Aikansa ahkerin NHL-tappelija lopettaa uransa 32-vuotiaana – kävi myös Suomessa kylvämässä pelkoa
Kuva: Getty Images
NHL:ssä kuluneella kaudella Anaheim Ducksia edustanut Jared Boll on kertonut The Athletic -lehdelle, ettei hän aio jatkaa uraansa. NHL:ssä tappelijan roolissa pelannut hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan 32-vuotiaana.
Boll pelasi taalajäillä yhteensä 11 kautta ja keräsi vyölleen 579 runkosarjaottelua. Tehopisteitä tuli 66, mutta miehen 171 käytyä tappelua kertovat miehen kyvyistä oleellisen. Vastustajan ärsyttäjänä toiminut pelaaja oli vuosien 2007-2018 ahkerin nyrkinheiluttaja, kun toiseksi tullut Cody McLeod tappeli ”vain” 153 kertaa.
– Olen sinut urani päättymisen kanssa. Minä todella olen. Todennäköisesti se on hiukan hankalaa, kun tyypit lähtevät harjoitusleireille syksyllä tai kun kausi alkaa. Kaipaan sitä, se on varma, Boll kommentoi The Athletic:lle.
– Mutta olen ylpeä siitä, että miten pelasin ja olen ylpeä urastani. Mielestäni annoin kaiken minkä pystyin.
Bollilla on kytköksiä Suomeen, kun työsulkukautena 2012-2013 hyökkääjä lähti etsimään peliaikaa Mestis-seura TUTO Hockeysta. Viidestä pelatusta ottelusta yhdysvaltalainen ehti kirjauttamaan itselleen tehopisteet 2+1=3 sekä 31 jäähyminuuttia. Tappelemaan hän pääsi kertaalleen, kun TUTO pelasi LeKiä vastaan. Tuolloin tanssipariksi joutui lempääläisten Tommi Välimaa.
Bollin Mestis-kausi loppui pian selkävaivoihin, joita mies lähti parantamaan kotimaahansa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sami Aittokallio vaihtaa maisemaa – uusi osoite selvisi
- Vahinko vai tarkoitus? Kärppien somevideolla lipsahti uuden pelaajahankinnan nimi
- HIFK naarasi uuden ulkomaalaisvahvistuksen: ”Periksiantamaton taistelija”
- Tuore MM-mitalisti: NHL-seurojen kiinnostus heräsi
- Ässät-vahti Filip Lindberg: uusi joukkue
- Jussi Ahokkaalta napakka vastaus NHL-uteluihin – ”Ei”
- HIFK:n ex-puolustaja: sopimus mestariseuraan
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalivarkaalle huono uutinen
- Mestis-seura pudotti sopimusuutisia – hankki hyökkääjän HIFK:sta
- UC: Katkera kiekkopomo sai nenilleen – näin paljon Lukas Haudum tienaa TPS:ssä: ”Ennenkuulumatonta”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalivarkaalle huono uutinen
- IS: Jesse Puljujärven MM-kultamitali varastettiin Helsingin yössä – nyt hänellä on yksi suora pyyntö
- Mestis-seura pudotti sopimusuutisia – hankki hyökkääjän HIFK:sta
- HIFK:n ex-puolustaja: sopimus mestariseuraan
- UC: Katkera kiekkopomo sai nenilleen – näin paljon Lukas Haudum tienaa TPS:ssä: ”Ennenkuulumatonta”
- Urheilucast: Eemeli Suomi virittelee yllätyspaluuta Liigaan – tämä seura perässä!
- Jussi Ahokkaalta napakka vastaus NHL-uteluihin – ”Ei”
- Finalistit selvillä – nämä suomalaispelaajat mukana AHL:n mestaruusjahdissa
- Pistetykki valitsi Liigan – kiekkopomo ei voinut ymmärtää: ”Menee noin keskikertaiseen seuraan”
- Ässät-vahti Filip Lindberg: uusi joukkue