Katso tilanne: Liigassa tärähti jälleen päähän – kurinpito määräsi viiden ottelun pelikieltoon
Kuva: Juha Tamminen
Jukurit-puolustaja Ville Hyvärinen on määrätty viiden ottelun mittaiseen pelikieltoon, tiedottaa Liigan kurinpito.
Mikkeliläisseuran puolustaja sortui edellisottelussa ikävään temppuun, kun hän taklasi Pelicansin Artturi Toivolaa päähän. Hyvärinen ei saanut tilanteesta jäähyä, mutta sittemmin taklaus eteni kurinpidon käsiteltäväksi.
Viiden ottelun pelikiellon myötä Jukureiden varakapteeni pääsee pelaamaan seuraavan kerran vasta 3. maaliskuuta, kun vastaan luistelee Kärpät.
Mikäli et ole nähnyt Hyvärisen taklausta, niin voit katsoa sen alta tai täältä.
Tilannehuone tarkasti #Jukurit–#PelicansFi-ottelusta ajassa 27.30 tapahtuneen tilanteen, jossa Ville Hyvärinen taklaa Artturi Toivolaa. Jäällä tilanteesta ei tuomittu rangaistusta.
Päävideotuomari asetti tilanteen #Liiga'n kurinpitodelegaation käsittelyyn.
- Antti Pennaselta tiukka analyysi Rikard Grönborgin Ruotsista: ”Niin kuin tänäänkin huomattiin…”
- Liigan pistekuninkaan todellinen taso paljastui Leijonissa – Topi Nättinen HS:lle: ”Kyllä on vielä matkaa”
- NOCCO Hockey Games 2026 (Karjala-turnaus): Uutiset, tulokset ja Leijonien joukkue
- Atro Leppänen: jatko ratkesi!
- Leijonien voittomarssi huipentui – HIFK-tähti upotti Ruotsin
- Liigan pistekuninkaan todellinen taso paljastui Leijonissa – Topi Nättinen HS:lle: ”Kyllä on vielä matkaa”
- Antti Pennaselta tiukka analyysi Rikard Grönborgin Ruotsista: ”Niin kuin tänäänkin huomattiin…”
- Atro Leppänen: jatko ratkesi!
- Leijonat-tähti nousee kohisten NHL-seuran listoilla – ”Todella hyvää palautetta”
- MM-kisamaalta ilmoitus – ei Venäjä-boikottia