Seuraavaan liigakauteen jo täydellä höyryllä valmistautuva JYP on julkaissut neljä pelaajasopimusta.

Jyväskyläläisseura tiedottaa verkkosivuillaan päässeensä sopimuksiin Aleksi Malisen sekä Niko MinkkisenJesse Pulkkisen ja Balázs Vargan kanssa.

Malisen ja Minkkisen aiemmissa sopimuksissa oli optiot seuran puolella, joiden johdosta Malinen jatkaa hurrikaaninutussa ensi kauden ja Minkkinen kaksi seuraavaa kautta. Pulkkisen kanssa on tehty kevääseen 2027 kestävä sopimus, jossa kaksi viimeistä vuotta ovat seuran optiolla. Vargan kohdalla kyseessä on juniorisopimus.

Nelikosta ainoastaan Malisella on entuudestaan liigakokemusta.

– Aleksi on edelleen nuori ja näemme hänessä äärimmäisen potentiaalisen pelaajan. Hänellä on poikkeuksellinen kyky liikkua luistimilla ja kaikki tarvittavat ainekset kehittyä kansainvälisen tason puolustajaksi, JYPin urheilujohtaja Mikko Viitanen kuvailee seuran tiedotteessa.

JYP Jyväskylä

@JYPJyvaskyla
JYP on kiinnittänyt omia lupauksiaan tuleviksi vuosiksi. Aleksi Malinen, Niko Minkkinen, Jesse Pulkkinen ja Balázs Varga jatkavat seurassa.🌪🏒

Lue lisää: jypliiga.fi

Koko perheen kickoff keskiviikkona LähiTapiola Areenalla klo 17-19.

#JYPliiga #JYP100 #Liiga