Eetu Luostarinen täytti Aleksander Barkovin jättämät saappaat ykkösketjun keskellä erinomaisesti – luotsi ja joukkuekaveri ylistivät

Tähtisentteri Aleksander Barkovin taannoinen loukkaantuminen NHL:ssä tarkotti valtavaa näytön paikkaa Florida Panthersin toiselle suomalaiselle tähtipelaaja Eetu Luostariselle. Ykköskentän keskellä Carolina Hurricanesia vastaan loisto-ottein hyökännyt suomalainen selviytyi tästä urakastaan mainiosti, vaikka pinnoja ei kertynyt.
– Luotimme häneen jo viime kaudella. Hänellä oli hyvä alku kauteen, mutta sitten tuli pieni alamäki, väsyminen. Tänä vuonna hän ollut sujut pelaamisen kanssa koko ajan, pantteripaitojen luotsi Andrew Brunette sanoi taalaliigan nettisivujen mukaan.
Luostarinen ei tingi töistään kumpaakaan suuntaan tippaakaan, vaan on luotettava kahden suunnan sentteri. Vuoden 2019 maailmanmestari on summannut tällä kaudella kahdeksassa pelissä kolme maalia, tehotilasto näyttää samalla lukemaa +4.
– Hän on todella vastuullinen pelaaja puolustuksessa, mutta uskon hänellä olevan vielä paljon hyökkäyspotentiaaliakin. Potentiaalin esiin kaivamisen kanssa on vain tehtävä töitä.
Joukkuekaveri MacKenzie Weegar myönsi, että Florida-leirissä paistoi hermostuneisuus Barkovin pudottua. Pelaaja oli kuitenkin samalla ylpeä siitä, kuinka jokainen Panthers-soturi astui esiin.
– Meidän jokainen pelaaja on ollut tällä kaudella esillä, ja Luostarinen kuuluu yhtä lailla tähän porukkaan. Hän astui hienosti isoon rooliin viime ottelussa ja oli uskomaton. Hän oli vahva aloituksissa ja oli avaintekijämme oman pään aloituksissa. Hänen itseluottamuksensa kasvaa koko ajan.
Florida kohtaa tiistaiyönä NY Rangersin kello 02 alkaen.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Jonne Virtanen kuvaili C Morella ottelun kulkua: ”Semmoista synnytyksen jälkeistä seksiä”
- Suihkuun lentänyt Lukon Tarmo Reunanen katuu puheitaan: ”Olen erittäin pahoillani”
- Tarmo Reunanen lensi suihkuun rasistisesta käytöksestä – Lukolta heti jämäkkä ulostulo
- Onko tässä Leijonien seuraava päävalmentaja? Näin Jussi Tapola kommentoi IS:lle
- JYPin Veini Vehviläinen sairaslomalle – seura palkkasi uuden korvaajan
- Ilvekselle huikeita uutisia ennen illan Pelicans-ottelua!
- Venäläinen NHL-pelaaja asettui vastustamaan hyökkäyssotaa – kannustaa muita samaan
- Näkökulma: Vielä ei kannata innostua liiaksi – Kiekko-Espoo ja Jokerit eivät kuulu Liigaan
- Vau mikä ketju! Tässä ovat Mikko Rantasen uudet pelikaverit Coloradon ykkösvitjassa
- NHL-ura paketissa? Saku Mäenalanen solmi pitkän sopimuksen – tässä uusi osoite
- HPK rysäytti tiskiin kaksi pelaajahankintaa: Haaviin kaksi Liiga-konkaria
- Ismo Lehkonen arvioi: Tässä Tapparan isoimmat heikkoudet – ”Huutaa kolmea pelaajaa”
- Ilvekselle isoja takaiskuja! Kolme tähtipelaajaa sivussa kokoonpanosta
- Tappara jysäytti siirtopommin – haaviin NHL:ssä pelannut konkari!
- NHL-ura paketissa? Saku Mäenalanen solmi pitkän sopimuksen – tässä uusi osoite
- Patrik Laineen pelipaikka selvillä – megalupaus iskettiin heti suomalaistähden vierelle
- Henrik Haapala löysi uuden seuran – pelikavereina neljä Leijonat-tähteä!
- Vau mikä ketju! Tässä ovat Mikko Rantasen uudet pelikaverit Coloradon ykkösvitjassa
- Ilvekselle huikeita uutisia ennen illan Pelicans-ottelua!
- Jättikaappaus: Liigasta tuttu pistelinko siirtyy Kiekko-Espooseen – kokoonpanossa jo Jokereita vastaan!