HIFK-ikoni Lennart Petrell muistelee NHL-vuosiaan – kahden supertähden käytös jätti happaman maun: ”En tykännyt yhtään”

NHL-kaukaloissa yhteensä 95 runkosarjapeliä vuosien 2011 ja 2013 välillä pelannut Lennart Petrell paljastaa Liigalize-podcastissaan yksityiskohtia ajaltaan taalakaukaloista.
Petrellin edustamassa Edmonton Oilersissa pelasi tuolloin kaksi seuran superlupausta, Taylor Hall sekä Jordan Eberle. Kaksikon jään ulkopuolinen toiminta ei jättänyt suomalaishyökkääjälle lämpimiä muistoja, ennemminkin päinvastoin.
– Mä en tykännyt yhtään. Ryan Whitney, joka oli samanikäinen kun mä, hengasi noiden kahden kanssa ja mun mielestä ne asuikin kimpassa. Se oli sellaista frat boy -meininkiä. Whitneykin vaikutti ihan pikkupojalta, kun se hengasi niiden kanssa. Mä en digannu yhtään niistä, Petrell lataa.
– Jotenkin näytti siltä, ettei kukaan ole sanonut niille ikinä ”ei”. Ne oli sellaisia junioristaroja, jotka on pyörittänyt siellä kaikkea valmennuksesta lähtien, HIFK-legenda jatkaa tylytystään.
Joukkueen sen ajan kolmas nuori tähti Ryan Nugent-Hopkins sen sijaan jäi Petrellin mieleen positiivisella tavalla.
– Se oli ihan eri puusta veistetty. Maanläheinen ja tosi mukava, Petrell kehuu entistä NHL:n ykkösvarausta.
Voit kuunnella Liigalize-jakson kokonaisuudessaan täältä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Suomi MM-välieriin! Ruotsi nurin trillerissä – katso maalit täältä
- IS: Topi Rönnin kohdalla harkitaan radikaalia ratkaisua!
- Siirtopommi! Tapparan urheilupomo loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: SHL-mestari siirtyy Liigaan!
- Jesse Puljujärvi ulos NHL:stä – pelikielto uhkaa
- Leijonille hurja NHL-vahvistus MM-kisoihin!
- Toimittaja: Yhdysvaltalainen pistelinko siirtyy Suomeen: ”Potentiaalinen tähti”
- Liigasta tuttu puolustaja päättää pelaajauransa
- Lähde: Lassi Lehtinen teki valintansa – tässä tähtivahdin uusi seura
- Urheilucast: Jokerit virittelee todellista huippukaappausta!
- Kohupelaaja Miro Karjalaisen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Urheilucast: Yllättävä Liiga-seura yrittää kaapata Henrik Haapalan!
- LS: SaiPa ryöväämässä toisen Liiga-seuran pistehirmun!
- HIFK jäi tyhjin käsin – IL: Leijonalegendan ensi kauden osoite selvisi
- HIFK menettää yhteistyökumppaninsa – syynä epäasiallinen käytös
- Sami Vatanen palaa Liigaan!
- Raimo Helmiseltä huvittava lohkaisu Liigan maratonottelun jälkeen
- Patrik Laine tiputettiin – NHL-megalupaus debytoi suomalaisen vierellä!
- MTV: HIFK:lta melkoinen shokkipäätös!