Tapparan ranskalaishyökkääjä ylsi komeaan rajapyykkiin – vain kolme ulkomaalaista pelannut enemmän Liiga-otteluita

Tappara ja KalPa kohtasivat maanantai-illan Liiga-ottelussa Tampereella. Tappara vei tuon kohtaamisen nimiinsä lukemin 4-2.
Ottelussa rikottiin myöskin yksi komea rajapyykki. Tapparaa edustava 30-vuotias ranskalaishyökkääjä Charles Bertrand rikkoi 500 pelatun Liigan runkosarjaottelun rajapyykin. Tuohon rajaan yltäminen ei ole ulkomaalaispelaajilta kovinkaan yleistä.
Bertrandista tuli vasta Liigan historian neljäs ulkomaalainen pelaaja, joka on pelannut 500 Liiga-ottelua. Häntä enemmän ovat pelanneet ainoastaan Eric Perrin (643), Allan Measures (619) sekä Aleksandr Barkov Sr. (518).
Liiga-urallaan Bertrand on takonut tehopisteet 132+121=253. Tapparan lisäksi hän on edustanut Kärppiä, Ässiä, Sportia, TPS:ää sekä Lukkoa. Suomen mestaruuteen päättynyt kausi 2017-18 Kärpissä oli Bertrandille menestys myöskin henkilökohtaisella tasolla, sillä hän voitti koko sarjan maalipörssin 32 osumallaan.
Kuluva kausi on ollut Bertrandille hieman haastava tehojen valossa. 30 otteluun on kasassa vasta pisteet 3+3. Hän saalisti juhlaottelussaan yhden syöttöpisteen.
Lue lisää
#Liiga #Tappara
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Nuorelle suomalaisvahdille jatkosopimus NHL:ään!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä