Onko Kärpät kriisissä? Joukkue suli jo toisen kerran häntäpään laumaa vastaan – Mikko Manner suorana: ”Epäonnistuttiin totaalisesti – iski paniikki”
Kuva: Juha Tamminen
Tiistain Jukurit-peli jätti Kärppien ylle valtavan läjän kysymysmerkkejä, sillä Liigan pudotuspeleistä putoava mikkeliläisjoukkue jyräsi pelinsä kanssa tuskailevan Kärpät peräti 5-1.
Liigamenestyjä suli toisessa erässä totaalisesti Jukurien voitettua se 3-0. Keskimmäisen kaksikymppisen aikana vieras jäi alakynteen oikeastaan jokaisella osa-alueella, ja pinnalle selkäsaunan lisäksi nousi Jukurien Atte Mäkisen ja vieraiden Otto Karvisen tappelu. Kärppien epäonnistuminen oli yllättävä, sillä vielä avauserässä se rummutti pitkiä paineita Jukurien puolustusalueelle pidemmästä vaihtomatkasta huolimatta.
Synkkä fakta oli sekin, että Justus Annuselle merkittiin Kärppien maalilla ainoastaan 11 torjuntaa – siis koko pelissä.
– Suoritus oli vajaa. En osaa sanoa yhtään, että mistä se tuli. Jukurit taisteli ja teki enemmän hommia, Kärppien konkarikapteeni Mika Pyörälä sanoi taiston tauottua.
– Kotijoukkue oli numeroiden verran parempi. Me epäonnistuttiin totaalisesti. Kaksinkamppailuterävyydessä olimme perässä ja sitten iski paniikki, kun Jukurit takoi maaleja. Loppu meni yliyrittämiseksi, luotsi Mikko Manner puolestaan kommentoi pelin jälkeen lehdistötilaisuudessa.
– Tämä oli kollektiivinen epäonnistuminen. Meillä kaikilla on vastuu.
Tapellut Jukurien Mäkinen teki pienimuotoisen ihmeen, sillä ennen keskiviikkoa hän oli viimeistellyt 38 ottelussa saldon 0+0=0, mutta nyt pakki täräytti tiskiin tehot 1+1=2. Kyseessä on siis Gordie Howe -hattutemppu.
– Täytyy myöntää, että yllätyin tehoista. Ammuin pari laukausta maalia päin, joista ne syntyivät. Tappelu syntyi spontaanisti maalin edessä, enkä ole ennen tehnyt Gordie Howe -hattutemppua, Mäkinen veisteli.
Kärppien kokema löylytys oli siinäkin mielessä outo, että se oli oululaisille jo toinen putkeen pudotuspeliviivan alla olevaa joukkuetta vastaan. Lauantaina HPK jyräsi 4-0.
Pudotuspeleihin Kärpät menee, mutta sen yllä on kasa kysymysmerkkejä. Missä mennään pelin kanssa? Entä palautuuko työmoraali? Milloin viimeistely alkaa taas toimimaan?
Vastauksia saadaan seuraavan kerran keskiviikkona, jolloin TPS isännöi Kärppiä. Liigakierros alkaa kello 18.30.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Liiga-seuran hyökkääjä vaihtaa joukkuetta – solmi lainasopimuksen
- Raimo Helmisen ensi kauden työpaikka selvillä
- Kovat tienestit! Tässä on Liigan viime kauden palkkakuningas
- Näin paljon Jukka Jalonen tienasi viime vuonna
- Näin paljon Raimo Helminen tienasi viime vuonna
- Liiga-supertähti tekee paluun!
- Hurjia summia! Näin paljon Vaasan Sportin ulkomaalaistähdet tienasivat
- Näin paljon Antti Pennanen tienasi viime vuonna
- Miro Heiskanen sivusi NHL-ennätystä! Dallasin suomalaiset taas hirmuiskussa
- Nyt se on varmaa! Kanadalaistaituri siirtyy Liigaan: ”Luova ja älykäs keskushyökkääjä”
- Toimittaja: Maalitykki lähtee Jokereista!
- IL: Timo Jutilan aitio suljetaan – latasi suorat sanat
- Mestis-seura jysäytti kovan hankinnan: Liigasta tuttu puolustaja haaviin!
- Pelicans sai surkeita uutisia
- Lähtöpassit – Liiga-mestarin sopimus purettiin Ruotsissa!
- Leevi Selänne: uusi joukkue!
- Jokerien ex-supertähti hylkäsi sopimustarjouksen – maisema vaihtuu!
- HS: Jere Karalahden tapauksesta uutta tietoa
- Miro Heiskanen teki historiallisen tempun NHL:ssä – tätä ei ole nähty 18 vuoteen!
- Liiga-supertähti tekee paluun!