Toimittajalta iso väite: JYPin valmentajapotkut eivät tulleet täysin puskista – tässä syy

JYP julkaisi keskiviikkoaamuna yllätysuutisen, kun jyväskyläläisseura tiedotti purkaneensa päävalmentaja Jukka Rautakorven ja apuvalmentaja Ville Niemisen sopimukset.
Rautakorven ja Niemisen sopimukset olisivat ulottuneet kevääseen 2025 saakka. JYPin uudeksi päävalmentajaksi nostettiin Mikko Heiskanen, joka toimi aiemmin seurassa apuvalmentajan roolissa.
Vaikka uutiset JYPin valmentajapotkuista tulivat suurimmalle osalle yllätyksenä, niin toimittaja Sasha Huttunen kertoo X:ssä, että asia tuskin yllätti ainakaan täysin Rautakorpea ja Niemistä.
– JYPin oli tarkoitus nostaa Mikko Heiskanen päävalmentajaksi 2025 – tämä nyt sitten aikaistui, enkä tiedä ketä tällainen ratkaisu palvelee. Todella erikoinen veto, tosin potkuilla oli uhkailtu, joten täysin puskista ei Rautakorvelle ja Niemiselle tullut, Huttunen paljastaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Seuraavalle parhaiden pelaajien maajoukkueturnaukselle vahvistus!
- Tässä on Leijonien aloittava maalivahti Yhdysvaltoja vastaan
- Sarjakärki vaihtui Liigassa – Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli ilotulitusta
- 4 Nations alkaa! Kanadalla karu tilanne – kaatuuko suosikki tähän?
- Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – uusi seura löytyi heti
- Topi Jaakola sai potkut – nyt löytyi uusi seura
- Tässä Teemu Pulkkisen uusi seura!
- Leijonat-hyökkääjä Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – näin pitkä pelikielto tuli!
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- IL: Tähän osoitteeseen Jesse Puljujärvi haluaa!
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- MTV: Teemu Pulkkisen sopimus revitty – joukkue vaihtuu!
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa
- NHL-megatähti jää pois 4 Nations -turnauksesta!
- Leijonien 4 Nations -avausvastus harjoitteli ensimmäistä kertaa – tässä Yhdysvaltain kentälliset
- Huhhuh! Tällaisilla ketjuilla Kanada on lähdössä 4 Nations -turnaukseen