EHT: Euro Hockey Tour - Leijonat

Euro Hockey Tour – EHT

Tältä sivulta löydät hyödyllistä tietoa Euro Hockey Tourista. Voit katsoa esimerkiksi kaikkien EHT-turnausten ajankohdat (linkit myös turnaussivuille). EHT:n historiaa -osiosta löydät EHT:n kaikkien aikojen pistepörssin ja muita historiatilastoja.

Sisällysluettelo

EHT-turnaukset kaudella 2018-19

EHT-kausi koostuu neljästä turnauksesta. Jokainen maa isännöi yhtä turnausta. Ensimmäisenä vuorossa on Suomen isännöimä Karjala-turnaus marraskuussa. Joulukuussa pelataan Moskovassa Channel One Cup. Helmikuussa on vuorossa Ruotsin isännöimä turnaus, ja EHT huipentuu toukokuussa ennen MM-kisoja pelattavaan Tshekin turnaukseen.

TurnausIsäntämaaMilloin   
Karjala-turnausSuomi 8.-11.11.2018 (to-su)
Channel One CupVenäjä 13.-16.12.2018 (to-su)
Beijer Hockey GamesRuotsi 7.-10.2.2019 (to-su)
Carlson Hockey GamesTshekki 2.-5.5.2019 (to-su)

» Karjala-turnaus

Karjala-turnaus pelattiin 8.-11.11.2018 Helsingissä ja turnauksen voitti Venäjä. Karjala-turnaus-sivultamme näet turnauksen sarjataulukon, tulokset ja paljon muuta. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Channel One Cup

Venäjän EHT-turnaus pelataan pääosin Moskovassa 13.-16.12.2018. Näet turnaussivultamme muun muassa otteluohjelman ja tietoja televisioinnista ja ottelulippujen hinnoista. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

Beijer Hockey Games

Ruotsin turnaus pelataan Tukholmassa 7.-10.2.2019.

Carlson Hockey Games

Tshekin järjestämä turnaus on ohjelmassa juuri ennen MM-kisoja 2.-5.5.2019.

EHT:n sarjataulukko

# = Sijoitus
V = Voitto

JA-V = Voitto jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
JA-H = Häviö jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
H = Häviö
ME = Maaliero
P = Pisteet

Tilanne marraskuussa pelatun Karjala-turnauksen jälkeen:

#MaaVJA-VJA-HHMEP
1.Venäjä20019-66
2. Suomi20016-36
3.Ruotsi10024-93
4. Tshekki10027-83

Euro Hockey Tour – EHT

Euro Hockey Tour eli tutummin EHT on joka vuosi maajoukkueille järjestettävä sarja, joka koostuu neljästä erillisestä turnauksesta. EHT:n osallistujamaat ovat Suomi, Ruotsi, Tshekki sekä Venäjä. Lisäksi joissain yksittäisissä EHT-turnauksissa on nähty vierailevia jääkiekkomaita, kuten Slovakian sekä Kanadan maajoukkueet.

Jokaisella osallistujamaalla on oma turnauksensa EHT-kalenterissa. Suomen isännöimä turnaus on Karjala-turnaus tai kansainväliseltä nimeltään Karjala Cup. Karjala-turnaus on perinteisesti pelattu marraskuussa ja turnaus on huipentunut isänpäivän Suomi-Ruotsi-otteluun.

Leijonat Turussa vuoden 2012 Karjala-turnauksessa. Kuva: Juha Tamminen.

Jokaisessa turnauksessa pelataan tietysti turnausvoitosta, jonka lisäksi pisteitä kerrytetään EHT-sarjaan. EHT:n voittaja on se maa, joka kerää kaikista EHT:n turnauksista eniten pisteitä nimenomaan EHT-joukkueita vastaan. Mikäli jossain turnauksessa on muita joukkueita mukana kuin EHT:n osallistujamaat, niitä vastaan pelattujen otteluiden pisteitä ei lasketa EHT:n kokonaispistesaldoon.

Ensimmäisen kerran Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97, jolloin mestariksi kruunattiin Suomi. Leijonat onkin EHT:n menestynein joukkue yhdeksällä mestaruudellaan. Suomi on myös hallitseva mestari, sillä se voitti kauden 2017-18 EHT-mestaruuden.

Joukkueet koostuvat EHT-turnauksissa pääasiassa Euroopassa pelaavista pelaajista. Suomen joukkueessa iso osa on usein tullut KHL:stä, SHL:stä (Ruotsin pääsarja) sekä kotoisesta Liigasta. EHT-turnauksen aikana suurin osa eurooppalaisista huippusarjoista on maajoukkuetauolla.

