Ilveksen 18-vuotiaat lupaukset, puolustaja Ossi Tukio sekä hyökkääjät Jakub Frolo ja Jiko Laitinen siirtyvät ensi kaudeksi Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaisiin juniorisarjoihin.

Tukion uusi seura on WHL:ssä pelaava Regina Pats, Frolo siirtyy WHL-seura Kelowna Rocketsiin ja Laitisen joukkue on QMJHL:ssä pelaava Moncton Wildcats.

– Ossi Tukion ja Ilveksen kauden 2026–2027 sopimukseen sisältyi pelaajan CHL-optio, jonka hän käytti siirtyäkseen ensi kaudeksi Regina Patsin riveihin, sanoo Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela seuran tiedotteessa.

Ilves neuvotteli Frolon ja Laitisen ensi kauden kattaneiden sopimusten tilalle optiot, joiden myötä seuralla on mahdollisuus saada pelaajat myöhemmin takaisin riveihinsä.

– Kävimme Jakubin ja Jikon edustajien kanssa erittäin hyvähenkiset ja rakentavat keskustelut pelaajien tulevaisuudesta sekä lyhyemmällä että pidemmällä näkökulmalla. Heidän sopimuksensa Ilveksen kanssa kattoivat kauden 2026–2027, mutta yhteisymmärryksessä sovimme sopimusvuoden siirtämisestä tulevaisuuteen, sanoo urheilujohtaja Koskela.

– Ilveksellä on seuran optio-oikeus saada halutessaan pelaajat takaisin riveihinsä heidän palatessa Euroopan sarjoihin CHL-jaksojensa jälkeen. Tämä ratkaisu palvelee erinomaisesti sekä pelaajien kehitystä tässä hetkessä että myös seuraa tulevaisuudessa.

Tukio ja Frolo pääsivät pelaamaan viime kaudella yhden Liiga-ottelun ja Laitinen puolestaan kaksi.

Ilves Hockey

@ilveshockey
Ilveksen puolustaja Ossi Tukio, 18, sekä hyökkääjät Jakub Frolo, 18, ja Jiko Laitinen, 18, siirtyvät ensi kaudeksi Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaisiin juniorisarjoihin. 🏒

📝 Lue lisää: ilves.com/ossi-tukio-jak…

#Ilves #Liiga #Tampere

LUE MYÖS: