Edmonton Oilers pisti ketjujaan uusiksi viime yön otteluun San Jose Sharksia vastaan. Suomalaishyökkääjä Jesse Puljujärvi tiputettiin kakkosketjusta kolmoseen. Puljujärvi sai uusiksi ketjukavereikseen Ryan Nugent-Hopkinsin ja siirtotakarajalla hankitun Derick Brassardin.

Puljujärvi keräsi ottelussa syöttöpisteen Brassardin viimeistelemään voittomaaliin. Brassard on viime vuosina vaihdellut seuraa ahkerasti NHL:ssä. Nyt hän on viimeistellyt voittomaalin seitsemän eri NHL-seuran paidassa.

Suomalaisista ainoastaan yksi pelaaja on tehnyt voittomaaleja useamman NHL-seuran riveissä. Kyseessä on Olli Jokinen, joka paukutti voittomaaleja kahdeksalle eri NHL-joukkueelle.

Puljujärvi on pelannut tällä kaudella 51 ottelua. Niissä hän on kerännyt nyt tehot 12+19=31.

NHL Public Relations

@PR_NHL
Derick Brassard has scored a game-winning goal for seven franchises. Only six players in NHL history have done so with more: Lee Stempniak (10), Mike Sillinger (9), Jaromir Jagr (8), Bill Guerin (8), Matt Cullen (8) and Olli Jokinen (8).

#NHLStats: media.nhl.com/public/live-up…

Edmonton Oilers

@EdmontonOilers
New guy wasted NO time. #LetsGoOilers