JYP-pomo avautuu katastrofaalisesta kaudesta – pohtii osakkeiden myyntiä: ”Selkeä virhearvioni”

JYPin puheenjohtaja Jukka Seppänen on julkaissut avoimen kirjeen JYP-yhteisölle. Kirjeessään hän pyytää anteeksi 100-vuotisjuhlakauden surkeaa menestystä.
– JYPin 100-vuotisjuhlakausi päättyi onnettomasti. Tuloksemme on surkea kaikilla mittareilla. Juhlakaudesta tuli urheilullisesti fiasko, vaikka JYP panosti menestykseen rakentamalla seuran historian kalleimman joukkueen, jonka hinta syksyllä hipoi kolmea miljoonaa euroa, Seppänen kirjoittaa.
Seuran minimitavoite oli päästä kuuden parhaan joukkoon. Siinäkin tapauksessa oli budjetoitu 300 000 euron taloudellinen tappio. Nyt tappio tulee olemaan huomattavasti suurempi.
Seppänen arvioi, että suurin virhe kaudella oli valmentajavaihdoksen ajankohta, joka sotki koko loppukauden. Siitä puheenjohtaja kantaa vastuun.
– Se oli selkeä virhearvioni, Seppänen sanoo.
– Mitä on sitten tällaisen katastrofikauden jälkipyykki ja kuka kantaa vastuun? Seura pesee jälkipyykin kokonaisuudessaan kevään aikana. Minä kuitenkin tein ratkaisevimman virheen valmentajavaihdoksen ajankohdassa. Lupasin kantaa vastuun ja nyt mietin miten tässä tilanteessa vastuu kannetaan parhaiten. Onko eroaminen ja omien osakkeinen myyminen parasta vastuunkantoa? Onko parasta vastuunkantamista jäädä selvittämään sotkettu pesä? On paljon kysymyksiä, joihin ei ole vielä vastauksia. Asiat ovat monimutkaisia niin taloudellisesti kuin toiminnallisesti.
– Minulle käyvät kaikki vaihtoehdot. Toimin sen mukaan, mikä on JYPin etu ja siihen haemme vastauksia kevään aikana.
JYP sijoittui runkosarjassa 13. sijalle. Joukkue keräsi 69 sarjapistettä, kun viimeisen pudotuspelipaikan napannut Sport keräsi 83 pistettä.
Voit lukea kirjeen kokonaisuudessaan alta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ruotsille kova takaisku MM-kisoissa – tähtihyökkääjä sivussa
- Sopimus julki – Antti Raanta palaa Suomeen: ”Yksi Liigan kärkiveskareista”
- Olli Jokisen HIFK kaappasi Liiga-pistetykin!
- Antti Pennanen Leijonien tulevista vahvistuksista: ”Meillä on plääni olemassa”
- Nyt jysähti – Ilvekseltä viisi hankintaa tiskiin!
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Ruotsi-tappion jälkeen
- KalPan tehomies lähtee!
- Tappara jysäytti hurjan hankinnan – haaviin tuore Liiga-mestari!
- Jokereilta jättiuutinen: Haaviin Tapparan hyökkääjä ja tuore Liiga-mestari!
- Ilves-järkäle siirtyy SaiPaan!
- Leijoniin uusi vahvistus kesken MM-kisojen? Näin Antti Pennanen kommentoi
- Pelicansin luottosoturi loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Antti Pennanen ihmeissään tuomareiden kohuratkaisusta: ”Eivät tulleet sanomaan mitään”
- Tre Kronor -tähti yllättyi – vertaili Pennasen ja Jalosen Leijonia: ”Viime vuonna he…”
- SK: Liiga-seura kaappasi entisen NHL-hyökkääjän!
- Antti Pennaselle riitti – Leijonien ketjut myllättiin uusiksi Ruotsia vastaan!
- Ruotsin ex-maajoukkuepelaaja haukkui Suomen maanrakoon – Leijonat-puolustajalta viileä vastaus
- Leijonat-hyökkääjältä kovaa tekstiä Ruotsi-tappion jälkeen: ”Pelin voi laittaa minun piikkiini”
- SaiPa vahvistuu: Haaviin Jokereissa kovia tehoja takonut lupaus sekä JYP-hyökkääjä
- Jukureista potkut saanut Marko Tuomainen löysi päävalmentajapestin – Mestiksestä