HIFK:n hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – tässä uusi osoite
HIFK:ta Liigassa viime kaudet edustanut hyökkääjä Santeri Hartikainen, 27, siirtyy Norjan pääsarjaan. Hänen ensi kauden seuransa on Lillehammer.
Hartikainen pelasi HIFK:ssa kolmen viime kauden aikana yhteensä 82 Liiga-ottelua tehopistein 5+7=12. Viime kaudella hän sai seurassa vastuuta 23 ottelussa ja kirjasi tehot 1+2.
Viime kaudella Hartikainen pelasi myös Mestiksessä, jossa hän edusti Kiekko-Vantaata sekä Joensuun Kiekko-Poikia. Tammikuusta lähtien hän pelasi loppukauden ajan Joensuussa.
– Olemme erittäin tyytyväisiä Santerin hankintaan. Hän on kahden suunnan sentteri, jolla on hyvä pelin ymmärrys ja erittäin hyvä laukaus. Hän on edustanut Suomea U16-, U17- ja U18-maajoukkueissa ennen kuin jatkoi kehitystään yliopistoliigassa Yhdysvalloissa. Lisäksi hänellä on laaja kokemus Suomen Liigasta, mikä antaa meille arvokasta kokemusta ja laatua joukkueeseen. Uskomme, että Santerista tulee tärkeä palanen meille tällä kaudella, Lillehammerin urheiluvaliokunnan jäsen Lars Bergseng kommentoi seuran tiedotteessa.
Lillehammerissa pelaa ensi kaudella myös kaksi muuta suomalaista: maalivahti Niilo Halonen ja puolustaja Viljami Juusola. Joukkueen päävalmentajana toimii puolestaan Saku Martikainen.
LUE MYÖS:
- IS: Ilveksen huippuhankinnan tilanne ihmetyttää – katosi kokoonpanosta, mutta ei ole loukkaantuneena
- Tapparan ex-lupaus kirjautui NHL:n hoito-ohjelmaan
- Liiga-seura pudotti synkän uutisen – ulkomaalaisvahvistus sivussa ainakin loppuvuoden
- Jokereille karmeita uutisia – tähtihyökkääjä pitkälle sairauslomalle
- Patrik Laineen tilanteessa tapahtuu – vaimolta vihje tulevasta
- Nyt olisi vahvistus tarjolla – TPS:stä tuttu pelaaja sai lähteä
- Aleksandr Ovetshkin hyppäsi Putinin leiriin – uusi kuva Venäjän vaalikampanjasta
- Petteri Lindbohm: yllätyssiirto Liigassa!
- Leijonien mestarivalmentajan seura ahdingossa – yli 30 miljoonan eurot velat
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- Kiekkoseura hakeutuu konkurssiin: ”Erittäin surullinen päivä”
- Leijonien mestarivalmentajan seura ahdingossa – yli 30 miljoonan eurot velat
- Petteri Lindbohm: yllätyssiirto Liigassa!
- Expressen: Sami Niku vaihtaa seuraa – tässä uusi osoite
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- NHL-seuran suomalaislupauksesta tipahti surkea uutinen
- Eetu Randelin: iso uutinen
- Aleksandr Ovetshkin hyppäsi Putinin leiriin – uusi kuva Venäjän vaalikampanjasta