Venäläislähde: Lokomotiv Jaroslavlin lentoturmasta tekeillä elokuva!

© Kuva: AK Bars

Lokomotiv Jaroslavlin KHL-joukkueen hengen lähes kymmenen vuotta sitten vieneestä lentoturmasta on valmisteilla elokuva.

Venäläisen R Sport -sivuston mukaan elokuva saa ensi-iltansa 9. syyskuuta kuluvaa vuotta, jolloin turmasta tulee kuluneeksi kymmenen vuotta.

Elokuvassa pääpainon saavat seuran fanit, sillä kohtalokkaita tapahtumia ja sen seurauksia seurataan siinä pääosin seuran pitkäaikaisten kannattajien näkökulmasta. Dokumentissa käsitellään myös sitä, miten Lokomotivin onnettomuus vaikutti koko jääkiekkoyhteisöön useiden maiden huippupelaajien saatua turmansa kohtalokkaassa lentoonlähtöyrityksessä.


PÄIVÄN VIHJE: HIFK – KÄRPÄT

HIFK:n yllä leijuu pelottavan paljon kysymysmerkkejä! Syttyykö Kärpät jälleen uuteen liekkiin?