EHT: Leijonat Euro Hockey Tourilla
Pohjakuvat: Getty Images, Juha Tamminen.

Euro Hockey Tour - EHT

Tältä sivulta löydät hyödyllistä tietoa Euro Hockey Tourista. Voit katsoa esimerkiksi kaikkien kauden 2019-20 turnausten ajankohdat (linkit myös turnaussivuille) sekä EHT:n sarjataulukon. EHT:n historiaa -osiosta löydät EHT:n kaikkien aikojen pistepörssin ja muita historiatilastoja.

Sisällysluettelo

» Katso myös: EHT-kausi 2018-19

EHT-turnaukset kaudella 2019-20

EHT-kausi koostuu neljästä turnauksesta. Jokainen maa isännöi yhtä turnausta. Ensimmäisenä vuorossa on Suomen isännöimä Karjala-turnaus marraskuussa. Joulukuussa pelataan Moskovassa Channel One Cup. Helmikuussa on vuorossa Ruotsin isännöimä turnaus, ja EHT huipentuu huhti-toukokuun vaihteessa ennen MM-kisoja pelattavaan Tshekin turnaukseen.

TurnausIsäntämaaMilloin Voittaja
Karjala-turnausSuomi 7. - 10.11.2019 (to-su) Tshekki
Channel One CupVenäjä 12. - 15.12.2019 (to-su)
Beijer Hockey GamesRuotsi 6. - 9.2.2020 (to-su)
Carlson Hockey GamesTshekki 30.4. - 3.5.2020 (to-su)

» Karjala-turnaus

Karjala-turnaus pelattiin 7.-10.11.2019 Helsingissä. Turnausvoiton vei Tshekki, jolle voitto oli historian toinen. Leijonat sijoittui toiseksi kahdella voitolla ja yhdellä voittolaukaustappiolla.

Karjala-turnaus-sivultamme näet muun muassa Leijonien joukkueen, turnauksen sarjataulukon, tulokset, parhaat pelaajat ja pistepörssin. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Channel One Cup

Venäjän EHT-turnaus pelataan 12.-15.12.2019. Näet turnaussivultamme otteluohjelman, tulokset ja sarjataulukon. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Sweden Hockey Games

Ruotsin EHT-turnaus on vuorossa 6.-9. helmikuuta 2020. Näet turnaussivultamme muun muassa turnauksen otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Carlson Hockey Games

Tshekin EHT-turnaus pelataan ennen MM-kisoja 30.4.-3.5.2020. Näet turnaussivultamme trunauksen otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon ja paljon muuta. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

EHT:n sarjataulukko kaudella 2019-20

# = Sijoitus
3P = Voitto

2P = Voitto jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
1P = Häviö jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
0P = Häviö
ME = Maaliero
P = Pisteet

SijaMaa3P2P1P0PMEP
1. Tshekki21009-38
2. Suomi20108-77
4. Venäjä01028-112
4. Ruotsi00126-101

Mikä on Euro Hockey Tour?

Euro Hockey Tour eli tutummin EHT on joka vuosi maajoukkueille järjestettävä sarja, joka koostuu neljästä erillisestä turnauksesta. EHT:n osallistujamaat ovat Suomi, Ruotsi, Tshekki sekä Venäjä. Lisäksi joissain yksittäisissä EHT-turnauksissa on nähty vierailevia jääkiekkomaita, kuten Slovakian sekä Kanadan maajoukkueet.

Jokaisella osallistujamaalla on oma turnauksensa EHT-kalenterissa. Suomen isännöimä turnaus on Karjala-turnaus tai kansainväliseltä nimeltään Karjala Cup. Karjala-turnaus on perinteisesti pelattu marraskuussa ja turnaus on huipentunut isänpäivän Suomi-Ruotsi-otteluun.

Leijonat Turussa vuoden 2012 Karjala-turnauksessa. Kuva: Juha Tamminen.

Jokaisessa turnauksessa pelataan tietysti turnausvoitosta, jonka lisäksi pisteitä kerrytetään EHT-sarjaan. EHT:n voittaja on se maa, joka kerää kaikista EHT:n turnauksista eniten pisteitä nimenomaan EHT-joukkueita vastaan. Mikäli jossain turnauksessa on muita joukkueita mukana kuin EHT:n osallistujamaat, niitä vastaan pelattujen otteluiden pisteitä ei lasketa EHT:n kokonaispistesaldoon.

Ensimmäisen kerran Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97, jolloin mestariksi kruunattiin Suomi. Leijonat onkin EHT:n menestynein joukkue yhdeksällä mestaruudellaan.

Joukkueet koostuvat EHT-turnauksissa pääasiassa Euroopassa pelaavista pelaajista. Suomen joukkueessa iso osa on usein tullut KHL:stä, SHL:stä (Ruotsin pääsarja) sekä kotoisesta Liigasta. EHT-turnauksen aikana suurin osa eurooppalaisista huippusarjoista on maajoukkuetauolla.

