Aleksi, 18, on varaustilaisuuden musta hevonen – asiantuntija vertaa Pittsburghin NHL-supertähteen: ”Paljon yhtäläisyyksiä”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
NHL:n varaustilaisuus järjestetään tänä vuonna 23.–24. heinäkuuta. Vaikka suomalaisspelaajia ei tällä kertaa odoteta aivan varaustilaisuuden kärkisijoille, löytyy Suomelta silti hyvinkin potentiaalisia nimiä.
The Athletic -sivuston toimittaja Jesse Marshall on kiinnittänyt katseensa Pikkuleijonien mukana MM-kisoissa loistaneeseen puolustajaan Aleksi Heimoasalmeen.
Marshall näkee 18-vuotiaassa porilaisessa paljon samaa, kuin Pittsburgh Penguinsin supertähtipuolustaja Kris Letangissa.
– Jokin päivä Kris Letang ei enää kiekkoile Penguinsissa. Kun katson Aleksi Heimosalmen pelaamista, niin näen Letangin. Hän voisi hyvinkin jäädä Penguinsin saataville toisella kierroksella. Heimosalmi jakaa nuoren Letangin kanssa niin paljon yhtäläisyyksiä, Marshall kirjoitti Twitterissä.
Heimosalmi on arvioitu useimmissa NHL:n draft-kaavailuissa toisen kierroksen tai kolmannen kierroksen varaukseksi. NHL:n Central Scouting Service arvioi Heimosalmen tulevan varaustilaisuuden 26. parhaaksi eurooppalaispelaajaksi.
180-senttinen ja 76-kiloinen puolustaja edusti viime keväällä Suomen alle 18-vuotiaiden maajoukkuetta MM-kisoissa. Heimosalmi teki seitsemässä ottelussa tehopisteet 2+6=8 ja hänet valittiin MM-turnauksen parhaaksi puolustajaksi.
Heimosalmi pelasi viime kaudella myös Ässien A-juniorien riveissä 35 ottelua pistein 4+17=21.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- SaiPan tehopakki lähtee Italiaan
- SHL-hyökkääjä siirtyy SM-liigaan
- Eeli Tolvanen hakee pitkää NHL-sopimusta – ”Paljon kiinnostusta”
- Entinen Liiga-kapteeni Miika Roine: ensi kauden seura selvillä
- Huhut kiihtyvät! Urheilucast: Pekka Jormakka palaamassa tuttuun seuraan
- Suomen NHL-maalivahdille sopimus!
- Venäläislegenda Aleksandr Ovetškinin, 40, uran jatkosta tuli ratkaisu
- Leijonien MM- ja olympiapakki Olli Määttä kaupattiin NHL:ssä!
- SM-liigan järjestämisessä havaittiin kilpailua rajoittaneita ongelmia – tutkinta päätökseen
- Ilveksellä edessä uudet ajat – seurapomo lähtee
- Huhut kiihtyvät! Urheilucast: Pekka Jormakka palaamassa tuttuun seuraan
- Suomen NHL-maalivahdille sopimus!
- Leijonien MM- ja olympiapakki Olli Määttä kaupattiin NHL:ssä!
- Ville Heinola: uusi NHL-seura!
- Nyt tapahtui käänne: Uusi NHL-seura kiinnostui Patrik Laineesta
- Matias Maccelli allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen – seura vaihtuu
- Venäläislegenda Aleksandr Ovetškinin, 40, uran jatkosta tuli ratkaisu
- Ratkaisu tuli nopeasti – Kasperi Kapasen NHL-seura selvisi!
- Ilveksellä edessä uudet ajat – seurapomo lähtee
- Entinen Liiga-kapteeni Miika Roine: ensi kauden seura selvillä