EHT-uutiset

Usea superonnistuja! Leijonat-pelaajat arvostelussa – mukana monta yllättäjää

Kuka loisti Leijonissa? Entä kuka oli pettymys? Leijonat.com arvioi jokaisen suomalaispelaajan Karjala-turnauksen kouluarvosanoin 4-10. Arvosanaan vaikuttaa ennakko-odotukset turnauksesta sekä pelaajan rooli. Kuten listaus paljastaa, löytyi Leijonista...

Näkökulma: Uusi leijonatähti on syttymässä! Veini Vehviläinen antoi hurjat näytöt NHL-pomoille

HELSINKI. Nuori Veini Vehviläinen latoi upeat näytöt tiskiin Karjala-turnauksessa. Jo tilastoja katsomalla paljastuu, ettei Vehviläinen olisi voinut viikonloppuna enää paremmin torjua. Kaksi nollapeliä ja kaksi komeaa...

Mykistävää! Leijonien uusi sankarivahti varasti show’n – kuivat kommentit naurattavat

HELSINKI. Leijonavahti Veini Vehviläisen kelpasi hymyillä median edessä sunnuntai-iltana. Nuori vahti aloitti A-maajoukkueuransa mykistävällä tavalla. Vehviläinen torjui toisen nollapelinsä putkeen, kun Suomi kaatoi Ruotsin puhtaasti...

Leijonien maalivahtiruletti ihmetytti kiekkokansaa – Jukka Jalonen: ”Joku kierosilmä luki väärin – ei kusetusyritys”

HELSINKI. Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen naureskeli sunnuntaipäivän maalivahtien pyörittelyllä. Suomen Jääkiekkoliitto tiedotti alkuun, että Juha Metsola torjuisi Ruotsi-pelissä Leijonien maalilla. Tuo korjattiin kuitenkin iltapäivällä, kun...

Ruotsia käkättimeen! Leijonat murskaava isäntä – tulikuuma sankarivahti jälleen ohittamaton

HELSINKI. Leijonat päätti Karjala-turnauksen komealla tavalla, kun joukkue kaatoi sunnuntaina Ruotsin maalein 3-0. Ottelu oli suomalaisryhmän selvää hallintaa: kuvaavaa on, että lukemat olisivat voineet olla...

EHT-historiaa

Ensimmäinen Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97. Mestariksi kruunattiin ensimmäisellä kaudella Suomen Kiekkoleijonat. Suomi on myös EHT:n menestynein maa yhdeksällä mestaruudellaan.

Toiseksi eniten EHT-mestaruuksia on Venäjällä, Ruotsilla on kolmanneksi eniten ja Tshekki on onnistunut voittamaan EHT:n vain kaksi kertaa.

Mitalitaulukko

SijoitusMaaKulta Hopea PronssiYhteensä
1.Suomi96621
2.Venäjä76518
3.Ruotsi46313
4.Tshekki24814

Sijoitukset 1997-2018

KausiMestariToinenKolmas Neljäs
2017-18SuomiTshekkiVenäjä Ruotsi
2016-17VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2015-16RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2014-15RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2013-14SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2012-13VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2011-12TshekkiSuomiVenäjäRuotsi
2010-11VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2009-10SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2008-09VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2007-08VenäjäSuomiTshekkiRuotsi
2006-07RuotsiVenäjäTshekkiSuomi
2005-06VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2004-05VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2003-04SuomiRuotsiVenäjäTshekki
2002-03SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2001-02SuomiVenäjäRuotsiTshekki
2000-01SuomiVenäjäRuotsiTshekki
1999-2000SuomiTshekkiVenäjäRuotsi
1998-99RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
1997-98TshekkiRuotsiSuomiVenäjä
1996-97SuomiRuotsiVenäjäTshekki

Kaikkien aikojen pistepörssi

Sergei Mozjakin on ollut vakiokävijä kevään MM-kisoissa. Kuva: Getty Images.

Venäläiset pelaajat hallitsevat EHT:n kaikkien aikojen pistepörssiä. Pörssikärjessä on KHL-seura Metallurg Magnitogorskin kapteeni Sergei Mozjakin. 37-vuotias konkarihyökkääjä on uurastanut jo useita vuosia KHL:n huipulla ja kuulunut myös Venäjän maajoukkueen vakiokasvoihin.

Mozjakinin pistesaldo on omilla kymmenluvuillaan (29+32=61). Toiseksi eniten tehopisteitä tehnyt Aleksandr Radulov on tehnyt 16 pistettä vähemmän. Radulovilla on myös huomattavasti vähemmän pelattuja otteluita Mozjakiniin verrattuna. 20 parhaan pistemiehen joukossa Radulov on ainoa pelaaja, jonka pistekeskiarvo on yli piste per peli. Kaudella 2018-19 Radulov pelaa NHL:ssä Dallas Starsin riveissä, joten häntä ei EHT-peleissä nähdä.

