Mikkelin Jukurit vahvisti kotisivuillaan jo eilen julkisuuteen kiirineen tiedon ruotsalaishyökkääjä Fredric Weigelin liittymisestä joukkueeseen ensi kauden kattavalla sopimuksella.

Seuran urheilutoimenjohtaja Jukka Holtarin mukaan mikkeliläisjoukkue saa 26-vuotiaasta ruotsalaispelurista ”saippuanliukkaan siniviivan ylittäjän, pelintekijän ja voitontahtoisen pelaajapersoonan”.

Weigel edusti päättyneellä kaudella Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Allsvenskanissa pelaavaa AIK:ta. Mies iski 52 ottelussa 41 (9+32) tehopistettä ollen joukkueensa tehokkain pistemies. Hyökkääjän plusmiinus-saldo näyttää kuluvan kauden osalta komeaa lukemaa +20.

– Vuosikymmen sitten Weigel oli nuorten maajoukkueissakin pelannut sentterilupaus, ikäluokkansa kärkiäijiä. Peliura otti myöhemmin takapakkia terveyshuolien vuoksi ja nyt hän on taas saanut kehittyä ja pelata terveenä muutaman vuoden ajan. Nyt alla on uran paras kausi, tähän mennessä, Holtari taustoittaa seuran tiedotteessa.