Florida kyykkäsi suomalaisten pisteilotulituksessa – uusi kasvo latoo pinnoja ainutlaatuisella teholla

NHL:n runkosarjan viime kaudella voittaneen Florida Panthersin koneet yskivät yllättävän pahasti. Esimerkiksi Atlantin divisioonassa kolmossijaan on matkaa kahdeksan pinnaa, ja tiistaiyönä tuli 2-6-tappio NY Rangersin käsittelyssä.
Joukkueen ykköstykki Matthew Tkachuk kuitenkin sai aihetta pieneen iloon. Kun hän syötti Aleksander Barkovin iskemän 2-5-kavennuksen, nousi samalla koko kauden tehopistemäärä lukemiin 24+36=60.
Nuo tehot ovat syntyneet vain 46 matsissa, ja Floridaan täksi kaudeksi siirtyneestä tehohyökkääjästä tuli vasta toinen kautta seurahistorian, joka on kyennyt iskemään uransa 60 ensimmäistä Panthers-pinnaa alle 50 ottelussa.
Aiemmin tähän on kyennyt Pavel Bure, joka rikkoi rajan vain 41 ensimmäisen matsin aikana.
Tkachukin passista maalin iskenyt Barkov pelasi ottelussa reilut 20 minuuttia (-1). Tehokkain suomalaispelaaja oli Rangersin Kaapo Kakko saldolla 0+2 (15.30, +1), Panthers-leiristä pisteille ylsivät Barkovin lisäksi yhden maalin syöttäneet Anton Lundell (16.29, -3) ja Eetu Luostarinen (17.19, -2).
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- NHL:n suomalaissensaatiolle huippu-uutisia: pitkä sairausloma ohi
- Mitkä murskajaiset! Kärpät järjesti hurjat maalijuhlat – ”Malliesimerkki siitä, miksi Liiga pitäisi olla auki”
- HIFK-tähden sopimus purettu – uusi seura selvillä
- Lähde: Jarmo Kekäläinen oli napata toisenkin NHL-supertähden vapailta markkinoilta – jättimäinen sopimustarjous oli jo pöydällä
- ”Vuoden torjunta?!” – Joonas Korpisalo nollasi tylysti supertähden maalintekoaikeet
- Huikea sopimusuutinen! Ässien ulkomaalaisvahvistus sorvasi jatkopahvin
- Haaste on heitetty! Tappara saattaa julkaista ensi viikon kotiottelussaan peräti neljä pelaajasopimusta
- Teemu Selänne paljastaa: harkinnut kokonaan uuden Liiga-seuran perustamista
- Tuomio tuli: Jukurien pelaajalle langetettiin pelikieltoa!
- Sebastian Aho rankaisi alivoimalla – rikkoi komean merkkipaalun seurahistorian nopeimpien joukossa
- Kärppien huippulupaus vaihtaa seuraa! Siirtoa edelsi sotku KalPan kanssa – fanit tulistuivat
- Jokereiden tilanteessa shokkikäänne!
- IS: Kohauttanut Alina Voronkova-Hurri katosi Liiga-lähetyksistä – tässä syy
- Teemu Selänne latasi suorat sanat Jokereista!
- IS: HIFK-legendalla ei pitänyt pokka Joel Harkimon Jokerit-projektin kanssa: ”Isäukko häärii taustalla”
- Hirvittävä pommi! Eeli Tolvasen tykki teki taas tuhoa NHL:ssä
- Jukurit julkaisi kaksi kutkuttavaa jatkosopimusta: ”Osoittanut pystyvänsä tekemään tulosta”
- Lähde: Jarmo Kekäläinen oli napata toisenkin NHL-supertähden vapailta markkinoilta – jättimäinen sopimustarjous oli jo pöydällä
- Mitkä murskajaiset! Kärpät järjesti hurjat maalijuhlat – ”Malliesimerkki siitä, miksi Liiga pitäisi olla auki”
- KalPa iski pelaajamarkkinoille: Kiinnitti nuoren tshekkihyökkääjän – ”Iso potentiaali maalintekoon”