Se pelaajista – mitä sanovat Leijona-fanit aikaisesta alkamisajasta?

Ranska-otteluun voi pelaajien olla vaikea herätä, mutta entäpä sitten Leijona-fanien?
Leijonien ottelut ovat tähän mennessä alkaneet alku- tai loppuillasta. Neljältä tai kahdeksalta alkaviin peleihin on ehtinyt rauhassa valmistautua. On ehtinyt syödä tukevan aamupalan ja lounaan, käyskennellä kaupungilla ja kenties juoda alle janojuoman jos toisenkin.
Tällä kertaa fanit joutuvat lähtemään peliin niin sanotusti lähes valmistautumattomina. Leijonat.com kysyi erään Jubilee-areenaa lähellä olevan hotellin aamupalapöydästä tunnelmia koitoksen alla.
Löysimme neljän hengen porukan – Liimon, Tapsan, AP:n ja Ilen. Nelikolla oli jo fanivermeet yllä ja intoa riitti.
– Kun on vielä viikonloppu, niin se (aamupeli) vielä vielä natsaa, Liimo Valkealasta tiesi kertoa.
Liimon ja hänen seurueensa onni lienee se, että he saapuivat paikkakunnalle vasta perjantaina. Unirytmi on kunnossa, ja kisakuntoa riittää vaikka muille jaettavaksi.
– Meille tämä ei ole kauhean aikainen. Ei ehdi humaltua, Liimo sanoo.
– Se on hyvä juttu pelin katsomisen kannalta, Tapsa Kouvolasta säestää, kun alkoholi tulee puheenaiheeksi.
Fanit ovat siis valmiita peliin:
– Kyllä, täysin. Kun vielä saadaan kaverille fanipaita, meidän oma ikämiesjääkiekkopaita. Jos vaikka päädytään telkkariin, Tapsa ynnää.
Ranskan ja Suomen välinen ottelu alkaa klo 12:15. Lue ennakko Ranska-ottelusta ja muista päivän koitoksista täältä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen