Euro Hockey Tour -kausi 2021-22. Pohjakuva: Getty Images.

Euro Hockey Tour - EHT

Tältä sivulta löydät hyödyllistä tietoa Euro Hockey Tourista eli EHT:stä. Voit katsoa esimerkiksi kauden 2021-22 turnausten ajankohdat sekä EHT:n sarjataulukon. Pääset turnaukset-kohdasta myös jokaisen EHT-turnauksen omalle erikoissivulle.

Huomioi myös, että EHT:n televisiointi on siirtynyt Yleltä Discoverylle.

EHT:n historiaa -osiosta löydät EHT:n kaikkien aikojen pistepörssin ja muita historiatilastoja. 

Näytä koko sisällysluettelo

EHT-uutiset

Venäjä julkaisi EHT-joukkueensa – tällaisella ryhmällä se pelaa kotiturnauksessaan

Venäjä on julkaissut joukkueensa isännöimäänsä EHT-turnaukseen, joka pelataan ensi viikolla 15.-19. joulukuuta. Päävalmentaja Aleksei Zhamnovin johtama joukkue koostuu KHL-pelaajista. Mukaan on nimetty kolme maalivahtia, kymmenen...

Tällaisella joukkueella Ruotsi pelaa Venäjän EHT-turnauksessa – mukana ainoastaan KHL- ja SHL-pelaajia

Ruotsi on julkaissut joukkueensa ensi viikolla pelattavaan Venäjän EHT-turnaukseen. Päävalmentaja Johan Garpenlöv on nimennyt joukkueeseen kaksi maalivahtia, seitsemän puolustajaa sekä 13 hyökkääjää. Joukkue koostuu kokonaan...

Kanada tehnyt ensimmäiset pelaajavalintansa EHT:lle sekä Spengler Cupiin – mukana entisiä NHL-nimiä

Kanadan maajoukkue osallistuu joulukuussa tuttuun tapaan perinteiseen Sveitsissä järjestettävään Spengler Cupiin sekä nyt myös poikkeuksellisesti Venäjän EHT-turnaukseen. TSN:n sisäpiiritoimittaja Darren Dreger raportoi Twitterissä, että Kanada...

EHT-turnaukset kaudella 2021-22

EHT-kausi 2021-22 koostuu neljästä turnauksesta. Olympiavuonna Tshekin ja Ruotsin isännöimät turnaukset pelataan peräkkäisinä viikonloppuina ennen MM-kisoja. Poikkeuksellisesti Tshekin turnaus pelataan ennen Ruotsin turnausta.

TurnausIsäntämaaMilloin Voittaja
Karjala-turnausSuomi 10.-14.11.2021Ruotsi
Channel One CupVenäjä 15.-19.12.2021
Carlson Hockey GamesTshekki 28.4.-1.5.2022
Beijer Hockey GamesRuotsi 5.-8.5.2022

» Karjala-turnaus

Karjala-turnaus pelattiin Helsingin Hartwall Arenassa 11.-14.11.2021.

Leijonat sijoittui turnauksessa Ruotsin jälkeen toiseksi. Suomi voitti Venäjän ja Tshekin, mutta hävisi päätösottelussa Ruotsille.

Karjala-turnaus-sivultamme näet muun muassa Leijonien joukkueen, turnauksen tulokset, lopullisen sarjataulukon, parhaat pelaajat sekä pistepörssin. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Channel One Cup

Venäjän EHT-turnaus, Channel One Cup, järjestetään 15.-19.12.2021. Kyseessä on viimeinen maajoukkuetapahtuma ennen Pekingin olympialaisia. Turnaukseen osallistuu myös poikkeuksellisesti Kanadan maajoukkue.

Näet turnaussivultamme Channel One Cupin ottelut, tulokset, sarjataulukon sekä pistepörssin. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Carlson Hockey Games

Tshekin EHT-turnaus on vuorossa keväällä 28.4.-1.5.2022. Olympiavuoden takia Tshekin turnaus järjestetään ennen Ruotsin EHT-turnausta.

Näet turnaussivultamme turnauksen otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon ja pistepörssin. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Sweden Hockey Games

Ruotsin EHT-turnaus, Beijer Hockey Games on poikkeuksellisesti viimeinen EHT-turnaus kaudella 2021-22. Turnaus pelataan 5.-8.5.2022 heti viikko Tshekin EHT-turnauksen jälkeen. Ruotsin turnaus on viimeinen maajoukkuetapahtuma ennen MM-kisoja.

Näet turnaussivultamme turnauksen ottelut, tulokset, sarjataulukon ja pistepörssin. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

EHT:n sarjataulukko kaudella 2021-22

# = Sijoitus
P = Pisteet
ME = Maaliero
3P = Voitto
2P = Voitto jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
1P = Häviö jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
0P = Häviö

#MaaPME3P2P1P0P
1. Ruotsi911-43000
2. Suomi68-52001
3. Venäjä37-91002
4. Tshekki05-130003

EHT:n televisiointi

Kaudella 2021-22 Euro Hockey Tourin otteluiden televisioinnista vastaa Discovery Networks Finland. EHT:n ottelut ovat kaudesta 2020-21 alkaen olleet katsottavissa TV5:sta ja suoratoistopalvelu Discovery+:sta.

