NHL-tarjous pöydällä – suomalainen kärkivaraus palaa silti Eurooppaan: ”Ei epäilystäkään”

NHL:n kesän 2016 ykköskierroksen varaus Henrik Borgström on palaamassa ensi kaudeksi Eurooppaan hyökkääjän solmittua taannoin kaksivuotisen sopimuksen SHL-seura HV71:n kanssa.
Nyt ruotsalaisseuran fanit ovat kuitenkin saaneet sydämentykytyksiä, sillä Borgströmin päättyneen kauden työnantaja Washington Capitals on tarjonnut seuran NHL-miehistössä vain yhden ottelun pelanneelle taiturille NHL-sopimusta säilyttääkseen suomalaissentterin oikeudet itsellään.
Borgströmin kausi päättyi mestaruusjuhliin Capitalsin AHL-seuran riveissä. HV71:n urheilujohtaja Kent Nordbergin mukaan suomalainen tulee pelaamaan Ruotsissa ensi kaudella NHL-tarjouksesta huolimatta.
– Hän pelaa HV71:ssä, siitä ei ole epäilystäkään. Katsotaan lähemmin, milloin hän saapuu tänne, sillä hänellä on Suomessa asepalvelus suoritettavanaan. Hän liittyy mahdollisesti riveihimme muita myöhemmin, mutta joka tapauksessa hän tulee pelaamaan täällä, Norberg vahvistaa Jönköpings-Postenille.
Borgström pelasi päättyneellä kaudella AHL:ssä 55 runkosarjaottelua tehopistein 8+13=21. Pudotuspeleissä hyökkääjätaituri summasi 14 ottelussa pisteet 2+4=6. Borgström on pelannut urallaan 111 NHL-ottelua (13+13=26).
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaispuolustaja vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Patrik Laine iskettiin ykkössentteriksi – tulosta tuli välittömästi
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Liigassa ihastuttanut suomalaishyökkääjä näytti kykynsä NHL-jäillä – iski huipputehot: ”Hänet palkittiin kovasta työstä”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- MTV Urheilu: Tappara kiinnostui Petri Kontiolasta – näin taiturihyökkääjä kommentoi mahdollista paluutaan kirvesrintoihin
- IL: Liiga-kiekkoilijaa syytetään raiskauksesta
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Eeli Tolvanen hirmuvireessä! Kuti teki hurjaa jälkeä NHL-jäillä: ”HÄNTÄ EI VOI PYSÄYTTÄÄ”
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?