Pikkuleijonien hyökkääjä Joni Ikonen loukkaantui Kanada-ottelussa, jonka vuoksi hän oli joutua sivuun tositoimista. Asiasta kertoi TSN:n radiotoimittaja Shane Malloy.

Toimittajan mukaan Ikosen peukalo olisi luultavasti murtunut, eikä hän olisi sen vuoksi pystynyt pelaamaan. Tämä ei kuitenkaan pitänyt paikkaansa.

Ikonen on pelannut Pikkuleijonien mukana neljässä alkulohko-ottelussa, joissa hän on iskenyt komeat tehot 4+3. Suomalaislupaus on koko MM-kisojen pistepörssissä kolmantena.

Suomen turnaus on alkanut mahtavasti, sillä joukkue voitti alkulohkossaan kaikki neljä otteluaan. Puolivälierässä vastaan asettuu Tshekki.

Päivistys 20. huhtikuuta: Joni Ikosen peukalo ei murtunut, kuten jutussa aiemmin mainittiin. Suomalaisella on muita loukkaantumishuolia, mutta hän pystyy pelaamaan turnauksessa myös jatkossa.

Lue myös:

Pikkuleijonat tyrmäsi Kanadan – puhtaalla pelillä lohkovoittoon!

Pikkuleijonat antoi selkäsaunan Kanadalle – katso ottelun kaikki osumat! (VIDEO)

Pikkuleijonille mieluisa puolivälierävastustaja – mitalipelit kutsuvat?