Entinen Jokerit-puolustaja odottaa kovaa iltapuhdetta: ”He laittavat kaiken likoon”
Kuva: Getty Images
Jokereiden runkosarja päättyy torstaina, kun Helsingissä vastaan asettuu itäisen konferenssin jättiläinen Ak Bars Kazan. Helsinkiläisjoukkue tarvitsee ottelusta vähintään kaksi pistettä, jotta paikka pudotuspeleissä varmistuu.
Vastustajan leiristä löytyy kuitenkin puolustaja, josta voi olla Kazanille hyötyä. Atte Ohtamaa edusti nimittäin kaksi edelliskautta Jokereita ennen siirtymistään Kazaniin.
– On ollut hauskaa, ja on hauskaa olla Suomessa. Runkosarja on lopuillaan, joten tekee hyvää käydä täällä tässä välissä ja palata takaisin Venäjälle keskittymään pudotuspeleihin, Ohtamaa sanoi Jokereiden tiedotteessa.
Kazanilaisjoukkue on erittäin tiivisti puolustava joukkue, sillä se on päästänyt sarjassa vähiten maaleja. Se on kuitenkin ajautunut kolmen ottelun tappioputkeen, johon se hakee nyt muutosta. Joukkue on varmistanut jo oman konferenssinsa kolmossijan.
– Tosi hyvä juttu, että pelasimme eilen Ufaa vastaan ja nyt Helsingissä. Molemmat vastustajat taistelevat kynsin ja hampain pleijaripaikasta, ei meille voisi olla parempia loppupelejä valmistautua pleijareihin. He laittavat kaiken likoon, ja me olemme hävinneet viime pelit. Meidän on pakko alkaa parantamaan ja saada varmuus, että olemme valmiita, kun pleijarit alkavat, Ohtamaa sanoi.
Erittäin vahva nippu – joka ei kuitenkaan pullistele supertähtiä
Ak Barsia valmentaa Venäjän maajoukkuettakin luotsannut Zinetula Biljaletdinov, veskareita opastaa suomalaisvalmentaja Ari Moisanen ja fysiikkkaharjoitteista vastaa amerikkalainen Brandon Bovee. Kasassa on monipuolinen ja moderni paketti eri kulttuureista. – Mielenkiintoista vaihtelua, kun olen koko aiemman urani pelannut Suomessa. Pääsääntöisesti meillä on hyvä paketti. Tiivis puolustus ja viisikkopeli, joihin olemme pystyneet nojaamaan. Etunamme on, että joukkueemme ei pullistele supertähtiä, vaan meillä on neljä laadukasta kenttää, hyvä systeemi ja hyvät maalivahdit. Sehän sopii Pekka Peruspakille erittäin hyvin, Ohtamaa kuvaili. Jokerit hyökkääjää Ak Bars Kazanin kimppuun kello 18.30. Lähde: Jokereiden tiedoteLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärpissä flopannut entinen NHL-pelaaja löysi uuden seuran
- Nuorille Leijonille iso voitto MM-kisojen alla
- Tahallinen teko: SM-liigassa rumasta tempusta sanktioita
- Sebastian Ahon Hurricanes suli pahasti Florida Panthersia vastaan – Dallasin suomalaisille murskavoitto
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- I-P: Vaasan Sportilta täyskäännös tyhjennysmyyntien suhteen
- Tässä kuluvan Liiga-kauden siirtotakaraja
- Jarmo Kekäläiseltä huonoja uutisia Nuorille Leijonille
- Pikkuleijonat – U18 MM-kisat 2026
- KalPalle karmeita uutisia – tähtikaksikko viikkoja sivussa
- Jymy-yllätys: Leo Komarov huippuseuran riveihin!
- Lähde: Sport-hyökkääjä vihjaili siirrolla – lähtee jo kesken kauden? ”Kaikki on mahdollista”
- Tomi Karhunen: uusi osoite Liigasta!
- Urheilucastin väite: Jokerit virittelee jättikaappausta Kärpistä!
- Antti Suomelasta iso uutinen!
- Toimittaja: Tässä Kiekko-Espoon ensi kauden päävalmentaja!
- Monivuotinen MM-hyökkääjä: ura jatkuu Liigassa!
- Lähde: HIFK:sta tuttu pistetykki palaa Liigaan!
- Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite