Pekka Rinne ei varusteiden koosta murehdi – ”Onhan niissä varaa leikata”

Nashville Predatorsin ykkösvahti ja Leijonien mukana World Cupissa ollut Pekka Rinne ei turhia murehdi NHL:n päätöksestä pienentää maalivahtien varusteita.
Varusteiden pienentämisellä haetaan vastauksia NHL:ää ainakin jollain asteella vaivaavaan maalinteko-ongelmaan. Maalimäärät ovat vuosien aikana laskeneet ja esimerkiksi 100 tehopisteen ylittäjiä ei runkosarjassa juurikaan enää ole.
Valtaisa itseluottamus
Rinnettä varusteiden pienentämisessä kiinnostaa ainoastaan yksi seikka.
– Maalivahtina on ainoastaan yksi asia, jota murehdit, ja se on turvallisuus, Rinne paaluttaa The Associated Pressin haastattelussa.
– Olkapääsuojia, patjoja ja mitälie on mahdollista kaventaa. Mutta toivottavasti he pitävät huolen siitä, että maalivahdit eivät loukkaannu.
Rinne on 195-senttisenä ja 98-kiloisena pelaajana erittäin peittävä maalivahti. Kun siihen lisätään atleettisuus, niin varusteiden pienentäminen ei juuri murehduta.
Toisaalta taas Rinteen kohdalla voidaan puhua valtaisasta itseluottamuksesta. Esimerkiksi yli kaksimetrinen Ben Bishop on nimittäin kritisoinut varusteiden pienentämistä ja kuvaillut kavennettuja housuja nimellä ”pillifarkut”.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen