Neljä SM-liigapelaajaa kaupattiin tammikuussa Sveitsiin – näin pelaajien kausi on jatkunut

Tammi-helmikuussa SM-liigassa nähtiin liikennettä suuntaan ja toiseen. Sveitsin pääsarjaan Suomesta päätyi neljä pelaajaa.
Jumbona majaileva SaiPa menetti ykkösvahti Jussi Markkasen sekä kultakypärä Matti Järvisen EV Zugiin, jossa pelaajien kausi ei ole jatkunut vielä kovin valoisasti.
27-vuotias Järvinen on pelannut Zugin paidassa kolmessa ottelussa, joissa hän on kirjauttanut tililleen yhden syöttöpisteen. Plus/miinus-saldo näyttää lukemaa -1.
41-vuotias Markkanen pääsi runkosarjan lopussa ensi kertaa tositoimiin Zugin maalilla. Ottelussa lepuutettiin osaa tähtipelaajista, jonka myötä vastustaja SCL Tigers nappasi 6-3-voiton. Ottelu ei ollut helppo kokeneelle Markkaselle, sillä hän torjui 21 laukausta ja päästi viisi. Näin ollen hänen torjuntaprosenttinsa on 80,77.
Hoviselle ei ole luvassa vastuuta – Gagnonilla kulkee
Maalivahti Niko Hovinen ehti edustamaan tällä kaudella KHL-seura Medveszac Zagrebia, KalPaa ja KooKoota, ennen kuin pelaaja siirtyi Lausanne HC:n riveihin. Sveitsiläisseurassa suomalaisvahti on pelannut vain yhdessä ottelussa Ambri-Piottaa vastaan. Ottelu päättyi 2-3-vierastappioon ja Hovisen torjuntaprosentiksi merkattiin 93,60.
Hoviselle ei ole luvassa paljoa vastuuta, sillä seuran ykkösvahtina toimii entinen NHL-vahti Cristobal Huet.
Rauman Lukko kauppasi kanadalaistähti Aaron Gagnonin SC Bernin paitaan. 30-vuotias hyökkääjä on tullut uuteen seuraan ryminällä sisään, sillä hänellä on takanaan jo kahdeksan ottelua, joissa hän on tehtaillut tehot 3+2. Myös plus/miinus-saldo on komea +4.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi