Neljä SM-liigapelaajaa kaupattiin tammikuussa Sveitsiin – näin pelaajien kausi on jatkunut
Kuva: Juha Tamminen
Tammi-helmikuussa SM-liigassa nähtiin liikennettä suuntaan ja toiseen. Sveitsin pääsarjaan Suomesta päätyi neljä pelaajaa.
Jumbona majaileva SaiPa menetti ykkösvahti Jussi Markkasen sekä kultakypärä Matti Järvisen EV Zugiin, jossa pelaajien kausi ei ole jatkunut vielä kovin valoisasti.
27-vuotias Järvinen on pelannut Zugin paidassa kolmessa ottelussa, joissa hän on kirjauttanut tililleen yhden syöttöpisteen. Plus/miinus-saldo näyttää lukemaa -1.
41-vuotias Markkanen pääsi runkosarjan lopussa ensi kertaa tositoimiin Zugin maalilla. Ottelussa lepuutettiin osaa tähtipelaajista, jonka myötä vastustaja SCL Tigers nappasi 6-3-voiton. Ottelu ei ollut helppo kokeneelle Markkaselle, sillä hän torjui 21 laukausta ja päästi viisi. Näin ollen hänen torjuntaprosenttinsa on 80,77.
Hoviselle ei ole luvassa vastuuta – Gagnonilla kulkee
Maalivahti Niko Hovinen ehti edustamaan tällä kaudella KHL-seura Medveszac Zagrebia, KalPaa ja KooKoota, ennen kuin pelaaja siirtyi Lausanne HC:n riveihin. Sveitsiläisseurassa suomalaisvahti on pelannut vain yhdessä ottelussa Ambri-Piottaa vastaan. Ottelu päättyi 2-3-vierastappioon ja Hovisen torjuntaprosentiksi merkattiin 93,60. Hoviselle ei ole luvassa paljoa vastuuta, sillä seuran ykkösvahtina toimii entinen NHL-vahti Cristobal Huet. Rauman Lukko kauppasi kanadalaistähti Aaron Gagnonin SC Bernin paitaan. 30-vuotias hyökkääjä on tullut uuteen seuraan ryminällä sisään, sillä hänellä on takanaan jo kahdeksan ottelua, joissa hän on tehtaillut tehot 3+2. Myös plus/miinus-saldo on komea +4.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Urheilucast: HIFK:n NHL-kaappaus paljastui
- ”Koko liigan ehdoton kärkimaalivahti” – Liiga-seura teki kovan kaappauksen
- Nyt se tapahtui – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo ratkesi
- HIFK: Legendaarinen pelipaita tekee paluun
- KooKoo: tärkeä kiinnitys
- Jokerit räväytti tiskiin kovia hankintoja – kolme uutta huippuvahvistusta!
- Nuoret Leijonat: tyly tappio
- Patrik Laine palasi kaukaloon – verkko heilui heti!
- Paluu: Patrik Laine kaukaloon ensi yönä
- Jokerit julkaisi salaperäisen videon – yksi yksityiskohta käynnisti hurjan huhumyllyn
- Paluu: Patrik Laine kaukaloon ensi yönä
- Patrik Laine palasi kaukaloon – verkko heilui heti!
- Jokerit julkaisi salaperäisen videon – yksi yksityiskohta käynnisti hurjan huhumyllyn
- Nuoret Leijonat: tyly tappio
- Jokerit räväytti tiskiin kovia hankintoja – kolme uutta huippuvahvistusta!
- Liiga-kulttipelaaja lopetti uransa – uusi työ julki!
- KooKoo: tärkeä kiinnitys
- Patrik Laineen tilanne sai uuden käänteen – tällainen tarjous oli pöydällä
- Nuorten Leijonien turnausurakalle huippustartti – USA nurin
- JYP rysäytti sopimusuutisia – vahvistuu SHL-hyökkääjällä: ”Monipuolinen pelaaja”