– Discoveryn tarjoama paketti on kokonaisuutena erittäin kattava: Kaikki nykyään vapailta kanavilta nähtävät ottelut ovat jatkossakin vapaasti katsottavissa, Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Matti Nurminen kommentoi sopimusta.

Lisätiedot: Discovery+

Mikä on Euro Hockey Tour?

Euro Hockey Tour eli tutummin EHT on joka vuosi maajoukkueille järjestettävä sarja, joka koostuu neljästä erillisestä turnauksesta. EHT:n osallistujamaat ovat Suomi, Ruotsi, Tshekki sekä Venäjä. Lisäksi joissain yksittäisissä EHT-turnauksissa on nähty vierailevia jääkiekkomaita, kuten Slovakian sekä Kanadan maajoukkueet.

Jokaisella osallistujamaalla on oma turnauksensa EHT-kalenterissa. Suomen isännöimä turnaus on Karjala-turnaus tai kansainväliseltä nimeltään Karjala Cup. Karjala-turnaus on perinteisesti pelattu marraskuussa ja turnaus on huipentunut isänpäivän Suomi-Ruotsi-otteluun.

Leijonat Turussa vuoden 2012 Karjala-turnauksessa. Kuva: Juha Tamminen.

Jokaisessa turnauksessa pelataan tietysti turnausvoitosta, jonka lisäksi pisteitä kerrytetään EHT-sarjaan. EHT:n voittaja on se maa, joka kerää kaikista EHT:n turnauksista eniten pisteitä nimenomaan EHT-joukkueita vastaan. Mikäli jossain turnauksessa on muita joukkueita mukana kuin EHT:n osallistujamaat, niitä vastaan pelattujen otteluiden pisteitä ei lasketa EHT:n kokonaispistesaldoon.

Ensimmäisen kerran Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97, jolloin mestariksi kruunattiin Suomi. Leijonat onkin EHT:n menestynein joukkue yhdeksällä mestaruudellaan.

Joukkueet koostuvat EHT-turnauksissa pääasiassa Euroopassa pelaavista pelaajista. Suomen joukkueessa iso osa on usein tullut KHL:stä, SHL:stä (Ruotsin pääsarja) sekä kotoisesta Liigasta. EHT-turnauksen aikana suurin osa eurooppalaisista huippusarjoista on maajoukkuetauolla.

FAQ - usein kysytyt kysymykset

Mitä tarkoittaa EHT?

EHT on lyhenne sanoista Euro Hockey Tour, joka on neljälle maalle järjestettävä maajoukkueiden sarja, joka koostuu neljästä turnauksesta.

Mikä on EHT?

Euro Hockey Tour on neljälle maalle järjestettävä maajoukkueiden sarja, joka koostuu neljästä turnauksesta. Sarjaan kuuluvat Suomi, Venäjä, Tshekki ja Ruotsi. Jokainen maa isännöi yhtä turnausta kauden aikana. Suomen järjestämä turnaus on Karjala-turnaus, joka yleensä järjestetään marraskuussa.

Mikä tv-kanava näyttää Leijonien EHT-ottelut?

Euro Hockey Tourin otteluiden televisioinnista vastaa Discovery Networks Finland. EHT:n ottelut ovat kaudesta 2020-21 alkaen olleet katsottavissa TV5-kanavalta sekä suoratoistopalvelu Discovery+:sta.

EHT:n historiaa

Ensimmäinen Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97. Mestariksi kruunattiin ensimmäisellä kaudella Suomen Kiekkoleijonat.

Suomi ja Venäjä ovat EHT:n menestyneimpiä maita. Molemmilla on yhdeksän EHT-mestaruutta. Ruotsilla on kolmanneksi eniten mestaruuksia. Tshekki on onnistunut voittamaan EHT:n vain kaksi kertaa.

Kausi 2019-20 jäi koronaviruksen takia kesken. EHT:tä ehdittiin pelata kolme turnausta, mutta Tshekin turnausta ei enää järjestetty.

Viime kaudella Venäjä juhli EHT:n mestaruutta. Suomi jäi loppupisteissä viimeiseksi.

Mitalitaulukko

SijoitusMaaKulta Hopea PronssiYhteensä
1.Suomi97621
2.Venäjä96519
3.Ruotsi46514
4.Tshekki25816

Sijoitukset 1997-2021

KausiMestariToinenKolmas Neljäs
2020-21VenäjäTshekkiRuotsiSuomi
2019-20Kausi jäi kesken
2018-19VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2017-18SuomiTshekkiVenäjä Ruotsi
2016-17VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2015-16RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2014-15RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2013-14SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2012-13VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2011-12TshekkiSuomiVenäjäRuotsi
2010-11VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2009-10SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2008-09VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2007-08VenäjäSuomiTshekkiRuotsi
2006-07RuotsiVenäjäTshekkiSuomi
2005-06VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2004-05VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2003-04SuomiRuotsiVenäjäTshekki
2002-03SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2001-02SuomiVenäjäRuotsiTshekki
2000-01SuomiVenäjäRuotsiTshekki
1999-2000SuomiTshekkiVenäjäRuotsi
1998-99RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
1997-98TshekkiRuotsiSuomiVenäjä
1996-97SuomiRuotsiVenäjäTshekki

Kaikkien aikojen pistepörssi

Sergei Mozjakin on ollut vakiokävijä kevään MM-kisoissa. Kuva: Getty Images.

