Jenni Hiirikoski nostaa esiin Naisleijonien neljä vastuunkantajaa: ”He ovat kantavia voimiamme”
MILANO. Naisleijonat aloittaa olympiaturnauksen 5. helmikuuta ottelulla Kanadaa vastaan. Suomi on aiemmin ollut olympialaisissa neljä kertaa pronssilla ja puolustaa pronssia nytkin.
Naisleijonien joukkue on kokenut. Lähes kaikilla pelaajilla on aiempaa olympiakokemusta. Kokenein porukasta on Jenni Hiirikoski, 38, jolle kisat ovat jo viidennet.
Leijonat.com haastatteli Hiirikoskea ensimmäisten olympiakaukalossa vedettyjen harjoitusten jälkeen.
Jenni Hiirikoski, millaisilla fiiliksillä?
– Ihan mahtavilla, kun on päässyt tänne paikan päälle. Meillä oli lyhyt leiri Sveitsin puolella ja hyvä fiilis on. Näkee, että joukkueessa on hyvä tunnelma ja meillä on hauskaa, Hiirikoski sanoi.
Nämä ovat sinulle viidennet olympialaiset. Helpottaako se tällaiseen valtavaan tapahtumaan tulemista?
– Varmaan sillä tavalla auttaa, että on kokenut sen ja tietää vähän, mitä odottaa. Mutta sitten kun pelit alkavat, haaste on joka kerta ihan yhtä kova.
Hiirikoski on valittu aiemmissa arvokisoissa tähdistökentälliseen ja kisojen parhaaksi puolustajaksi. Kaappi pursuaa arvokisamitaleita.
Henkilökohtaisesti olet voittanut maajoukkuetasolla käytännössä kaiken, mutta arvokisojen kultamitali puuttuu. Miten Kanada ja USA kaatuvat?
– Kyllähän vastus on erittäin kova. Siinä puhutaan päivän onnistumisesta. Sitä se oli silloin aikaisemminkin, kun lähellä oltiin. Kaiken pitää mennä nappiin, että se on mahdollista.
Noora Räty sanoi taannoin, että Kanadaa vastaan Suomella voisi olla iskun paikka. Oletko samoilla linjoilla?
– Se on hyvä, että meillä on niitä asiantuntijoita, jotka pohtivat näitä asioita. Itse yrittää pysyä aika hetkessä ja keskittyä siihen, mitä ollaan tekemässä ja mitä ohjeita tulee valmennukselta. Mutta se on se yhden pelin voitto, niin puhutaan isosta menestyksestä.
Joukkue on arvokisakävijöiden suhteen aika kokenut. Ovatko jotkut pelaajat erityisesti vakuuttaneet sinut tällä kaudella?
– Kyllähän nämä meidän PWHL-pelaajat ovat vakuuttaneet. On ollut upeaa seurata heidän pelejään PWHL:ssä. Heillä on varmasti myös iso kokemus viime ja tältä kaudelta pohjoisamerikkalaisista. Uskon, että he ovat meidän kantavia voimiamme.
PWHL:ssä suomalaisista pelaavat maalivahti Sanni Ahola, puolustaja Ronja Savolainen sekä hyökkääjät Michelle Karvinen ja Susanna Tapani.
Nyt pelataan pienessä kaukalossa, missä Suomi ei ole pelannut tällä kaudella peliäkään. Miten se muuttaa pelaamista?
– Varmasti meidän koko pelisysteemimme on tähdännyt siihen, että pelaamme täällä pienessä kaukalossa. Siihen on pyritty myös EHT-turnauksissa, vaikka siellä onkin isompi jää. Meillä on myös pelaajia, jotka pelaavat Pohjois-Amerikassa. Heille se on helppoa tulla omaan kaukaloon. Meille, jotka tulevat Euroopan kaukaloista, se on alkuun vähän uusi asia. Asiat tulevat tosi paljon nopeammin vastaan. Siihen pitää olla valmis.
Kisojen alla on puhuttu keskeneräisistä rakennustöistä. Areena, jossa Naisleijonat pelaavat, on tehty väliaikaisratkaisuna valtavaan messukeskukseen.
Ovatko olosuhteet ja puitteet olleet urheilijoiden näkökulmasta kunnossa?
– Meillä on ollut kaikki hyvin. Kisakylään kun tultiin, huoneet olivat tosi hyvässä kunnossa. Täällä meidän huolto on tehnyt upeaa työtä, koppi oli ihan viimeisen päälle kun tultiin.
Naisleijonien avausottelu Kanadaa vastaan pelataan 5. helmikuuta kello 22.10 Suomen aikaa.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hieno saldo! 13 suomalaista varattiin NHL:ään
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Kolme suomalaista varattiin NHL:n avauskierroksella – tässä ovat kaikki nimet
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- Täyskäännös vuorokaudessa! Juuso Välimäki suututti SHL-seuran – ”Olemme uskomattoman pettyneitä”
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Hieno saldo! 13 suomalaista varattiin NHL:ään
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Kolme suomalaista varattiin NHL:n avauskierroksella – tässä ovat kaikki nimet
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa