Kärppien huippulupaus vaihtaa seuraa! Siirtoa edelsi sotku KalPan kanssa – fanit tulistuivat

Kärppien U20-joukkueessa tällä kaudella kiekkoillut huippulupaava Aleš Čech vaihtaa maisemaa.
18-vuotiaan tshekkipuolustajan ura jatkuu seuraavaksi Tshekin Extraligassa, sillä hän on päässyt sopimukseen BK Mladá Boleslavin kanssa.
Tshekin nuorisomaajoukkueissa aktiivisesti esiintynyt Čech ehti pelaamaan Kärppien organisaatiossa kolmen ja puolen vuoden ajan. Liigassa puolustaja ei esiintynyt kertaakaan.
Čechin siirto toteutui samalla, kun KalPa värväsi BK Mladá Boleslavissa pelanneen Matyáš Kantnerin. Urheilujohtaja Martin Ševcin mukaan kuopiolaisseura julkaisi sopimuksen ennen kuin kaikki asiat oli sovittu. Tämä aiheutti seuralle ongelmia, sillä fanit suuttuivat Kantnerin lähdöstä, josta tshekkiseura ei ollut tiedottanut mitään.
– Siirtoa oli tietämättämme nopeutettu Suomen puolella. Heillä ei ollut vielä edes meidän vahvistamia papereita, kun he julkaisivat jo Matyášin siirron, Ševc sanoi tshekkiseuran tiedotteessa kertoen samalla, että molemmilla pelaajilla on sama agentti.
Kantner matkusti Suomeen jo maanantaina, eikä Ševcin mukaan ollut kaukana, että hänet olisi lennätetty takaisin kotimaahansa. Tällä kertaa osapuolet saivat kuitenkin kaiken sovittua, joten mitään ei jäänyt hampaankoloon – ainakaan pahasti.
– Tietenkin toivomme Kantnerille menestystä ulkomailla. Ja mitä tulee Aleš Čechiin, niin hän on nuori ja lupaava puolustaja. Hän on kehittynyt, mikä näkyi alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, jossa hän oli tärkeä osa Tshekin hopeajoukkuetta.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- NHL:n suomalaissensaatiolle huippu-uutisia: pitkä sairausloma ohi
- Mitkä murskajaiset! Kärpät järjesti hurjat maalijuhlat – ”Malliesimerkki siitä, miksi Liiga pitäisi olla auki”
- HIFK-tähden sopimus purettu – uusi seura selvillä
- Lähde: Jarmo Kekäläinen oli napata toisenkin NHL-supertähden vapailta markkinoilta – jättimäinen sopimustarjous oli jo pöydällä
- ”Vuoden torjunta?!” – Joonas Korpisalo nollasi tylysti supertähden maalintekoaikeet
- Huikea sopimusuutinen! Ässien ulkomaalaisvahvistus sorvasi jatkopahvin
- Haaste on heitetty! Tappara saattaa julkaista ensi viikon kotiottelussaan peräti neljä pelaajasopimusta
- Teemu Selänne paljastaa: harkinnut kokonaan uuden Liiga-seuran perustamista
- Tuomio tuli: Jukurien pelaajalle langetettiin pelikieltoa!
- Sebastian Aho rankaisi alivoimalla – rikkoi komean merkkipaalun seurahistorian nopeimpien joukossa
- Kärppien huippulupaus vaihtaa seuraa! Siirtoa edelsi sotku KalPan kanssa – fanit tulistuivat
- Jokereiden tilanteessa shokkikäänne!
- IS: Kohauttanut Alina Voronkova-Hurri katosi Liiga-lähetyksistä – tässä syy
- Teemu Selänne latasi suorat sanat Jokereista!
- IS: HIFK-legendalla ei pitänyt pokka Joel Harkimon Jokerit-projektin kanssa: ”Isäukko häärii taustalla”
- Hirvittävä pommi! Eeli Tolvasen tykki teki taas tuhoa NHL:ssä
- Jukurit julkaisi kaksi kutkuttavaa jatkosopimusta: ”Osoittanut pystyvänsä tekemään tulosta”
- Lähde: Jarmo Kekäläinen oli napata toisenkin NHL-supertähden vapailta markkinoilta – jättimäinen sopimustarjous oli jo pöydällä
- Mitkä murskajaiset! Kärpät järjesti hurjat maalijuhlat – ”Malliesimerkki siitä, miksi Liiga pitäisi olla auki”
- KalPa iski pelaajamarkkinoille: Kiinnitti nuoren tshekkihyökkääjän – ”Iso potentiaali maalintekoon”