Muistatko kun Semir Ben-Amor hakkasi Ville Peltosen? – Avautui tapauksesta MTV:lle

Muistatko, mitä teit syyskuun ensimmäisenä päivänä vuonna 2012? Todennäköisesti muistat ainakin, mistä media kohkasi.
Tuona syyskuisena päivänä Jokerit ja HIFK pelasivat euro-ottelun ennen SM-liigakauden alkua. Ottelun jälkeen puhuttiin vain Semir Ben-Amorin raukkamaisesta hyökkäyksestä Ville Peltosta kohtaan.
Tähän asti Ben-Amor on ollut vaitonainen asiasta. Nyt 34-vuotias voimahyökkääjä on lopettanut pelaajauransa, ja oli aika kertoa, mitä tuolloin tapahtui.
Joukkueet olivat kohdanneet pari päivää aiemmin. Jokereiden Jarkko Ruutu oli taklannut rumasti HIFK:n Iiro Pakarista, joten tilanne oli turhan otollinen väkivallalle.
– Vesi kiehui kattilassa. Siinä pitkään odotti sitä hetkeä, kun jotain tapahtuu, Ben-Amor muisteli Antero Mertarannan juontamassa MTV Sportin Hotspot-ohjelmassa.
– Valitettavasti sellainen hetki tuli ylilyönnillä, joka osui mun kohdalle. Valitettavasti kävi näin.
Oliko käskytystä?
Ben-Amorilta kysyttiin, oliko hyökkäys suunniteltu, kuten tapahtuman jälkipyykissä spekuloitiin.
– Ei ollut suunniteltu. Ei ollut käskytyksestä kyse. Se oli spontaani reaktio meikäläiseltä mennä tekemään asioita. Se oli väärin tehty, väärin toteutettu.
Ben-Amor takoi Peltosen pelikyvyttömäksi. Jokeri-pelaaja sai tilanteesta pahoinpitelytuomion ja peräti 18 ottelun pelikiellon.
– Valitettavasti tilanteisiin reagoitiin liian suurella tunteella. En muista, mistä sain kimmokkeen, mutta minulla ryöpsähti yli hetkeä ennen kuin lähdin haastamaan Peltosta show-henkiseen nujakointiin, Ben-Amor sanoi Ilta-Sanomille.
– Missään nimessä kenellekään ei pitänyt mitään sattua. Piti vähän näpäyttää vastustajaa, mies paljasti MTV:lle.
– Vaikka haluaisin, en saa tekemääni virhettä tekemättömäksi. Haluan korostaa, ettei tarkoitukseni ollut vahingoittaa Ville Peltosta, vaan epäonnekseni lyöntini osui häntä leukaan. Olen tapahtuneesta pahoillani, Ben-Amor sanoi Ilta-Sanomille.
Välit Peltoseen ”jäätävät”
Mertaranta kysyi, tunteeko Ben-Amor tapahtuneesta katumusta tai häpeää.
– Häpeä on väärä sana. Katumus… joo. Sanotaan, että en olisi halunnut, että siinä noin käy.
– Minulle se on aika lailla taakse jäänyttä elämää. Tuntuu, että se on monille muille hirveän iso asia.
– Toivoin, että se tapahtuma olisi jäänyt mahdollisimman helpolla pois, mutta se ei jäänyt.
– Se kura, mitä siitä tuli, niin harmitti perheen puolesta. Ja iso huoli oli myös Villen terveydestä.
Ohjelmassa kysyttiin, millaiset välit Ben-Amorilla ja Peltosella tätä nykyä on.
– Jos me hallilla nähdään, ei tarvitse tervehtiä. (Sana) jäätävä kuvaa asiaa aika hyvin.
Alkuperäiset jutut MTV:n ja Ilta-Sanomien sivuilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- SM-liigaseuran fanit saivat tarpeekseen – johdon toimintaa syytetään ”ala-arvoiseksi” ja ”epäammattimaiseksi”
- MTV: Leijonien EHT-pakki on saamassa NHL-siirron!
- IS: Jukka Jaloselta varoitus – onko Suomi menettänyt etunsa?
- CHL:n mestari on nyt selvillä
- Tällä ehdolla Quinn Hughes saa pelata finaalissa
- Yhdysvallat sai jättimäisiä uutisia ennen 4 Nations -finaalia!
- Jymy-yllätys: NHL-megatähti kutsuttiin 4 Nations -turnaukseen!
- USA:lle karmea uutinen ennen finaalia
- Heikki Paasonen mokasi studiossa – pahoittelee omaperäisellä tavalla: ”Anteeksipyyntöni Kaapo Kakolle ja Suomen kansalle”
- Kalervo Kummola arvioi, kuka voittaa 4 Nationsin – samalla Yle sai kyytiä
- Suoraa puhetta! Tuukka Rask lyttää Patrik Laineen USA:n tv:ssä – ”Täydellinen esimerkki siitä”
- Jesse Puljujärvestä huikeaa puhetta
- Jymy-yllätys: NHL-megatähti kutsuttiin 4 Nations -turnaukseen!
- Tässä Leijonien aloittava maalivahti Kanadaa vastaan!
- Yllättävä sääntömuutos – Leijonien etu Kanadaa vastaan katosi
- Liiga-seura vahvistuu kanadalaishyökkääjällä!
- Tappara purki maalivahtinsa sopimuksen!
- Tässä ovat Leijonien suurimmat onnistujat ja epäonnistujat 4 Nations -turnauksessa
- Patrik Laine vastaa Tuukka Raskin kritiikkiin: ”Olisi pitänyt tehdä sitä ja tätä ja tota”
- Kaleva: Kärpät yritti hankkia maajoukkuehyökkääjän – sitten kävi karu käänne