Venäläiset pelaajat hallitsevat EHT:n kaikkien aikojen pistepörssiä. Pörssikärjessä on KHL-seura Metallurg Magnitogorskin kapteeni Sergei Mozjakin. Konkarihyökkääjä on uurastanut jo useita vuosia KHL:n huipulla ja kuulunut myös Venäjän maajoukkueen vakiokasvoihin.

Toiseksi eniten tehopisteitä on tehnyt Maksim Sushinski, joka on jo lopettanut pelaajauransa.

Kuudentena oleva Jarkko Immonen on paras suomalainen kaikkien aikojen pistepörssissä. Immonen, 36, on tehtaillut 58 ottelussa tehopisteet 18+19=37.

Tilanne ennen kautta 2021-22.

Sij.Pelaaja (Pelipaikka)Ott.MSPMaa
1.Sergei Mozjakin (VL)83293261Venäjä
2.Maksim Sushinski (OL)77253358Venäjä
2.Aleksandr Radulov (OL)44212445Venäjä
4.Danis Zaripov (OL/VL)48191938Venäjä
5.Aleksei Morozov (OL)42181937Venäjä
6.Jarkko Immonen (KH)58181937Suomi
7.Magnus Johansson (P)79112637Ruotsi
8.Ilja Nikulin (P)88112536Venäjä
9.Ville Peltonen (VL)43171835Suomi
10.Ilja Kovaltshuk (VL)39152035Venäjä
11.Johan Davidsson (KH)53142135Ruotsi
12.Linus Omark (VL)4992635Ruotsi
13.Vadim Shipatshov (KH)6092534Venäjä
14.Jan Marek (KH)58181432Tshekki
15.Sergei Zinovjev (KH)59161632Venäjä
16.Jan Kovar (KH)60141832Tshekki
17.Petri Kontiola (KH)67122032Suomi
18.Tony Mårtensson (KH)53121931Ruotsi
19.Petteri Nummelin (P)42111930Suomi
20.Niklas Persson (KH)53121729Ruotsi

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Jarkko Immonen on Suomen paras pistemies EHT:ssa. Kuva: Getty Images.

Jarkko Immonen on kaikkien aikojen eniten pisteitä tehnyt suomalaispelaaja EHT:n historiassa. JYP:iä nykyisin edustava Immonen pelasi uransa ensimmäiset EHT-ottelut kaudella 2003-04. Sen jälkeen Immonen nähtiin EHT-karkeloissa jokaisella kaudella, jolloin hän pelasi Euroopassa, aina vuoteen 2015 saakka.

Toiseksi eniten pisteitä on kerännyt Leijonien pitkäaikainen kapteeni Ville Peltonen, joka lopetti pelaajauransa kauteen 2013-14. Kolmantena on HPK:n keskushyökkääjä Petri Kontiola, joka saatetaan nähdä vielä EHT-turnauksissa. Kontiolalla on vielä sauma nousta suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssin kärkeen, mikäli EHT-kutsuja tulee.

Eniten pisteitä takonut puolustaja on Petteri Nummelin, joka on tehnyt EHT:llä tehot 11+19=30. Puolustajista toiseksi paras pistemies on Moskovan Dynamon puolustaja Juuso Hietanen, joka saatetaan vielä nähdä Suomen EHT-joukkueessa. Hietasella on vielä matkaa Nummelinin tehoihin neljä pistettä, mutta mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen tehokkaimmaksi suomalaispuolustajaksi EHT:ssä ovat olemassa.

Tilanne ennen kautta 2021-22.

Sij.Pelaaja (pelipaikka)MSPOtt.
1.Jarkko Immonen (KH)18193758
2.Ville Peltonen (VL)17183543
3.Petri Kontiola (KH)12203267
4.Petteri Nummelin (P)11193042
5.Juuso Hietanen (P)6202672
6.Janne Pesonen (VL/KH)14102444
7.Jukka Hentunen (OL)9132243
8.Tomi Kallio (OL)8122040
9.Esa Pirnes (KH)7111848
10.Mika Pyörälä (VL/KH)7111862
11.Sami Lepistö (P)4141836
12.Juhamatti Aaltonen (OL)981739
13.Jussi Jokinen (VL/OL)891722
14.Janne Niskala (P)891751
15.Jori Lehterä (KH)3131633
16.Harri Pesonen (KH)781531
17.Miro Aaltonen (KH)1041418
18.Sakari Manninen (KH)861427
19.Sakari Salminen (OL/VL)771424
20.Mikko Mäenpää (P)771442

Lähde: Wikipedia, Elite Prospects