Philadelphia Flyersin useiden vuosien jälkeen jättänyt seuran ex-kippari Claude Giroux on nyt Florida Panthersin miehiä.

Kanadalaiselle hyökkääjätähdelle siirto oli taatusti mahdollisesta haikeudesta huolimatta motivoiva. Pantteripaidat kuuluvat sarjan parhaimpiin joukkueisiin, syvällä kyntävä Flyers ei sen sijaan yllä pudotuspeleihin.

Floridan Aleksander Barkov puolestaan kuuluu tarunhohtoisessa ykkössentterien joukkoon nimenomaan kahden suunnan pelistä puhuttaessa.

– Barkov on todella älykäs pelaaja, joka sijoittuu aina hyvin. Hän on yksi sarjan parhaimmista puolustavista hyökkääjistä. Sen lisäksi hänellä on taitoja hyökkäyspäähänkin, Floridan uusi kasvo sanoi seuran Twitter-tilin videohaastattelun mukaan.

– Barkovin ketjussa pelaaminen olisi kuin ensimmäistä kertaa kouluun hekotellen meneminen, 34-vuotias konkari virnisti.

Girouxista tulee todennäköisesti olemaan iloa Floridalle Barkovin tavoin. Kanukki on summannut tällä kaudella 57 Flyers-pelissä tehot 18+23=41.

Panthersin kausi jatkuu vasta perjantaiyönä Montreal Canadiensia vastaan.