Euro Hockey Tour, EHT. Pohjakuvat: Juha Tamminen.

Euro Hockey Tour - EHT

Tältä sivulta löydät hyödyllistä tietoa Euro Hockey Tourista eli EHT:stä. Voit katsoa esimerkiksi kauden 2020-21 turnausten ajankohdat sekä EHT:n sarjataulukon. Pääset Turnaukset-kohdasta myös jokaisen EHT-turnauksen omalle erikoissivulle. Huomioi myös, että EHT:n televisiointi on siirtynyt Yleltä Discoverylle.

EHT:n historiaa -osiosta löydät EHT:n kaikkien aikojen pistepörssin ja muita historiatilastoja. 

Sisällysluettelo

Aiemmat EHT-kaudet

EHT-uutiset

Leijonien seuraava kotiottelu siirrettiin pois Suomesta – tässä syy

Suomen A-maajoukkueen seuraavaksi kotiotteluksi kaavailtu kamppailu Tshekkiä vastaan siirtyy pelattavaksi Helsingin sijaan Venäjän Moskovaan. Ottelu on osa joulukuussa pelattavaa Venäjän Euro Hockey Tour -turnausta. Pelipaikkasiirron...

Superyllättäjän panos Jukka Jalosen mieleen – luotsi kehui koko leijonalauman urakkaa: ”Kroppa oli liossa...

HELSINKI. Suomi päätti mollivoittoisesti sujuneen Helsingin Karjala-turnauksen sunnuntaina 3-2-voittoon Ruotsista. Leijonat oli pitkään tappiolla, mutta 0-2-tilanne kääntyi parhain päin. Sinivalkoiset tappoivat päätöserässä useamman minuutin putkeen...

Jukka Jalonen nosti esiin suuren onnistujan – Leijonat-pelaaja iloitsee: ”Aika hienolta tuntuu”

Suomen urakka päättyi Karjala-turnauksessa sunnuntai-iltana 3-2-voittoon Ruotsista. Ottelun parhaimmistoa oli Leijonien maalilla pelannut Sami Rajaniemi, jolle kamppailu oli vasta maajoukkueuran toinen. Rajaniemi saikin ottelun jälkeen kehuja...

EHT-turnaukset kaudella 2020-21

EHT-kausi 2020-21 koostuu alustavasti neljästä turnauksesta. Koronavirus saattaa kuitenkin vielä vaikuttaa turnausten järjestämiseen. Alla olevassa taulukossa alustava suunnitelma turnauksien pelaamisesta.

TurnausIsäntämaaMilloin Voittaja
Karjala-turnausSuomi 5. - 8.11.2020 (to-su)Venäjä
Channel One CupVenäjä 17.-20.12.2020 (to-su)
Beijer Hockey GamesRuotsi 11.-14.2.2021 (to-su)
Carlson Hockey GamesTshekki 13.5.-16.5.2021 (to-su)

» Karjala-turnaus

Karjala-turnaus järjestetään erikoisjärjestelyin 5.-8.11.2020 Helsingissä. Kaikki ottelut pelataan poikkeuksellisesti Helsingissä.

Karjala-turnaus-sivultamme näet muun muassa Leijonien joukkueen, turnauksen otteluohjelman, sarjataulukon, tulokset, parhaat pelaajat sekä pistepörssin. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Channel One Cup

Venäjän EHT-turnaus, Channel One Cup, on suunniteltu järjestettäväksi 17.-20.12.2020, mikäli koronavirustilanne antaa myöten. Suomi-Tshekki-ottelu pelataan Suomessa, ja loput ottelut Venäjällä.

Näet turnaussivultamme Channel One Cupin otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon sekä pistepörssin. Pääset sivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Sweden Hockey Games

Ruotsin EHT-turnaus, Beijer Hockey Games, on vuorossa alustavan suunnitelman mukaan 11.-14.2.2021, jos koronatilanne antaa myöten. Venäjä-Suomi-ottelu pelataan Venäjällä, ja loput ottelut Ruotsissa.

Näet turnaussivultamme turnauksen otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon ja pistepörssin. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

» Carlson Hockey Games

Tshekin EHT-turnaus järjestetään alustavasti 13.5.-16.5.2021. Carlson Hockey Games on perinteisesti ollut niin sanotusti kenraaliharjoitus ennen kevään MM-kisoja.

Näet turnaussivultamme turnauksen otteluohjelman, tulokset, sarjataulukon ja pistepörssin. Pääset turnauksen erikoissivulle ylläolevasta linkistä tai TÄSTÄ.

