Edelliset neljä ja puoli kautta Lukkoa edustanut puolustaja Niclas Almari siirtyy Ilta-Sanomien tietojen mukaan Tapparan riveihin ensi kaudeksi.

Almari, 27, toimi kahden viime kauden ajan Lukon varakapteenina. Hän pelasi tällä kaudella seurassa 49 runkosarjaottelua tehoin 3+12=15 sekä neljä pudotuspeliä ilman pisteitä.

Viime kausi oli Almarille uran paras. Hän iski 60 otteluun tehopisteet 6+27=33 ja kirjautti tehotilastoonsa huiman lukeman +38, joka oli koko Liigan paras. Kyseisellä kaudella Almari nousi myös Leijoniin.

Liigassa Almari on edustanut aiemmin myös Pelicansia sekä HPK:ta. Hän voitti Suomen mestaruuden HPK:ssa vuonna 2019.

Ennen Lukkoon saapumistaan Almari pelasi Pittsburgh Penguinsin sopimuspelaajana AHL:ssä ja ECHL:ssä. NHL-otteluita hän ei tililleen saanut.

LUE MYÖS: