HIFK vahvistuu nuorella hyökkääjällä – ”Hyvin luisteleva ja erittäin taitava pelaaja”

© Kuva: Juha Tamminen

Liiga-kauteen valmistautuva HIFK on solminut 2+1-vuotisen sopimuksen hyökkääjä Elis Heden kanssa.

19-vuotias suomalainen pelasi viime kauden USHL-junioriliigassa Chicago Steelin joukkueessa, joissa nuorukainen iski 46 ottelussa tehot 3+15=18. Ennen Pohjois-Amerikkaan siirtymistään Hede pelasi RB Hockey Akademiessa Tshekissä.

– Elis on pelaajahankinta tähän ja nyt, mutta erityisesti tulevaisuutta varten. Hän on hyvin luisteleva ja erittäin taitava pelaaja. Näimme hänet viime kaudella Chicagossa ja sopimuksen tekeminen tuli ajankohtaiseksi nyt, kun hän päätti siirtyä ammattilaiskiekkoilun pariin, HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen kommentoi tuoreinta kiinnitystään seuran verkkosivuilla.

Elis Heden isä Niklas Hede on HIFK:n kasvatti, joka pelasi seuran liigajoukkueessa kaudet 1989–1991 ja 1994–1995.

LUE MYÖS: Tapparalle mielenkiintoinen vahvistus – värväsi keskushyökkääjän NHL-organisaatiosta


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.