EHT:n sarjataulukko kaudella 2020-21

# = Sijoitus
3P = Voitto

2P = Voitto jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
1P = Häviö jatkoajalla tai voittolaukauskilpailun jälkeen.
0P = Häviö
ME = Maaliero
P = Pisteet

SijaMaa3P2P1P0PMEP
1. Venäjä210011-38
2. Tshekki20015-46
3. Suomi10025-103
4. Ruotsi00124-81

EHT:n televisiointi

Kaudella 2020-21 Euro Hockey Tourin otteluiden televisioinnista vastaa Discovery Networks Finland. EHT:n ottelut ovat kaudesta 2020-21 alkaen katsottavissa TV5:sta ja suoratoistopalvelu Dplaysta.

– Discoveryn tarjoama paketti on kokonaisuutena erittäin kattava: Kaikki nykyään vapailta kanavilta nähtävät ottelut ovat jatkossakin vapaasti katsottavissa, Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Matti Nurminen kommentoi sopimusta.

Lisätiedot: D Play

Mikä on Euro Hockey Tour?

Euro Hockey Tour eli tutummin EHT on joka vuosi maajoukkueille järjestettävä sarja, joka koostuu neljästä erillisestä turnauksesta. EHT:n osallistujamaat ovat Suomi, Ruotsi, Tshekki sekä Venäjä. Lisäksi joissain yksittäisissä EHT-turnauksissa on nähty vierailevia jääkiekkomaita, kuten Slovakian sekä Kanadan maajoukkueet.

Jokaisella osallistujamaalla on oma turnauksensa EHT-kalenterissa. Suomen isännöimä turnaus on Karjala-turnaus tai kansainväliseltä nimeltään Karjala Cup. Karjala-turnaus on perinteisesti pelattu marraskuussa ja turnaus on huipentunut isänpäivän Suomi-Ruotsi-otteluun.

Leijonat Turussa vuoden 2012 Karjala-turnauksessa. Kuva: Juha Tamminen.

Jokaisessa turnauksessa pelataan tietysti turnausvoitosta, jonka lisäksi pisteitä kerrytetään EHT-sarjaan. EHT:n voittaja on se maa, joka kerää kaikista EHT:n turnauksista eniten pisteitä nimenomaan EHT-joukkueita vastaan. Mikäli jossain turnauksessa on muita joukkueita mukana kuin EHT:n osallistujamaat, niitä vastaan pelattujen otteluiden pisteitä ei lasketa EHT:n kokonaispistesaldoon.

Ensimmäisen kerran Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97, jolloin mestariksi kruunattiin Suomi. Leijonat onkin EHT:n menestynein joukkue yhdeksällä mestaruudellaan.

Joukkueet koostuvat EHT-turnauksissa pääasiassa Euroopassa pelaavista pelaajista. Suomen joukkueessa iso osa on usein tullut KHL:stä, SHL:stä (Ruotsin pääsarja) sekä kotoisesta Liigasta. EHT-turnauksen aikana suurin osa eurooppalaisista huippusarjoista on maajoukkuetauolla.

EHT:n historiaa

Ensimmäinen Euro Hockey Tour pelattiin kaudella 1996-97. Mestariksi kruunattiin ensimmäisellä kaudella Suomen Kiekkoleijonat. Suomi on myös EHT:n menestynein maa yhdeksällä mestaruudellaan.

Toiseksi eniten EHT-mestaruuksia on Venäjällä, Ruotsilla on kolmanneksi eniten ja Tshekki on onnistunut voittamaan EHT:n vain kaksi kertaa.

Viime kausi (2019-20) jäi lopulta koronaviruksen takia kesken. EHT:tä ehdittiin pelata kolme turnausta, mutta Tshekin turnausta ei enää järjestetty.

Sitä edellisellä kaudella (2018-19) Euro Hockey Tourin mestariksi kruunattiin Venäjä. Suomi sijoittui toiseksi. Alta pääset lukemaan lisää EHT:n viime kausista.

Mitalitaulukko

SijoitusMaaKulta Hopea PronssiYhteensä
1.Suomi97621
2.Venäjä86518
3.Ruotsi46413
4.Tshekki24815

Sijoitukset 1997-2020

KausiMestariToinenKolmas Neljäs
2019-20Kausi jäi kesken
2018-19VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2017-18SuomiTshekkiVenäjä Ruotsi
2016-17VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2015-16RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2014-15RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
2013-14SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2012-13VenäjäTshekkiSuomiRuotsi
2011-12TshekkiSuomiVenäjäRuotsi
2010-11VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2009-10SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2008-09VenäjäSuomiRuotsiTshekki
2007-08VenäjäSuomiTshekkiRuotsi
2006-07RuotsiVenäjäTshekkiSuomi
2005-06VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2004-05VenäjäRuotsiSuomiTshekki
2003-04SuomiRuotsiVenäjäTshekki
2002-03SuomiVenäjäTshekkiRuotsi
2001-02SuomiVenäjäRuotsiTshekki
2000-01SuomiVenäjäRuotsiTshekki
1999-2000SuomiTshekkiVenäjäRuotsi
1998-99RuotsiSuomiTshekkiVenäjä
1997-98TshekkiRuotsiSuomiVenäjä
1996-97SuomiRuotsiVenäjäTshekki

Kaikkien aikojen pistepörssi

Sergei Mozjakin on ollut vakiokävijä kevään MM-kisoissa. Kuva: Getty Images.

