KooKoossa tällä kaudella hopeaa saavuttanut Vilmos Gallo on mukana Unkarin joukkueessa käynnissä olevissa MM-kisoissa. Unkari on pelannut turnauksessa viisi ottelua, mutta Gallo on ollut mukana kokoonpanossa vasta kahdessa pelissä.

Gallolta jäi väliin Unkarin avausottelu Suomea vastaan, kun KooKoon kausi oli vasta päättynyt muutama päivä aiemmin. Tuon jälkeen Gallo oli Unkarin kokoonpanossa Itävaltaa ja Iso-Britanniaa vastaan.

Sittemmin Gallo ei ole pelannut kuluvan viikon perjantaina Saksa-ottelussa eikä lauantain Sveitsi-ottelussa. Iltalehti tiedusteli Unkarin päävalmentaja Gergely Majorossilta, että onko Gallo heivattu katsomoon. Gallon poissaolon syy on kuitenkin iloinen.

– Ei. Hänen vaimonsa synnytti tänään, joten onnea heille. Vauva on syntynyt. Perheemme kasvaa, ja olemme siitä iloisia, Majoross sanoi.

Kyseessä on Gallon ja hänen vaimonsa Zsofian ensimmäinen lapsi.

Gallo, 29, latoi KooKoossa kuluneella kaudella 58 runkosarjaotteluun tehopisteet 13+25=38 sekä 18 pudotuspeliin tehot 4+8=12. Gallo on edustanut KooKoota neljän kauden ajan ja hän jatkaa seuran riveissä myös ensi kaudella.

NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!

LUE MYÖS: