Liigassa kuohuu: Rikard Grönborg ja Petri Matikainen kurinpidon syyniin!
Liigan toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen on asettanut keskiviikkona pelatun Tapparan ja JYPin välisen ottelun tapahtumat Liigan kurinpidon käsiteltäväksi.
– 18.2.2026 pelatussa Tappara–JYP-ottelussa oli kolme nyrkkitappelua. Kolmannen tappelun perusteella Tapparan Rikard Grönborgille ja JYPin Petri Matikaiselle tuomittiin toimihenkilön käytösrangaistukset. Ottelun lehdistötilaisuudessa JYPin edustaja antoi ymmärtää, että kyseessä olisi ollut vastatoimi ja reaktio aiemman Tappara–JYP-ottelun tapahtumiin liittyen, Liigan tiedotteessa kerrotaan.
– Liigan toimitusjohtajana olen torstaina 19.2.2026 klo 18.30 asettanut Liigan kurinpitosääntöjen 6 §:n ja 25 §:n perusteella Tappara–JYP-ottelun tapahtumat kurinpitodelegaatiolle kurinpitokäsittelyyn. Kurinpitodelegaation tulee arvioida kummankin seuran ja päävalmentajan vastuuta tapahtumiin, Pulkkinen toteaa tiedotteessa.
Keskiviikon ottelussa kuohahti jo 17 sekunnin pelin jälkeen, kun Tapparan Emil Sylvegård ja JYPin Antti Tyrväinen tappelivat. Muut tappelut nähtiin pelin viimeisellä minuutilla: ensin Tapparan Juuso Nykänen ja JYPin Aaro Vidgren sekä vielä myöhemmin Tapparan Ondrej Pavel ja JYPin Väinö Liikonen ottivat yhteen. Kolmannen tappelun jälkeen myös joukkueiden päävalmentajat saivat suihkukomennuksen.
Tyrväinen ja Sylvegård saivat tappelustaan kahden ottelun pelikiellot. Muille ei pelikieltoa napsahtanut.
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa JYPin apuvalmentaja Santeri Heiskanen kävi kuumana. Hän kertoi Tapparan vannoneen kostoa edellisen keskinäisen ottelun tapahtumista, kun Tyrväinen taklasi Kristian Tanusta.
– Siellä on Tapparan päävalmentaja huudellut pitkin viikkoa kostosta, siitä mitä viimeksi tapahtui Tampereella, kun Tanusta taklattiin. Että kosto tulee. Kuinka isona kosto tulee, niin siellä sitten arvottiin sitä. Siellä jo alkulämmittelyissä Sylvegård kävi sanomassa Tyrväiselle että mennään. Ja vittu mehän ei taka-askeleita oteta. On ihan saatanan sama pelataanko me Tapparaa vai jotain muuta vastaan Tampereella tai Jyväskylässä, Heiskanen kertoi.
– Suomen jääkiekkopiirit ovat aika pienet. Kyllä kaikki tietää jo etukäteen. Oli tuomareilla tiedossa mitä tulee tapahtumaan. Sitten se on tuollaista, Heiskanen totesi.
Tappara voitti keskiviikon ottelun lukemin 4-1.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HIFK-tähdestä karsea päivitys – edessä pitkä poissaolo!
- Yllätyskäänne: SaiPa-lupauksen sopimus purettu!
- Eeli Tolvanen vaihtaa NHL-seuraa – nyt tuli uusi tieto
- Ässille paha takaisku kauden kynnyksellä – loukkaantumislista karua luettavaa
- Näin Liigan miljoonat jakautuvat – katso kaikkien seurojen pelaajabudjetit
- Liiga-seuralle helpottava uutinen – superlupaus ei lähde vielä NHL:ään: ”Olisin ollut valmis”
- Urheilucast: HIFK koki karmean takaiskun – nyt pöydällä jättinimiä
- Tässä on Ilveksen uusi kapteeni: ”Valinta oli erittäin selkeä”
- Nyt puhuu Teemu Selänne – IL: Kova arvio Patrik Laineen NHL-urasta
- Ässät murskasi Lukon – kuittaili nyt myös sosiaalisessa mediassa: ”Aikaa harjoitella 2.10. asti”
- Urheilucast: HIFK koki karmean takaiskun – nyt pöydällä jättinimiä
- Liiga-seuralle helpottava uutinen – superlupaus ei lähde vielä NHL:ään: ”Olisin ollut valmis”
- Ässille paha takaisku kauden kynnyksellä – loukkaantumislista karua luettavaa
- Venäjä palaa kansainväliseen jääkiekkoon – tästä on kyse
- Yle: HIFK:n hurja pelaajabudjetti paljastui – vain yksi seura pisti enemmän rahaa haisemaan
- Näin Liigan miljoonat jakautuvat – katso kaikkien seurojen pelaajabudjetit
- Nyt puhuu Teemu Selänne – IL: Kova arvio Patrik Laineen NHL-urasta
- Tässä on Ilveksen uusi kapteeni: ”Valinta oli erittäin selkeä”
- Liigasta tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden joukkueen – alla huippukausi
- Suomalaistähdet korkealla – tässä ovat NHL:n TOP 20 -keskushyökkääjät