Venäläiset pelaajat hallitsevat EHT:n kaikkien aikojen pistepörssiä. Pörssikärjessä on KHL-seura Metallurg Magnitogorskin kapteeni Sergei Mozjakin. Konkarihyökkääjä on uurastanut jo useita vuosia KHL:n huipulla ja kuulunut myös Venäjän maajoukkueen vakiokasvoihin.

Toiseksi eniten tehopisteitä on tehnyt Maksim Sushinski, joka on jo lopettanut pelaajauransa.

Kuudentena oleva Jarkko Immonen on paras suomalainen kaikkien aikojen pistepörssissä. Immonen, 36, on tehtaillut 58 ottelussa tehopisteet 18+19=37.

Tilanne ennen kautta 2020-21.

Sij.Pelaaja (Pelipaikka)Ott.MSPMaa
1.Sergei Mozjakin (VL)83293261Venäjä
2.Maksim Sushinski (OL)77253358Venäjä
2.Aleksandr Radulov (OL)44212445Venäjä
4.Danis Zaripov (OL/VL)48191938Venäjä
5.Aleksei Morozov (OL)42181937Venäjä
6.Jarkko Immonen (KH)58181937Suomi
7.Magnus Johansson (P)79112637Ruotsi
8.Ilja Nikulin (P)88112536Venäjä
9.Ville Peltonen (VL)43171835Suomi
10.Ilja Kovaltshuk (VL)39152035Venäjä
11.Johan Davidsson (KH)53142135Ruotsi
12.Linus Omark (VL)4992635Ruotsi
13.Vadim Shipatshov (KH)6092534Venäjä
14.Jan Marek (KH)58181432Tshekki
15.Sergei Zinovjev (KH)59161632Venäjä
16.Jan Kovar (KH)60141832Tshekki
17.Petri Kontiola (KH)67122032Suomi
18.Tony Mårtensson (KH)53121931Ruotsi
19.Petteri Nummelin (P)42111930Suomi
20.Niklas Persson (KH)53121729Ruotsi

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Jarkko Immonen on Suomen paras pistemies EHT:ssa. Kuva: Getty Images.

Jarkko Immonen on kaikkien aikojen eniten pisteitä tehnyt suomalaispelaaja EHT:n historiassa. JYP:iä nykyisin edustava Immonen pelasi uransa ensimmäiset EHT-ottelut kaudella 2003-04. Sen jälkeen Immonen nähtiin EHT-karkeloissa jokaisella kaudella, jolloin hän pelasi Euroopassa, aina vuoteen 2015 saakka. Edelliset neljä kautta 2015-19 ovat menneet ilman EHT-otteluita.

Toiseksi eniten pisteitä on kerännyt Leijonien pitkäaikainen kapteeni Ville Peltonen, joka lopetti pelaajauransa kauteen 2013-14. Kolmantena on HPK:n keskushyökkääjä Petri Kontiola, joka saatetaan nähdä vielä EHT-turnauksissa. Kontiolalla on vielä sauma nousta suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssin kärkeen, mikäli EHT-kutsuja tulee.

Eniten pisteitä takonut puolustaja on Petteri Nummelin, joka on tehnyt EHT:llä tehot 11+19=30. Puolustajista toiseksi paras pistemies on Moskovan Dynamon puolustaja Juuso Hietanen, joka saatetaan vielä nähdä Suomen EHT-joukkueessa. Hietasella on vielä matkaa Nummelinin tehoihin neljä pistettä, mutta mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen tehokkaimmaksi suomalaispuolustajaksi EHT:ssä ovat olemassa.

Tilanne ennen kautta 2020-21.

Sij.Pelaaja (pelipaikka)MSPOtt.
1.Jarkko Immonen (KH)18193758
2.Ville Peltonen (VL)17183543
3.Petri Kontiola (KH)12203267
4.Petteri Nummelin (P)11193042
5.Juuso Hietanen (P)6202670
6.Janne Pesonen (VL/KH)14102444
7.Jukka Hentunen (OL)9132243
8.Tomi Kallio (OL)8122040
9.Esa Pirnes (KH)7111848
10.Mika Pyörälä (VL/KH)7111862
11.Sami Lepistö (P)4141836
12.Juhamatti Aaltonen (OL)981739
13.Jussi Jokinen (VL/OL)891722
14.Janne Niskala (P)891751
15.Jori Lehterä (KH)3131630
16.Sakari Manninen (KH)861427
17.Sakari Salminen (OL/VL)771424
18.Mikko Mäenpää (P)771442
19.Juha-Pekka Hytönen (KH)591440
20.Miro Aaltonen (KH)1031315

Lähde: Wikipedia, Elite Prospects