NHL:n kausi jatkumassa sittenkin? Sarja ja joukkueet palaveerasivat, näin kokenut toimittaja kommentoi

The Athleticin toimittaja Pierre LeBrun kertoi, että NHL-joukkueiden GM:t ja liiga pitivät äskettäin palaverin kauden jatkosuunnitelmista. Toimittaja kertoi, että NHL oli kysynyt seuroilta näiden hallien käyttötilannetta jopa ensi heinäkuun loppuun.
Tästä on pääteltävissä siis se, että toistaiseksi koronaviruksen pilaamaa taalasarjaa saatetaan pelata pitkälle loppukesään. Mikäli taudin takia kesken oleva sesonki jossain vaiheessa jatkuu, eivät pelit alkaisi ilman treenaamista. Joukkueet saisivat järjestää lyhyet leirit.
– Arvioni on, että huhtikuun loppuun mennessä meidän pitäisi tietää, onko kausi alkamassa uudelleen vai ei.
– En tarkoita, että NHL:ää on pelattava huhtikuun loppuun mennessä. Tarkoitan, että NHL:n on tiedettävä siihen mennessä, voivatko pelaajat palata treeneihin ennen kauden toukokuista alkamista.
NHL:llä on pieni kiire, sillä loppukesästä ohjelmassa olevien Tokion olympialaisten on tarkoitus alkaa 24. heinäkuuta. NHL ei haluaisi järjestää Stanley Cupin finaaleita samaan aikaan näiden kanssa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Nuorelle suomalaisvahdille jatkosopimus NHL:ään!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä