Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
Tampereen Ilves ja Imatran Ketterä aloittavat vuokrayhteistyön. Se koskee alkavaa kautta ja kattaa aluksi Liigan ja Mestiksen siirtorajan loppuun. Yhteistyösopimuksen myötä Ilveksellä on mahdollisuus lähettää lähtökohtaisesti yksi pelaaja kerrallaan vuokralle Ketterän riveihin.
Yhteistyön ideana on tarjota Ilveksessä pienempään rooliin jääneelle pelaajalle peliaikaa ja joukkueharjoittelua Mestiksen puolella. Ketterä saa näin riveihinsä Liigan kynnyksellä olevan tai jo Liiga-kokemusta omaavan pelaajan vahvistamaan joukkuettaan.
– Pitkä kausi tulee väistämättä sisältämään loukkaantumisia ja sairasteluja, joten tarvitsemme käyttöömme laajan pelaajaringin Liigan tulevalla superkaudella. Liiga-pelien lisäksi osallistumme vuoden lopussa pelattavaan Spengler Cupiin, joten halusimme varmistaa hyvissä ajoin yhteistyösopimuksemme Mestis-seuran kanssa, sanoo Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela seuran tiedotteessa.
– Ilvekselle oli tärkeää, että tämä sopimus ei heikennä sisäistä kilpailuamme Liiga-joukkueemme pelipaikoista ja että yhteistyösopimuksemme malli on toimiva myös U20-joukkueemme kannalta. Lisäksi halusimme toiseksi osapuoleksi Mestis-organisaation, joka pystyy tukemaan pelaajiemme kehittymistä sekä tarjoamaan Mestis-tasolle laadukkaat arjen olosuhteet ja korkean vaatimustason. Imatran Ketterä antaa osalle pelaajistamme erinomaisen mahdollisuuden lisävastuuseen ja henkilökohtaiseen kehittymiseen.
Sopimuksen syntyyn vaikuttivat myös Liigan ja Mestiksen väliset pelaajien vuokraussäännöt, jotka ovat kiristyneet verrattuna aikaisempaan.
– Pelaajien vuokrasiirtoja koskevat säännöt ovat tällä kaudella Liiga-joukkueiden kannalta huomattavasti tiukemmat kuin aiemmin. Avoin sarja luultavasti aiheuttaa sen, ettei Liiga-joukkueidenkaan välillä nähdä yhtä paljon pelaajavuokria kuin edellisinä kausina. Lähtökohtaisesti ainakin Ilveksen sopimuspelaajat pelaavat Liiga-joukkueessamme, U20-joukkueessamme tai vuokralla Mestiksessä, Koskela toteaa.
Myös Ketterän toimitusjohtaja Carlo Grünn on iloinen tuoreesta yhteistyöstä.
– Alkava kausi on tärkeä myös Mestiksessä, ja kilpailun kannalta näemme hyvänä asiana, että vuokrapelaajien määrää Liigan ja Mestiksen välillä on nyt selkeästi rajoitettu. Ketterään tulevien vuokrapelaajien kohdalla etsimme ennen kaikkea laatua. On hienoa, että löysimme Ilveksen kanssa selkeän konseptin, joka palvelee hyvin kaikkia osapuolia, sanoo Grünn.
LUE MYÖS:
- Jokerit tyrmättiin taas – faneilta protesti
- Urheilucastin väite: SM-liigan supertähden kausi ohi
- Liiga-jumbo KooKoolle karmeita uutisia – kaksi kärkimiestä ulkona
- Jokerit päätyi jälleen kovaan ratkaisuun tähtihankintansa kanssa!
- Suomen NHL-lahjakkuudelle nopea maisemanvaihto Pohjois-Amerikassa
- Dan Harkimo: uusi joukkue Suomesta
- HIFK-legenda paljasti hurjan kulissipelin – Jokerit oli lähellä napata mestarikapteenin
- Leevi Meriläinen poimittiin siirtolistalta NHL:ssä – seura vaihtuu
- Liiga-seura vahvistuu – haaviin isokokoinen AHL-hyökkääjä
- Jokerit ja TPS iskevät yhteen tv:n ilmaispelissä – molempien pistelingot sivussa
- Dan Harkimo: uusi joukkue Suomesta
- Liiga-seura vahvistuu – haaviin isokokoinen AHL-hyökkääjä
- Leevi Meriläinen poimittiin siirtolistalta NHL:ssä – seura vaihtuu
- Jokerit päätyi jälleen kovaan ratkaisuun tähtihankintansa kanssa!
- Aleksander Barkov saapui NHL-leirille – valmentaja häkeltyi: yksi osa-alue entistäkin parempi
- Urheilucast: Ilves on tehnyt päätöksen seuraavasta päävalmentajastaan
- HIFK-legenda paljasti hurjan kulissipelin – Jokerit oli lähellä napata mestarikapteenin
- Liiga-jumbo KooKoolle karmeita uutisia – kaksi kärkimiestä ulkona
- Suomen NHL-lahjakkuudelle nopea maisemanvaihto Pohjois-Amerikassa
- Tappara-lupauksen pelipaikka selvisi – NHL-seura teki päätöksensä
