Lyhyt visiitti? Liigajoukkue menettämässä kovat pistelinkonsa – ”Tiedän heidän onnistuneen hyvin Suomessa”
Kuva: Juha Tamminen
Lukko on menettämässä täksi kaudeksi Raumalle saapuneet Westerholmin kaksoset Pathrikin ja Ponthuksen.
28-vuotiaat hyökkääjätaiturit ovat ruotsalaisen Expressen-lehden tietojen mukaan palaamassa kotimaahansa ja tulevan kauden joukkue olisi SHL:n Malmö Redhawks.
– Minulla ei ole tähän kommentoitavaa. Pidän tästä kaksikosta ja olen jo vuosia yrittänyt hankkia heidät. Tiedän heidän onnistuneen hyvin Suomessa, toteaa Redhawks-GM Patrik Sylvegård asiasta tiedusteltaessa.
Paikka olisi Westerholmeille melko tuttu, sillä kaksikko pelasi joukkueessa neljän kauden ajan 2008-12 ensin junioreissa ja myöhemmin myös aikuisten tasolla.
Westerholmit saapuivat Lukkoon pelattuaan upean viime kauden SHL:n Frölunda HC:n riveissä. Tuolloin palkintokaappiin napsahti sekä Ruotsin mestaruus että Mestareiden liiga CHL:n voittopokaali.
Kaksoset ovat kuuluneet tällä kaudella Lukon kärkihyökkääjiin ja ovat ryhmän parhaat pistelingot heti ykköstykki Justin Danforthin (23+28=51) jälkeen.
Pathrikin saldo 49 ottelussa on 36 (14+22) tehopistettä ja Ponthus on puolestaan summannut 56 ottelussa 39 (22+17) pinnaa.
Lukon ryhmä vaikuttaisi menevän ainakin kärkihyökkääjien osalta sesongin päätteeksi melkoisen uuteen uskoon, sillä myös toista kauttaan Raumalla viihtyvän Danforthin uskotaan tähyävän rahakkaampiin sarjoihin.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Siirto purkissa – Kärppien hyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Mikael Granlundilta rehellinen vastaus suureen Liiga-kysymykseen
- MM-kisapaukku: Leijonat sai hirmuvahvistukset NHL:stä!
- UC: Markus Nutivaara siirtymässä Liigan huippuseuraan?
- Jättihankinta vireillä: TPS valmistelee rahakasta tarjousta tähtihyökkääjälle!
- HIFK julkisti ensi kauden maalivahtinsa – ”Paljon potentiaalia”
- Westerholmin veljekset palaamassa Ruotsiin – muhkea vuosipalkka!
- Jesse Puljujärvi yllättää – poseeraa Usain Boltin kanssa
- SHL:n ”suomalaisjoukkue” kesälomille – legenda lopettaa: ”Päätös on lopullinen”
- Aleksander Barkov saa seuraa? Myös toinen Floridan NHL-mestari haluaa MM-kisoihin
- Suuri suru: Lukon mestarijoukkueen maalitykki on kuollut
- IS: Leijonille huippuvahvistus MM-kisoihin!
- Jesse Puljujärvi: agentilta iso NHL-paljastus Iltalehdelle
- Pistehirmu etsii uutta seuraa – Liiga-joukkue yllättäen mukana taistelussa!
- Se oli siinä – Liigan pistehirmu lähtee!
- Kärpät julkaisi maalivahtisopimuksen: ”Pystyy haastamaan Niklas Rubinin peliajasta”
- Nämä NHL-tähdet vapautuivat Leijonien käyttöön MM-kisoihin!
- UC: Markus Nutivaara siirtymässä Liigan huippuseuraan?
- Tyttöystävä lipsautti: Aleksander Barkov matkaa MM-kisoihin!
- Olympialaisissa nähty pakkijätti siirtyy Liigaan!