Ruplahanat aukesivat: Roman Rotenberg tarjoaa pietarilaissotilaille ”porkkanan” – ”Tämä on kansalaisvelvollisuus”

Venäjän ja Suomen passit omistava miljardööri Roman Rotenberg on liittynyt Venäjän sotilasvärväystä ja propagandaa edistävään ilmiöön.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti viime keskiviikkona käynnistäneensä ”osittaisen” liikekannallepanon. Liikekannallepano sai Venäjän rikkaiden vaikuttajien piireissä aikaan ilmiön, jossa kaikki halukkaat miljardöörit ja oligarkit kutsutaan avustamaan sotaan lähtevien perheitä.
KHL-seura Pietarin SKA:n varapresidentti ja päävalmentaja Rotenberg ilmoitti torstaina SKA:n verkkosivuilla rahoittavansa 25:n pietarilaissotilaan perheen elämistä. Rotenberg pulittaa omasta pussistaan 25 000 ruplaa (n. 450 euroa) kuukaudessa perheille.
Venäläismiljardöörien ”hyväätekevä” ele vaikuttaa kuitenkin – heidän tahtomattaan tai ei – propagandanhajuiselta pr-tempulta, jolla edistetään Venäjän mobilisointia ja vähennetään eripuraa sotaan värvättyjen henkilöiden yhteisössä.
– Kyllä, käytän omia rahojani. Autan kaikin keinoin miten voin. Kaikki auttavat. Teemme parhaamme, jotta voimme tarjota avustusta. Tämä on kansalaisvelvollisuuteni, Rotenberg kertoi SKA:n verkkosivuilla.
Myös Pietarin SKA osallistuu joukkueena Venäjän sotilasvärväystä helpottavaan rahankeruuseen.
– Yritämme auttaa niin paljon, kuin vain voimme. Keräämme rahaa myös KHL-seuramme voimin. Tämän liikkeen järjestäjät valitsevat, mitkä perheet tarvitsevat apua. Järjestäjät päättävät myös lopulta, kenelle rahat menevät. Meidän tehtävämme on auttaa kaikkia. Me aiomme jatkaa auttamista. Tämä on kansalaisvelvollisuutemme, Rotenberg sanoo.
41-vuotias Rotenberg tunnettiin Suomessa aiemmin Jokereiden osaomistajana. Rotenberg on tällä hetkellä entisen Hartwall Arenan omistajayhtiön hallituksen puheenjohtaja. Sujuvasti suomea puhuva liikemies toimii Gazprombankin varapääjohtajana ja hallituksen jäsenenä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- TPS:n pikakiituri loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Tapparan mestaripuolustaja siirtyy huippuseuraan!
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Topi Rönnin uusi joukkue selvisi!
- Sopimus purkissa – Jesse Puljujärven uusi seura selvisi!
- Lähde: Montreal virittelee jättihankintaa – tässä Patrik Laineen uusi tutkapari?
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- TPS:n pikakiituri loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!
- Tapparan mestaripuolustaja siirtyy huippuseuraan!