NHL-joukkue Buffalo Sabresin suomalaismolari Ukko-Pekka Luukkonen lähetettiin taannoin tarunhohtoisesta AHL-joukkue Rochester Americansiin, vaikka noin pari kuukautta kestänyt jakso ylhäällä oli suomalaiskassarilta varsin pirteä.

Luukkonen on pelannut NHL:ssä 13 matsia prosentein 89,4. AHL:ssä Rochesterissa saldo on yhdeksän ottelun jälkeen 89,8. Syy farmikomennukseen on yksinkertaisesti se, että tällä hetkellä torjuntavastuun Sabresissa kantavat 41-vuotias Craig Anderson ja 27-vuotias Eric Comrie.

Anderson on torjunut 14 pelissä prosentein 92,3, 11 ottelussa pelanneen Comrien saldo (88,7) jää 23-vuotiaan Luukkosen tilastojen taakse.

– Nämä ovat positiivisia ongelmia. Tässä työssä tulee eteen monia haastavia asioita, mutta tämä on hyvä juttu. Meillä on kolme tervettä veskaria, joista jokaiseen luotamme, Buffalon GM Kevyn Adams sanoi NHL:n nettisivuilla.

– Me todellakin pidämme siitä, miltä Luukkosen peli on näyttänyt viime aikoina ja miten hän on kehittynyt.

Adams muistutti, että Luukkonen on pelannut tiukoissa paikoissa kovia joukkueita vastaan.

– Hän on huokunut rauhallisuutta, ja joukkueemme on pelannut luottavaisin mielin hänen edessään.

– Olemme innoissamme siitä, että meillä on nyt kolme maalivahtia, joihin uskomme ja joihin joukkueemme luottaa.

Sabresin kausi jatkuu tänä yönä Seattle Krakenia vastaan, Americans pelaa AHL:ssä seuraavan kerran torstaiyönä Laval Rocketia vastaan.