EHT-uutiset

Kitkerä tappio! Leijonilta upea kiri – lopputuloksena silti pettymys

Leijonien avaus Venäjän EHT-turnaukselle sisälsi melkoisesti draamaa torstaina, kun Tshekki nappasi lopulta voiton jatkoajalla lukemin 4-3. Suomen osalta ottelun alku oli vaikea: Tshekki karkasi avauserässä...

Leijonat avaa Venäjän maajoukkueturnauksen näillä ketjuilla – Liigan tehokolmikko yhdessä

Jääkiekkomaajoukkue avaa Venäjän EHT-turnauksen torstaina Tsekin Plzenissä pelattavalla Tsekki-pelillä. Suomi ja isäntämaa hyppäävät askiin kello 19.30, ja TV2 näyttää koitoksen kello 19.10 alkaen. Leijonat pelaa oheisilla...

Tshekki EHT-turnaukseen kovalla kokoonpanolla – mukana useita Liigasta tuttuja nimiä

Tshekki on nimennyt joukkueensa tänä viikonloppuna järjestettävään Channel One Cup -turnaukseen. Karjala-turnauksen voittanut joukkue lähtee myös Moskovaan vahvalla kokoonpanolla, jossa on mukana useita samoja pelaajia...

Leijoniin muutoksia! Tuttu huippuveska loukkaantui treeneissä – korvaaja löytyi nopeasti Liigasta

Leijonien Venäjän EHT-turnauksen joukkueeseen on tehty keskiviikkona merkittävä muutos. Viime keväältä ja Karjala-turnauksesta tuttu Jussi Olkinuora jää sivuun loukkaantumisen takia. Hän loukkaantui keskiviikon treeneissä eikä...

Leijonien EHT-joukkue täydentyy – Tapparan ex-kapteeni hälytettiin mukaan

Leijonat on hankkinut kokoonpanoonsa täydennystä viikonloppuna Venäjällä järjestettävään Channel One Cupiin. Suomen Jääkiekkoliitto tiedottaa verkkosivuillaan, että loukkantuneen Teemu Turusen tilalle on kutsuttu Jukka Peltola. 32-vuotias hyökkääjä pelaa parhaillaan uransa...

EHT:n historiaa

Ensimmäinen Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97. Mestariksi kruunattiin ensimmäisellä kaudella Suomen Kiekkoleijonat. Suomi on myös EHT:n menestynein maa yhdeksällä mestaruudellaan.

Toiseksi eniten EHT-mestaruuksia on Venäjällä, Ruotsilla on kolmanneksi eniten ja Tshekki on onnistunut voittamaan EHT:n vain kaksi kertaa.

Viime kaudella (2018-19) Euro Hockey Tourin mestariksi kruunattiin Venäjä. Suomi sijoittui toiseksi. Lue lisää viime kauden EHT:stä TÄSTÄ LINKISTÄ.

Mitalitaulukko

SijoitusMaaKulta Hopea PronssiYhteensä
1.Suomi97621
2.Venäjä86518
3.Ruotsi46413
4.Tshekki24815

Sijoitukset 1997-2019

KausiMestariToinenKolmas Neljäs
2018-19VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2017-18SuomiTshekkiVenäjä Ruotsi
2016-17VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2015-16RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2014-15RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2013-14SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2012-13VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2011-12TshekkiSuomiVenäjäRuotsi
2010-11VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2009-10SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2008-09VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2007-08VenäjäSuomiTshekkiRuotsi
2006-07RuotsiVenäjäTshekkiSuomi
2005-06VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2004-05VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2003-04SuomiRuotsiVenäjäTshekki
2002-03SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2001-02SuomiVenäjäRuotsiTshekki
2000-01SuomiVenäjäRuotsiTshekki
1999-2000SuomiTshekkiVenäjäRuotsi
1998-99RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
1997-98TshekkiRuotsiSuomiVenäjä
1996-97SuomiRuotsiVenäjäTshekki

Kaikkien aikojen pistepörssi

Sergei Mozjakin on ollut vakiokävijä kevään MM-kisoissa. Kuva: Getty Images.

Venäläiset pelaajat hallitsevat EHT:n kaikkien aikojen pistepörssiä. Pörssikärjessä on KHL-seura Metallurg Magnitogorskin kapteeni Sergei Mozjakin. 38-vuotias konkarihyökkääjä on uurastanut jo useita vuosia KHL:n huipulla ja kuulunut myös Venäjän maajoukkueen vakiokasvoihin.

