Kiekko-Espoo saa ensi kaudeksi kaksi kokenutta vahvistusta, kun veljekset Ville Lajunen ja Jani Lajunen palaavat espoolaisseuran riveihin. Kaksikko pelaa samassa seurajoukkueessa ensimmäistä kertaa sitten kauden 2010–11.

38-vuotias Ville Lajunen siirtyy Espooseen Tshekin liigasta HC Plzeňistä. Puolustaja kirjasi viime kaudella 45 runkosarjaottelussa tehot 6+16=22. Hän toimi myös Kiekko-Espoon kapteenina seuran ensimmäisellä Liiga-kaudella 2024–25.

Pitkän uran tehnyt Ville on pelannut Liigassa yhteensä 370 runkosarjaottelua sekä kiekkoillut KHL:ssä, Ruotsin SHL:ssä, Saksan DEL-liigassa ja Tshekin pääsarjassa. Hänen sopimuksensa kattaa kauden 2026–27.

Myös 35-vuotias Jani Lajunen palaa Espooseen Tshekistä, sillä hyökkääjä siirtyy seuraan Sparta Prahasta. Vuoden 2011 maailmanmestari on nähty viimeksi espoolaisseurassa juuri mestaruuskaudella 2010–11.

Espoosta Janin ura jatkui Nashville Predatorsin organisaatioon Pohjois-Amerikkaan. Sittemmin hän on pelannut myös Liigassa Tapparassa, Ruotsissa, Sveitsissä ja Tshekissä. Kansainvälistä kokemusta on kertynyt kolmista MM-kisoista ja yksistä olympialaisista. Janin sopimus ulottuu kevääseen 2028.

Mahdollisuus pelata jälleen samassa joukkueessa merkitsee veljeksille paljon.

– On se aina ollut mielessä. Meillä on muutama sellainen ”ehkä” mahdollisuus ollut (pelata taas samassa joukkueessa), mutta ei niistä ikinä tullut mitään. Nyt tämä mahdollisuus oli tässä, niin tartutaan ilolla kiinni, Jani Lajunen kommentoi tiedotteessa.

Jani kertoo haluavansa tuoda joukkueeseen ennen kaikkea kokemusta ja vaatimustasoa.

– Pyrin tuomaan joukkueeseen periksiantamattomuutta ja kokemusta. Aika monissa eri peleissä ja tilanteissa olen päässyt pelaamaan, joten tuon varmaan myös rauhallisuutta arkeen. Kun pyrkii tekemään kaiken itse täysillä, niin sitä voi muiltakin vaatia.

Myös Villelle paluu kasvattajaseuraan on tunteikas asia.

– Iso juttu. Joskus seurannut pikkujunnuna Liiga-pelejä, ja miten Espoo pärjää. Nyt jos joku innostuu siitä sen takia, että katsoo meitä, niin sehän on Espoollekin hieno homma, hän sanoo.

LUE MYÖS: