Kaksi suomalaispeluria juhlii mestaruutta Keski-Euroopassa – joukkueelta vakuuttava polku päätyyn asti
Keski-Euroopan monikansallinen IceHL-sarja on päättynyt kauden 2021-22 osalta maanantai-iltana. Sarjan mestaruuden vei nimiinsä Red Bull Salzburg, joka tyylitteli finaalisarjassa Fehervar AV19:n kumoon otteluvoitoin 4-0. Ratkaisevan neljännen ottelun Salzburg voitti 3-1.
Salzburg pelasi kaikkiaan todella vakuuttavan kauden. Joukkue voitti ensin runkosarjan ja eteni sen jälkeen pudotuspeleissä ottelusarjasta toiseen ilman ainuttakaan tappiota. Puolivälierissä se kaatoi Znojmon otteluvoitoin 4-0 ja samoin lukemin kaatui Vienna Capitals välierissä. Edellisen kerran Salzburg voitti mestaruuden vuonna 2016 ja nyt mestaruuksia seuralla on kaikkiaan seitsemän.
Myöskin kaksi suomalaispelaajaa pääsi juhlimaan mestaruutta Salzburgin mukana maanantaina. He ovat maalivahti Atte Tolvanen ja hyökkääjä Jan-Mikael Järvinen. 27-vuotias Tolvanen pelasi kuluneella kaudella runkosarjassa 27 ottelua (92,4%, 1,96) ja pudotuspeleissä kahdeksan ottelua (95,2%, 1,16). 34-vuotiaan Järvisen tilille kertyi 46 runkosarjaottelua pistein 4+18=22 ja 12 pudotuspeliottelua tehoin 2+6.
Tolvanen on nähty aiemmalla urallaan muun muassa Liigassa, jossa hän on edustanut Pelicansia ja Ässiä 45 ottelun verran. Järvinen on puolestaan voittanut urallaan kaksi Suomen mestaruutta Tapparassa. Hänellä on vyöllään 398 runkosarjaottelua ja 115 pudotuspelikamppailua Liigassa.
Fehervaria edusti myöskin yksi suomalainen. Hän on maalivahti Rasmus Tirronen, joka pelasi kuluneella kaudella 28 ottelua runkosarjassa (91,3%, 2,40) ja 13 ottelua pudotuspeleissä (92,9%, 2,24).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Ilves virittelee yllätyshankintaa tolppien väliin – melkoinen soppa syntyi
- Dallas Stars: uusi suomalaispelaaja!
- Tappara jäi nuolemaan näppejään – tässä Robert Leinon uusi seura!
- Kärppien päävalmentaja latasi rajua tekstiä kohupäätöksestä: ”Ei herranjumala”
- Roope Hintzistä surkea tieto – nyt puhuu päävalmentaja
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”Kyse on ennen kaikkea siitä, että…”
- Dramaattinen kierros! Liigan kahdelle suurseuralle kova kolaus
- Toimittaja: Kokenut SHL-tähti saanut useita sopimustarjouksia Liigasta
- Tapparan Aapeli Räsäselle rapsahti pelikielto!
- Patrik Laineen kohtalo ratkesi – näin kommentoi seurapomo
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”Kyse on ennen kaikkea siitä, että…”
- Patrik Laineen kohtalo ratkesi – näin kommentoi seurapomo
- Tapparan Aapeli Räsäselle rapsahti pelikielto!
- Liigassa tapahtuu: Pelicans jysäytti päävalmentajauutisia!
- HIFK kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä!
- Iso käänne – Rasmus Ristolaiselle kävi yllättävästi NHL:ssä!
- Dramaattinen kierros! Liigan kahdelle suurseuralle kova kolaus
- Roope Hintz: karu takaisku
- Toimittaja: Kokenut SHL-tähti saanut useita sopimustarjouksia Liigasta
- Liiga-seura kiusoittelee fanejaan – ”Luvassa iso uutinen”