Kiekko-Espoo on tehnyt merkittävän pelaajahankinnan tulevalle kaudelle.

Espoolaisseura tiedotti aiemmin tällä viikolla verkkosivuillaan, että se on päässyt sopimukseen maalivahti Jenna Silvosen kanssa. 23-vuotias maajoukkuemaalivahti pelasi Espoossa viimeksi kaudella 2018-19, jolloin seuran nimi oli vielä Blues. Kyseinen kausi päättyi mestaruuteen – ja Silvonen valittiin sarjan parhaaksi maalivahdiksi.

– Espoossa on vahva voittamisen kulttuuri sekä erinomaiset olosuhteet jokaiselle pelaajalle kehittyä kauden aikana. Odotankin, että tulevalla kaudella pystyn ottamaan steppejä eteenpäin ja toivottavasti auttamaan omalta osaltani joukkuetta menestymään tulevalla kaudella, Silvonen sanoi seuran tiedotteessa.

Viimeiset kolme kautta nuori maalivahti on viettänyt Yhdysvaltain yliopistoliigassa (NCAA), jossa hän edusti Mercyhurstin yliopistojoukkuetta.