksa 8 0 0 0
Italia I.van Tauferer (ITA) Italia 7 0 0 0
Ranska H.enri Corentin Buysse (FRA) Ranska 5 0 0 0
Saksa L.ean Bergmann (GER) Saksa 5 0 0 0
Ranska P.eter Valier (FRA) Ranska 7 0 0 0
Iso-Britannia B.en LAKE (GBR) Iso-Britannia 7 0 0 0
Norja C.hristian KAASASTUL (NOR) Norja 2 0 0 0

MM-kisojen livestream ja televisiointi

Livestream

NordicBet TV näytti kaikki vuoden 2019 jääkiekon MM-kisojen ottelut suorina livestream-lähetyksinä ilmaiseksi asiakkailleen. Livestreamien katsominen ei vaadi rahapelaamista, ja se on täysin laillista.

Otteluita voi seurata livestream-lähetyksinä, kun sinulla on pelitililläsi rahaa vähintään 1€.

Televisiointi

Jääkiekon MM-kisojen televisiointioikeudet Suomessa omistaa MTV Oy. Pääosin MM-turnauksen ottelut näkyvät maksullisilta C More -kanavilta, mutta Suomen ottelut näkyvät myös makusttomatlta MTV3-kanavalta. Lisäksi välierät, pronssiottelu ja finaali nähdään maksuttomalta kanavalta.