IL: HIFK värväämässä suomalaisvahvistuksen rapakon takaa – Jokerit ja TPS jäivät tyhjin käsin
Suomalaishyökkääjä Eetu Liukas, 23, on palaamassa Pohjois-Amerikasta Liigaan ensi kaudeksi. Iltalehden toimittaja Timo Kunnari kertoo Lätkäpodi-podcastissa, että Liukas siirtyy erittäin todennäköisesti HIFK:n joukkueeseen.
Lätkäpodin mukaan Liukkaan perässä olivat useammat Liiga-seurat. Kunnarin mukaan myös Jokerit ja TPS tavoittelivat hyökkääjää riveihinsä, mutta nämä neuvottelut päättyivät tuloksettomina.
Liukas on New York Islandersin 5. kierroksen varaus (#157) vuodelta 2021. Hän pelaa tällä hetkellä kolmatta kauttaan seuran farmijoukkue Bridgeport Islandersissa. Tällä kaudella Liukas on iskenyt AHL:ssä 24 otteluun tehot 4+6=10.
Ennen rapakon taakse siirtymistään Liukas pelasi Liigassa TPS:n ja HPK:n riveissä. Fyysinen hyökkääjä on pelannut Liiga-urallaan 128 runkosarjaottelua (23+15=38) sekä 17 pudotuspeliä (4+0).
Viimeksi Liigassa pelatessaan kaudella 2022-23 Liukas iski HPK:ssa 14 maalia. Samalla kaudella hänet nähtiin myös Leijonien mukana.
- Nyt tuli jyrkkä linjaus – Suomi kieltäytyy pelaamasta Venäjää vastaan!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikolan tulevaisuus ratkesi – solmi uuden sopimuksen
- Sopimus julki – Petteri Lindbohmin uusi seura selvillä!
- Turku teki ison päätöksen – uhkaa luopua MM-isännyydestä Venäjän takia!
- Pitkäaikainen suursponsori ulos MM-kisoista Venäjä-päätöksen vuoksi!
- Liiga-seurasta huolestuttava uutinen – valmentaja sairaalahoitoon sairauskohtauksen vuoksi
- IL: Ukrainaa uhkaa karmea MM-kohtalo – Kalervo Kummolalta nyt iso paljastus!
- Petteri Lindbohm vaihtaa yllättäen seuraa – TPS-sopimus purettu!
- Jori Lehterän pöydällä muhkeat tarjoukset – Urheilucast paljasti kaksi kosijaa!
- Jokerit vahvistuu tehopuolustajalla – ”Tuo liikettä ja kiekollista osaamista”