Venäjän ja Kanadan NHL-tähdet muistelevat Leijonien sensaatiomestaruutta: ”Luulin, että kultamitalit olivat jo taskussamme”

Chicago Blackhawksia NHL:ssä edustava venäläispuolustaja Nikita Zadorov kertaa The Athleticin haastattelussa maansa kitkerää välierätappiota Suomelle Bratislavan vuoden 2019 MM-kisoissa.
Venäjällä oli tuolloin kasassa NHL:n supertähdistä koostunut unelmajoukkue, eikä Euroopasta kootuilla ”jämäpelaajilla” kisoihin lähteneellä Suomella pitänyt olla mitään sanan sijaa joukkueiden luisteltua jäälle välieräottelussa.
Leijonat taisteli kuitenkin maalivahtinsa Kevin Lankisen johdolla lopulta 1-0-voiton ja selvitti tiensä finaaliin, jossa tuhkimotarina huipentui Kanadan kustannuksella.
– Luulin, että kultamitalit ovat jo taskussamme. Meillä oli kasassa todellinen all-star-tason joukkue. Paras joukkue 20 vuoteen, Zadorov muistelee.
– Ovetshkin, Malkin, Kutsherov tai kukaan meistä ei onnistunut maalinteossa. Se oli ehdottomasti Suomen ison jään taktiikan ansiota. He eivät edes ylittäneet punaviivaa vaan ainoastaan puolustivat. Edes kaikkien aikojen paras maalintekijä (Ovetshkin) ei onnistunut ohittamaan Lankista, joten on pakko antaa hänelle tunnustusta, venäläispuolustaja myöntää lopuksi.
Leijonat sai finaalissa vastaansa Kanadan, jonka riveissä pelannut hyökkääjä Dylan Strome muistelee hänkin finaaliottelua sekä nykyisen seurakaverinsa Lankisen otteita epäuskoisena.
– Heitä vastaan oli vaikea tehdä maaleja. Se oli niin outo turnaus. Haimme yhä sopivia ketjukoostumuksia, kun taas heillä paketti oli jo kasassa. Hävisimme pelin 2-1 tai 3-1, vai teimmekö edes maalia? Emme saaneet juurikaan maalintekopaikkoja ja kun saimme, Lankinen oli aina tiellä, Strome kertaa nyt.
Leijonien tämän vuotinen MM-kisaurakka käynnistyy lauantaina ottelulla Yhdysvaltoja vastaan.
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- Leijonien avausvastustajan joukkue julki – Sveitsi lähtee EHT:lle kovalla ryhmällä
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen
- Pikkuleijonat valmistautuu MM-kisoihin – TPS:n superlupaus joukkueen kirkkain tähti
- Lähde: Liigaan huhutaan kokenutta ulkomaalaisvahvistusta – tämä seura vaihtoehtona!
- HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa: Sai tarjoukset kolmelta muulta Liiga-seuralta – ”Se oli ainoa kerta, kun harkitsin vakavissani…”
- Harvoinpa näkee – Mestis-pelaajalta käsittämätön maali
- Ilves jysäytti hurjan uutisen! Liigan supertähdelle jatkosopimus
- Kari Jalonen julkisti Tshekin EHT-nipun – Liiga-tähti mukana Ruotsin turnauksessa
- Ilves sorvasi jatkosopimuksen nuoren sentterinsä kanssa: ”Tää on just se paikka, missä mä haluan olla”
- NHL-toimittaja: tässä on Anton Levtchin seuraava osoite sopimuksen purkamisen jälkeen!
- Aatu Rädyn pelaajakauppa aiheuttaa NHL:lle kiusallisen ongelman
- Liiga-sopimus purettu – HIFK:n puolustaja vaihtaa maisemaa
- Kovaa tekstiä! Lauri Marjamäki tylyttää tamperelaisseuroja: ”Tappara ja Ilves ovat…”
- HS: Jukka Jalonen haluaisi Liigan auki – tässä olisi hänen uusi sarjajärjestelmänsä
- Jättihankinta tulossa! Liiga-seura kiusoittelee fanejaan: ”Tarttuko se haaviin? Kestikö haavi?”
- IS: Anton Levtchi siirtyy Tapparaan – eikä siinä vielä kaikki!
- Oho! Tappara kiusoittelee fanejaan tulevilla pelaajauutisilla
- NHL:ssä rysähti megakauppa! Aatu Räty vaihtaa joukkuetta – supertähti toiseen suuntaan
- Ismo Lehkonen: Tämä suomalaispelaaja voi tehdä ”artturilehkoset” NHL:n pudotuspeleissä – ”Pitää lyödä turpaan, että se syttyy”