MM-kisaisännällä takkuaa pahasti – onko turnauksesta tulossa heti pannukakku?

Tampereella ja Riikassa pelattavien jääkiekon MM-kisojen toisen isäntämaan, eli Latvian taival kohti menestystä mutkistui heti kärkeen pahasti mollivoittoisen viikonlopun takia.
Maa avasi kisat kahdella tappiolla ja tehottomasti. Ensiksi Kanada murskasi isännät 6-0 ja lauantaina Slovakia oli niukasti parempi maalein 2-1.
Latvialaispelaaja Oskars Cibulskis kertoi tuntemuksiaan Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla toisen pelin jälkeen.
– Teimme hyvää työtä, mutta kaveri iski taas ensimmäisen maalin aikaisin. Meidän olisi osuttava ylivoimalla paremmin, se on erittäin tärkeää.
Jo kohdatuista joukkueista ainakin Slovakia kuuluu Latvian päävastuksiin, joten siinä mielessä niukka tappio oli paha takaisku. Kisaisäntä kohtaa vielä Tshekin, Sveitsin, Kazakstanin, Norjan ja Slovenian.
Noista peleistä olisi otettava pinnoja kovalla prosentilla, ettei korttitalo lässähdä totaalisesti. Jatkopaikkahaaveiden karkaaminen paljon ennen lohkon päättymistä on mahdollista jo nyt.
Yksi pahaisku Latvialle oli myös lauantainen Norjan ja Kazakstanin kohtaaminen. Jälkimmäinen järjesti kenties pienimuotoisen yllätyksen ottamalla 4-3-voiton voittomaalikisassa. Isäntien kannalta se, mutta varsinkin kummankin maan pääseminen pisteille teki taatusti pahaa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- 465 pelaajaa vastasi – Liigan kohupäätökselle täystyrmäys!
- Tässä Jokerien joukkue kaudella 2023-24!
- Joakim Kemell loistoiskussa AHL:n pudotuspeleissä – on mukana maalipörssin kärkikahinoissa
- Maajoukkueuransa päättäneeltä Marko Anttilalta tunteikas päivitys: ”Nyt oon yksi teistä”
- Yli 800 Liiga-ottelun konkari päätyi vapaille markkinoille – takana rikkonainen kausi
- KHL-sopimus purkissa: Liigan entinen tähtipelaaja siirtyy Venäjälle
- IS: Jokerien uusi toimitusjohtaja valittu – seuraikoni sai huippupestin!
- TPS teki Tapparasta huippukaappauksen – haaviin leijonapelaaja!
- Leijonat-tähti Mikael Ruohomaan joukkue vaihtuu
- IL: Jesse Puljujärven agentti kiistää huhut paluusta Liigaan – tässä kolme vaihtoehtoa ensi kaudeksi!
- The Athletic: Leijonat-jätti vaihtaa maisemaa NHL:ssä – palkankorotus odottaa!
- Siirtohuhu: siirtyykö Tshekin maajoukkuepuolustaja Liigaan?
- Leijonat-tähti Mikael Ruohomaan joukkue vaihtuu
- Jukka Jaloselle etsitään seuraajaa – löytyykö Leijonien uusi päävalmentaja tästä joukosta?
- TPS teki Tapparasta huippukaappauksen – haaviin leijonapelaaja!
- IL: Latvian MM-pronssijoukkueesta tehtiin rikosilmoitus Suomessa – ”Ihan omaa laatuaan”
- IL: Jesse Puljujärven agentti kiistää huhut paluusta Liigaan – tässä kolme vaihtoehtoa ensi kaudeksi!
- Onko Ruotsin MM-joukkueesta syytä tehdä rikosilmoitus? IL: Näin viranomainen kommentoi
- AHL-pelaajatkin jäävät jalkoihin! IS: Noora Räty nauttii jättipalkkaa naisten liigassa
- Jesperi Kotkaniemi arvioi suomalaisjoukkuekavereitaan: ”Äreä ja joskus laiska”