Todella vahvasti Liiga-kauden avanneen Ilveksen leiristä kuuluu hyviä ja huonoja uutisia.

Tamperelaisseura tiedottaa verkkosivuillaan, että Sport-ottelussa loukkaantunut Joona Ikonen on sivussa kuukausia, mutta tarkempi toipumisaikataulu selviää vasta myöhemmin, kun tutkimuksia on tehty lisää.

– Loukkaantumiset ovat luonnollisesti aina valitettavia asioita sekä pelaajan että seuran kannalta. Joona Ikonen on tärkeä osa joukkuettamme, hän kuuluu ydinpelaajiemme joukkoon ja on ollut jälleen kerran alkukaudellakin erinomainen, kommentoi Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela seuran tiedotteessa.

Ikosen sivuun jäämisen ohella tamperelaisilla on myös mukavampaa tiedotettavaa, sillä Arizona Coyotes -hyökkääjä Barrett Hayton liittyy joukkueen mukaan 31.10. Tällä hetkellä kanadalainen harjoittelee yksin, sillä hän noudattaa etukäteen sovittuja karanteenimääräyksiä.