Mozjakinin pistesaldo on omilla kymmenluvuillaan (29+32=61). Toiseksi eniten tehopisteitä tehnyt Aleksandr Radulov on tehnyt 16 pistettä vähemmän. Radulovilla on myös huomattavasti vähemmän pelattuja otteluita Mozjakiniin verrattuna. 20 parhaan pistemiehen joukossa Radulov on ainoa pelaaja, jonka pistekeskiarvo on yli piste per peli. Kaudella 2019-20 Radulov jatkaa uraansa NHL:ssä Dallas Starsin riveissä, joten häntä ei EHT-peleissä nähdä.

Kuudentena oleva Jarkko Immonen on paras suomalainen kaikkien aikojen pistepörssissä. Immonen, 36, on tehtaillut 58 ottelussa tehopisteet 18+19=37.

Tilanne ennen kautta 2019-20.

Sij.Pelaaja (Pelipaikka)Ott.MSPMaa
1.Sergei Mozjakin (VL)83293261Venäjä
2.Aleksandr Radulov (OL)44212445Venäjä
3.Maksim Sushinski (OL)50182341Venäjä
4.Danis Zaripov (OL/VL)48191938Venäjä
5.Aleksei Morozov (OL)42181937Venäjä
6.Jarkko Immonen (KH)58181937Suomi
7.Magnus Johansson (P)79112637Ruotsi
8.Ilja Nikulin (P)88112536Venäjä
9.Ville Peltonen (VL)43171835Suomi
10.Ilja Kovaltshuk (VL)39152035Venäjä
11.Johan Davidsson (KH)53142135Ruotsi
12.Linus Omark (VL)4992635Ruotsi
13.Jan Marek (KH)58181432Tshekki
14.Sergei Zinovjev (KH)51161632Venäjä
15.Petri Kontiola (KH)67122032Suomi
16.Tony Mårtensson (KH)52121931Ruotsi
17.Jan Kovar (KH)54121830Tshekki
18.Petteri Nummelin (P)42111930Suomi
19.Vadim Shipatshov (KH)5782230Venäjä
20.Niklas Persson (KH)53121729Ruotsi

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Jarkko Immonen on Suomen paras pistemies EHT:ssa. Kuva: Getty Images.

Jarkko Immonen on kaikkien aikojen eniten pisteitä tehnyt suomalaispelaaja EHT:n historiassa. JYP:iä nykyisin edustava Immonen pelasi uransa ensimmäiset EHT-ottelut kaudella 2003-04. Sen jälkeen Immonen nähtiin EHT-karkeloissa jokaisella kaudella, jolloin hän pelasi Euroopassa, aina vuoteen 2015 saakka. Edelliset neljä kautta 2015-19 ovat menneet ilman EHT-otteluita.

Toiseksi eniten pisteitä on kerännyt Leijonien pitkäaikainen kapteeni Ville Peltonen, joka lopetti pelaajauransa kauteen 2013-14. Kolmantena on Jokereiden keskushyökkääjä Petri Kontiola, joka saatetaan nähdä vielä useamman vuoden ajan EHT-turnauksissa. Kontiolalla onkin hyvä sauma nousta vielä suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssin kärkeen.

Eniten pisteitä takonut puolustaja on Petteri Nummelin, joka on tehnyt EHT:llä tehot 11+19=30. Puolustajista toiseksi paras pistemies on Moskovan Dynamon puolustaja Juuso Hietanen, joka luultavasti nähdään vielä useaan otteeseen Suomen EHT-joukkueessa. Hietasella on vielä matkaa Nummelinin tehoihin seitsemän pistettä, mutta mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen tehokkaimmaksi suomalaispuolustajaksi EHT:ssä ovat olemassa.

Tilanne ennen kautta 2019-20.

Sij.Pelaaja (pelipaikka)MSPOtt.
1.Jarkko Immonen (KH)18193758
2.Ville Peltonen (VL)17183543
3.Petri Kontiola (KH)12203267
4.Petteri Nummelin (P)11193042
5.Janne Pesonen (VL/KH)14102444
6.Juuso Hietanen (P)6182467
7.Jukka Hentunen (OL)9132243
8.Tomi Kallio (OL)8122040
9.Esa Pirnes (KH)7111848
10.Mika Pyörälä (VL/KH)7111862
11.Sami Lepistö (P)4141836
12.Juhamatti Aaltonen (OL)981739
13.Jussi Jokinen (VL/OL)891722
14.Janne Niskala (P)891751
15.Jori Lehterä (KH)3131630
16.Sakari Salminen (OL/VL)771424
17.Mikko Mäenpää (P)771442
18.Juha-Pekka Hytönen (KH)591440
19.Leo Komarov (VL/OL)761341
20.Tommi Santala (KH)931240

Lähde: Wikipedia, Elite Prospects

EHT:n televisiointi

Kaudella 2019-20 Euro Hockey Tourin kaikki ottelut näkyvät Ylen kanavilla ja suoratoistopalvelu Yle Areenassa.

Linkki: Yle Areena – EHT