Kaudesta 2008-09 aina viime kauteen saakka Liigassa pelannut puolustaja Yohann Auvitu on passitettu AHL:ään.

Auvitu sai kesällä New Jersey Devilsiltä NHL-sopimuksen. Sen jälkeen hän raivasi seuran syksyisen harjoitusleirin kautta tiensä suoraan seuran NHL-kokoonpanoon.

Tähän mennessä ranskalaispuolustaja on pelannut NHL:ssä 23 ottelua, tehnyt niissä tehot 2+2 ja tehotilasto näyttää lukemaa -1. Alku uralle taalakaukaloissa ei ole siis ollut ollenkaan huono – päinvastoin, hän on pelannut todella tasapainoisesti.

Haetaan fyysisyyttä?

Auvitun farmikomennuksen yhteydessä Devils kutsui ylös kovaotteisen Luke Gazdicin. Kyseessä on hyökkääjä, joten suoraan hän ei ota ranskalaisen tonttia, mutta tuo fyysisyyttä pirupaitojen kokoonpanoon.

Auvitun tontin alakerrassa ottaa isokokoinen ja fyysinen Jon Merrill, joka on ollut pitkään loukkaantuneena.

Asiasta kertoi The Sports Daily.