Mikael Granlundin yritteliäisyys ei tuottanut tulosta – ”Täytyy saada maaliin noista paikoista”
Minnesotassa keskushyökkääjän paikalla enimmäkseen pelannut Mikael Granlund siirtyi viime yönä kakkosketjun sentterin paikalta ykkösketjun laitahyökkääjäksi.
Päävalmentaja John Torchettin tarkoitus oli varmasti mitata suomalaisesta enemmän tehopisteitä ulos, kun puolustusvastuu laitahyökkääjän tontilla jää keskushyökkääjää huomattavasti vähäisemmäksi. Tuloksena oli seitsemän laukausta ja useita maalipaikkoja, mutta toistamiseen suomalainen jäi Dallasia vastaan nollatehoille.
Minnesota koki tiukan 2-1-tappion Dallasille, ja ajautui otteluvoitoissa jo kahden voiton takaa-ajomatkalle.
Granlund ei ollut tilaisuuksissaan tarpeeksi terävänä, joten suomalaisvahti Kari Lehtonen veti joka tilanteessa pidemmän korren.
– Minun täytyy saada kiekko maaliin noista paikoista, torui Granlund itseään StarTribune-lehdelle.
Granlund viittasi ensimmäisessä erässä olleeseen kolmeen laadukkaaseen maalipaikkaan, joissa suomalainen joko asetteli kiekkoa aavistuksen liian pitkään, tai epäonnistui laukauksessaan.
Toisessa erässä Granlund karkasi alivoimalla ylivoimahyökkäykseen Chris Porterin ja Ryan Suterin kanssa, mutta kiekkotaituri ajautui kiekkollisena huonoon paikkaan, josta hän ei saanut aikaiseksi kelvollista laukausta eikä edes syöttöä.
– Ajattelin ensiksi laukoa, mutta ajauduin huonoon kulmaan, jonka jälkeen yritin syöttää. Minun täytyy pystyä parempaan, kertasi Granlund tilannetta ottelun jälkeen.
Positiivista on, että laitahyökkääjäksi siirtyminen tuotti Granlundille maalipaikkoja. Todennäköistä on, että Granlund jatkaa samalla paikalla myös seuraavissa otteluissa. Suomalainen teki yhden kauden maaliennätyksensä (13 maalia) tällä kaudella, ja laukoi myös eniten tähänastisella NHL-urallaan. Nyt Minnesota kaipaa kipeästi nuoren suomalaisen tehopisteitä pudotuspeleissä, ja Granlundin lausunnoista voi päätellä, että mies tiedostaa tämän itsekin.
Muuten Minnesotan kausi on vääjäämättä päättymässä jo pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisapaukku: Leijonat sai hirmuvahvistukset NHL:stä!
- UC: Markus Nutivaara siirtymässä Liigan huippuseuraan?
- Jättihankinta vireillä: TPS valmistelee rahakasta tarjousta tähtihyökkääjälle!
- HIFK julkisti ensi kauden maalivahtinsa – ”Paljon potentiaalia”
- Westerholmin veljekset palaamassa Ruotsiin – muhkea vuosipalkka!
- Jesse Puljujärvi yllättää – poseeraa Usain Boltin kanssa
- SHL:n ”suomalaisjoukkue” kesälomille – legenda lopettaa: ”Päätös on lopullinen”
- Aleksander Barkov saa seuraa? Myös toinen Floridan NHL-mestari haluaa MM-kisoihin
- Tyttöystävä lipsautti: Aleksander Barkov matkaa MM-kisoihin!
- Patrik Laine lytättiin täysin – suomalaistykki olikin oikeassa
- Suuri suru: Lukon mestarijoukkueen maalitykki on kuollut
- Jesse Puljujärvi: agentilta iso NHL-paljastus Iltalehdelle
- IS: Leijonille huippuvahvistus MM-kisoihin!
- Se oli siinä – Liigan pistehirmu lähtee!
- Pistehirmu etsii uutta seuraa – Liiga-joukkue yllättäen mukana taistelussa!
- Kärpät julkaisi maalivahtisopimuksen: ”Pystyy haastamaan Niklas Rubinin peliajasta”
- Nämä NHL-tähdet vapautuivat Leijonien käyttöön MM-kisoihin!
- Olympialaisissa nähty pakkijätti siirtyy Liigaan!
- Leijonat saamassa huippuvahvistuksen MM-kisoihin – MTV: ”Keskusteluja käyty”
- Tyttöystävä lipsautti: Aleksander Barkov matkaa MM-kisoihin!