Kaapo Kähkönen selätti lähiaikojen haasteet komeasti – nollapeli ja nousu ykköstähdeksi NHL:ssä: ”Oli mahtava”

San Jose Sharksin maalivahti Kaapo Kähkösellä oli allaan vähän vaikeammat ajat NHL:ssä ennen keskiviikkoyötä. Selän taakse oli mennyt edellisissä peleissä kahdesti neljä maalia ja kerran jopa seitsemän kutia.
Montreal Canadiensia vastaan pelaaja oli liekeissä, otti kiinni kaikki 28 laakia ja nousi ykköstähdeksi. Sharks kaatoi Habsin 4-0. Nollapeli oli nuorten maailmanmestarille siinä mielessä harvinaisuus, että tuohon hän oli kyennyt viimeksi maaliskuussa 2021.
San Joselle kaksi maalia iskenyt Tomas Hertl oli innoissaan loukkaantuneen vahti James Reimerin tilalle nousseen suomalaiskollegan puolesta.
– Rehellisesti sanottuna, olen iloinen hänen puolestaan. Hän oli mahtava. Tällaista Kähkönen tarvitsee, pelaaja sanoi Sharksia läheltä seuraavan toimittaja Sheng Pengin mukaan.
Voitto nosti kolmen ottelun tappioputken katkaisseen Sharksin 20 pisteeseen. Joukkue on Tyynenmeren divisioonassa viimeistä edellisenä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Aleksander Barkov valittiin NHL:n All Stars -otteluun – korvaa pitkään sivussa olevan supertähden
- Leijonavahti Emil Larmin ensi kauden joukkue selvillä!
- Komeaa! Suomen nuorten joukkue venyi pronssille kovassa turnauksessa
- Tappara-pelaaja siirtyy pikavisiitillä toiseen liigajoukkueeseen
- Tähän ei moni kykene: Juuso Pärssinen takoi 20 pistettä kasaan hämmentävään tahtiin
- Paita kattoon! TPS jäädyttää seuralegendan pelinpaidan: ”Kuuluvat seuran korkeimmalle kunniapaikalle”
- IS: Antero Mertarantaa syytetään puolueellisuudesta – näin vastaa kanavapomo
- Valtavia torjuntoja loppuhetkillä ottanut Ville Husso nousi hurjaan rooliin: ”Tämä oli maalivahdin voitto”
- TPS-puolustaja jakoi murheellisen uutisen: ”Pysäyttävä suru-uutinen tavoitti minut tänään”
- Mikko Rantanen tehokkaalla pelipäällä – Avalanche suli noloon tappioon: ”Kolmannen erän tapahtumia ei voi käydä uudestaan”
- Kärppien huippulupaus vaihtaa seuraa! Siirtoa edelsi sotku KalPan kanssa – fanit tulistuivat
- TPS-puolustaja jakoi murheellisen uutisen: ”Pysäyttävä suru-uutinen tavoitti minut tänään”
- IS: Kohauttanut Alina Voronkova-Hurri katosi Liiga-lähetyksistä – tässä syy
- Mitkä murskajaiset! Kärpät järjesti hurjat maalijuhlat – ”Malliesimerkki siitä, miksi Liiga pitäisi olla auki”
- Lehti: Saksalaisseura nappaamassa Liiga-hyökkääjän loppukaudeksi?
- IS: HIFK-legendalla ei pitänyt pokka Joel Harkimon Jokerit-projektin kanssa: ”Isäukko häärii taustalla”
- Lähde: Jarmo Kekäläinen oli napata toisenkin NHL-supertähden vapailta markkinoilta – jättimäinen sopimustarjous oli jo pöydällä
- Hirvittävä pommi! Eeli Tolvasen tykki teki taas tuhoa NHL:ssä
- Jukurit julkaisi kaksi kutkuttavaa jatkosopimusta: ”Osoittanut pystyvänsä tekemään tulosta”
- Teemu Selänne paljastaa: harkinnut kokonaan uuden Liiga-seuran perustamista