Oho: Tre Kronorin jättimenestykseen luotsannut valmentaja palaa tositoimiin aladivarissa!
Kuva: Getty Images
Ruotsin maajoukkueen takavuosien menestysluotsi Bengt-Åke Gustafsson on pitänyt lähes kaksi vuotta sapattia valmentamisesta.
Nyt 62-vuotias Gustafsson palaa jälleen ”haalarihommiin”, mutta paikka saattaa tulla ainakin joillekin kiekkofaneille pienenä yllätyksenä.
Gustafsson liittyy nimittäin Ruotsin neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla (Division 2) pelaavan HC Flyersin valmennustiimiin. Aftonbladetin mukaan roolina on toimia joukkueessa aina silloin tällöin apuvalmentajana.
Kyseessä on Gustafssonin ensimmäinen kosketus kiekon parissa sitten tammikuun 2019, jolloin hän jätti norjalaisen Stjernen Hockeyn päävalmentajan tehtävän.
Gustafsson oli maanantaina ensi kertaa mukana vetämässä uuden joukkueensa harjoituksia.
– Se oli todella mukavaa, ja sellaista mitä haluaa tehdä. Kyseessä on osa elämää. En halua kadota, vaan elää edelleen kiekkomaailmassa. Jos saan mielenkiintoisilta joukkueilta tarjouksia, olen valmiina, mutta en halua ottaa vastaan pestejä vain ottamisen ilosta, Gustafsson toteaa.
Gustafsson luotsasi Tre Kronorin 2006 harvinaiseen tuplamestaruuteen, kun joukkue voitti sekä olympia- että MM-kultaa.
Pitkällä valmennusurallaan hän on toiminut päävalmentajana kotimaansa ja Norjan lisäksi Saksassa, Sveitsissä ja Venäjällä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näillä olympialaisten pelaajilla mahdollisuus nousta kolmen kullan kerhoon – mukana kaksi suomalaista
- Onko tässä Leijonien tärkein pelaaja? ”Kyllä sen tiedostaa että on iso vastuu”
- KalPalle surkeita uutisia – nämä avainmiehet pitkään sivussa
- Jokerit: jättiuutinen!
- Yllätysnimi! Juuse Saros paljasti kuka Leijonista on ”aina äänessä”
- Tässä olympialaisten NHL-palkkakuningas – Leijonien supertähti nettoaa hirmutilin!
- Linus Nyman: Liiga-seura vaihtuu!
- Yle: Suomen joukkueelle huolestuttavia uutisia – tähtihyökkääjä sivussa
- Raju takaisku: Kanadan supertähdelle kävi karmeasti olympialaisissa
- Karmea uutinen: Venäläinen huippukiekkoilija kuollut 32-vuotiaana
- Yllätyssiirto: Suurseura ostamassa Liiga-jumbon tähtipelaajan!
- Toimittaja: Kiekko-Espoo vahvistuu tutulla veljesparilla!
- Tulikuuma KooKoo jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- AL: Dylan Fabre vaihtaa joukkuetta Liigassa!
- Petri Karjalaiselta suoraa tekstiä Kärppien esityksestä: ”Ihan helkkarinmoinen peiliin katsomisen paikka”
- Kanada löi kaikki ällikällä: Connor McDavidin ketjuun jymy-yllätys!
- Max Westergård: uusi joukkue!
- JYP: hyökkääjän sopimus revitty!
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli olympialaisissa!
- Liiga-seuran hyökkääjä siirtyy Jokereihin!