Kuudentena oleva Jarkko Immonen on paras suomalainen kaikkien aikojen pistepörssissä. Immonen, 36, on tehtaillut 58 ottelussa tehopisteet 18+19=37.

Sij.Pelaaja (Pelipaikka)MaaOtt.MSP
1.Sergei Mozjakin (VL)Venäjä83293261
2.Aleksandr Radulov (OL)Venäjä44212445
3.Maksim Sušinski (OL)Venäjä50182341
4.Danis Zaripov (OL/VL)Venäjä48191938
5.Aleksei Morozov (OL)Venäjä42181937
6.Jarkko Immonen (KH)Suomi58181937
7.Magnus Johansson (P)Ruotsi79112637
10.Ilja Nikulin (P)Venäjä88112536
8.Ville Peltonen (VL)Suomi43171835
9.Johan Davidsson (KH)Ruotsi53142135
11.Linus Omark (VL)Ruotsi4092635
12.Ilja Kovaltšuk (VL)Venäjä35151934
13.Jan Marek (KH)Tshekki58181432
14.Sergei Zinovjev (KH)Venäjä51161632
15.Petri Kontiola (KH)Suomi67122032
16.Tony Mårtensson (KH)Ruotsi52121931
17.Petteri Nummelin (P)Suomi42111930
18.Niklas Persson (KH)Ruotsi53121729
19.Vadim Šipatšov (KH)Venäjä5482129
20.Petr Cajanek (KH)Tshekki50151227

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Jarkko Immonen on Suomen paras pistemies EHT:ssa. Kuva: Getty Images.

Jarkko Immonen on kaikkien aikojen eniten pisteitä tehnyt suomalaispelaaja EHT:n historiassa. JYP:iä nykyisin edustava Immonen pelasi uransa ensimmäiset EHT-ottelut kaudella 2003-04. Sen jälkeen Immonen nähtiin EHT-karkeloissa jokaisella kaudella, jolloin hän pelasi Euroopassa, aina vuoteen 2015 saakka. Edelliset kolme kautta 2015-18 ovat menneet ilman EHT-otteluita.

Toiseksi eniten pisteitä on kerännyt Leijonien pitkäaikainen kapteeni Ville Peltonen, joka lopetti pelaajauransa kauteen 2013-14. Kolmantena on Lokomotiv Jaroslavlin hyökkääjä Petri Kontiola, joka saatetaan nähdä vielä useamman vuoden ajan EHT-turnauksissa. Kontiolalla onkin hyvä sauma nousta vielä suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssin kärkeen.

Eniten pisteitä takonut puolustaja on Petteri Nummelin, joka on tehnyt EHT:ssa tehot 11+19=30. Puolustajista toiseksi paras pistemies on Moskovan Dynamon puolustaja Juuso Hietanen, joka luultavasti nähdään vielä useaan otteeseen Suomen EHT-joukkueessa. Hietasella on vielä matkaa Nummelinin tehoihin seitsemän pistettä, mutta mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen tehokkaimmaksi suomalaispuolustajaksi EHT:ssä ovat olemassa.

Sij.Pelaaja (pelipaikka)Ott.MSP
1.Jarkko Immonen (KH)58181937
2.Ville Peltonen (VL)43171835
3.Petri Kontiola (KH)67122032
4.Petteri Nummelin (P)42111930
5.Janne Pesonen (VL/KH)41141024
6.Juuso Hietanen (P)6561723
7.Jukka Hentunen (OL)4391322
8.Tomi Kallio (OL)4081220
9.Esa Pirnes (KH)4871118
10.Mika Pyörälä (VL/KH)6271118
11.Sami Lepistö (P)3641418
12.Juhamatti Aaltonen (OL)399817
13.Jussi Jokinen (VL/OL)228917
14.Janne Niskala (P)518917
15.Jori Lehterä (KH)3031316
16.Sakari Salminen (OL/VL)247714
17.Mikko Mäenpää (P)427714
18.Juha-Pekka Hytönen (KH)405914
19.Leo Komarov (VL/OL)417613
20.Tommi Santala (KH)409312

Lähde: Wikipedia, Elite Prospects

EHT:n televisiointi

Kaudella 2018-19 Euro Hockey Tourin kaikki ottelut näkyvät Ylen kanavilla ja suoratoistopalvelu Yle Areenassa. Yle hankki EHT:n tv-oikeudet takaisin vuonna 2015, jota ennen ottelut näkyivät MTV:n ja C Moren kanavilla.

Linkki: Yle Areena – EHT